«سلمان بحرین»کیست؟/ بازگشت انقلاب به خیابان های بحرین
تعداد بازدید تعداد بازدید: 347 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:00 ب.ظ، جمعه، 12 دی، سال 1393 نظرات بدون نظر

برای تحصیل در رشته ریاضیات به دانشگاه الملک فیصل در شهر دمام عربستان رفت اما پس از گذشت سه سال به منظور گذراندن دروس حوزوی در قم به ایران آمد.

alisalmanبه گزارش رادکانا، شیخ علی سلمان دبیرکل جمعیت الوفاق بحرین بزرگترین تشکل های سیاسی مخالف در این کشور، عالم دینی بحرینی و یکی از برجسته ترین رهبران مخالفان کشور به شمار می رود. وی در سال 1965 در یکی از روستاهای واقع در منطقه «بلاد القدیم» متولد شد، در سال 1984 برای تحصیل در رشته ریاضیات به دانشگاه الملک فیصل در شهر دمام عربستان رفت اما پس از گذشت سه سال به منظور گذراندن دروس حوزوی در قم به ایران آمد.

علی سلمان پس از بازگشت از شهر قم در سال 1993 به جای عیسی احمد قاسم که به منظور تکمیل تحصیلات حوزوی به قم سفر کرده بود امامت جمعه مسجد امام صادق در منطقه الدراز را بر عهده گرفت. پس از بازگشت عیسی احمد قاسم از ایران و با آغاز فضای باز سیاسی در بحرین، علی سلمان به عنوان امام جمعه مسجد الصادق (ع) در منطقه القفول واقع در منامه انتخاب شد. در سال 1992 میلادی شیخ علی سلمان به همراه 280 تن از شخصیت های بحرینی طوماری را به عیسی بن سلمان آل خلیفه، پدر پادشاه کنونی بحرین ارائه کردند و در آن از وی خواستند تا دستور برگزاری انتخابات پارلمانی را صادر کند. امری که پادشاه بحرین با آن مخالفت کرد. شیخ علی سلمان در جریان برگزاری انتفاضه های مردمی در سال های 1993 تا 1994 بارها بازداشت شد و سرانجام در پایان سال 1994 میلادی به امارات تبعید شد.

پس از ارائه طرح منشور ملی در بحرین، شیخ علی سلمان در سال 2001 میلادی به کشورش بازگشت تا به عنوان دبیر کل جمعیت الوفاق وارد روند سیاسی کشور شود. پس از تصمیم جمعیت اسلامی الوفاق برای مشارکت در روند سیاسی و انتخابات سال 2006 میلادی، شیخ علی سلمان به عنوان نماینده  مردم منامه وارد پارلمان بحرین شد. با آغاز خیزش مردمی در سال 2011 و سرکوب آن توسط نظام، جمعیت الوفاق کوشید مانع سرکوب شود اما پس از آنکه تلاش هایش برای متوقف کردن کشتار غیر نظامیان به دست دستگاه های امنیتی و نظامی با شکست رو به رو شد، اعلام کرد که از پارلمان خارج می شود.

پس از این اتفاقات شیخ علی سلمان به عنوان دبیرکل جمعیت الوفاق بحرین، بزرگترین گروه شیعه مخالف دولت سخنان و خطبه های خود را در مسجد امام صادق در منطقه القفول ایراد  کرد. وی یکی از برجسته ترین رهبران مخالف بحرینی به شمار می رود. شیخ علی سلمان طی فعالیت های سیاسی خود توانست به طور مسالمت آمیز و به دور از هرگونه خشونت مخالفت  نسبت به اقدامات دولت را سازماندهی کند. شیخ علی سلمان پس از اینکه در کنگره سراسری جمعیت الوفاق برای چهار سال دیگر به دبیر کلی این جمعیت انتخاب شد، روز یکشنبه به مقر وزارت کشور فرا خوانده و توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

alisalman1

دادستانی بحرین از بازداشت موقت 7 روزه علی سلمان خبر داد
دادستانی کل بحرین اعلام کرد که دبیرکل جمعیت الوفاق بحرین به مدت هفت روز تحت بازداشت موقت قرار می گیرد تا از وی بازجویی به عمل بیاید. به گزارش پایگاه خبری مرآه البحرین، دادستانی کل بحرین در صفحه خود در پایگاه اجتماعی توییتر نوشت که علی سلمان، دبیرکل جمعیت الوفاق بحرین (بزرگترین گروه شیعه مخالف این کشور) به مدت هفت روز تحت بازداشت موقت قرار می گیرد تا از وی بازجویی به عمل آید و بازجویی ها همچنان ادامه خواهد داشت.

پس از آنکه جمعیت الوفاق بحرین بار دیگر علی سلمان را در سمت دبیرکلی این جمعیت به مدت چهار سال ابقا کرد، علی سلمان به وزارت کشور احضار و در آنجا بازداشت شد که بازداشت وی با موجی از اعتراضات داخلی و خارجی مواجه شد. الوفاق در واکنش به تمدید بازداشت “علی سلمان” آن را نشانگر “عجز سیاسی” رژیم آل خلیفه دانست. به گزارش “صوت المنامه”، این جمعیت با صدور بیانیه ای اعلام کرد: تنها راه حل برون رفت از بحران کنونی بحرین، روی کار آمدن دولتی برآمده از آرای ملت است.

به دنبال بازداشت دبیرکل جمعیت الوفاق بحرین دفتر سازمان ملل در ژنو نیز از بازداشت وی ابراز نگرانی کرد. اتحادیه اروپا نیز در بیانیه ای تاکید کرده است که بازداشت شیخ علی سلمان اوضاع سیاسی و امنیتی بحرین را به خطر می اندازد.

همچنین وزارت خارجه آمریکا نگرانی خود را نسبت به بازداشت شیخ علی سلمان ابراز و تاکید کرد که واشنگتن این موضوع را از نزدیک دنبال و برای کسب اطلاعات بیشتر تلاش خواهد کرد. دادستانی بحرین مدعی تلاش شیخ علی سلمان برای سرنگونی رژیم آل خلیفه شده است. جمعیت الوفاق بحرین اتهامات وارده به شیخ علی سلمان را ساختگی خواند.

به گزارش العهد روز گذشته نظامیان رژیم آل خلیفه مقر جمعیت «الوفاق» بحرین را محاصره کردند. همچنین «مرآه البحرین»، دیروز از تظاهرات گسترده در زادگاه شیخ سلمان خبر داد. نیروهای آل خلیفه در واکنشی با استفاده از نارنجک های حاوی گازهای سمی به تظاهرکنندگان در منطقه البلاد القدیم حمله کردند.

مردم بحرین در پاسخ به دعوت مخالفان برای برگزاری تظاهرات در اعتراض به بازداشت شیخ علی سلمان دبیر کل جمعیت الوفاق و همچنین اعلام همبستگی با سایر زندانیان عازم منطقه البلاد القدیم منامه شدند. ائتلاف جوانان انقلاب 14 فوریه در فراخوانی از مردم این کشور دعوت کرد که برای اعلام همبستگی با همه فعالان و شخصیت های بازداشت شده به ویژه شیخ علی سلمان در این تظاهرات شرکت کنند.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر