سیزده بدر؛ پاسداشت حریم طبیعت و محیط زیست/ نیک پنداری با نیک رفتاری شکوفا می شود
تعداد بازدید تعداد بازدید: 788 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 1:40 ب.ظ، چهارشنبه، 13 فروردین، سال 1393 نظرات یک نظر

روز طبیعت روز پایان دوره جش های نوروزی است، در این روز مردم بنا بر یک سنت قدیمی از خانه ها بیرون و به جنگل، دشت، صحرا و باغ و کوه می روند تا آخرین روز عید را در طبیعت و در کنار کوه، گیاه، چشمه ها و رودخانه ها به شادی بگذرانند.

radkanaبه گزارش خبرنگار رادکانا، در روز طبیعت خانواده ها، چاردیواری خانه را رها و به دامن طبیعت قدم می گذارند و در سیزدهمین روز از فروردین ماه جشن شکرگزاری در طبیعت را بجا می آوردند.

ایرانی ها در همه اعصار و قرون به طبیعت احترام گذاشته و می گذارند و به همین دلیل نیز یک روز را در طول سال به عنوان روز طبیعت می نامند.

برپایی جشن ها و آئین های ویژه روز سیزدهم نوروز و سیزده بدر ریشه تاریخی دارد و مردم ایران در دوره های مختلف تاریخی، نوروز را جشن آفرینش و آغاز هستی و زایش می دانسته و پایان آن را روز سیزدهم فروردین می پنداشتند.

IMG_0071

بر همین اساس مردم کردکوی با روانه شدن به جنگل، گردشگاه ها و تفرجگاه ها، این روز را در هوایی مطبوع و دلپذیر منظره های چشم نواز آن می گذرانند.

حضور در دامان طبیعت ضمن سپری کردن روزی بانشاط، روحیه و انرژی مضاعفی برای آغاز کار و تلاش بعد از تعطیلات به افراد می دهد.

IMG_0085

از این باید در روز طبیعت  امسال  حریم حرمت طبیعت و محیط زیست  نسبت به سال های گذشته  بیشتر پاس داشته شود چون این طبیعت همانگونه که از نسل های پیشین برای نسل امروز  به میراث گذاشته  شده همگان نیز وظیفه دارند آن را به نسل های بعد با تمام شکوه و زیبایی اش به ارث بگذارند.

نگهداری و حراست از عرصه های طبیعی به عنوان موهبت خدادادی وظیفه ای ملی و همگانی برای داشتن محیط زیست سالم، پاکیزه و ماندگار است و روز طبیعت فرصتی مناسب برای آشتی با طبیعت و حفظ و حراست از منابع طبیعی و محیط زیست است.

IMG_0073

همشهریان عزیز از ریختن زباله و پسماند در طبیعت به ویژه حاشیه جاده ها، رودخانه ها و مراکز پرتجمع خودداری کرده و با جمع آوری زباله های خود و تحویل آن به محل های تعیین شده به سلامت محیط زیست کمک کنند.

روشن کردن آتش در جنگل ها و مراتع و مناطق طبیعت گردی و سهل انگاری در خاموش کردن آن، خسارت جبران ناپذیری به این ذخایر  وارد می کند.

پایگاه خبری تحلیلی رادکانا، روز خوب و خوش توأم با شادابی و نشانط برای شما همشهریان عزیز آرزومند است.

عاشق می گوید:

با سلام و عرض تسلیت به مناسبت شهادت حضرت زهرا(س)

بنظر بنده تعداد مامورین در حال گشت و کمپ نیروی انتظامی باید خیلی بیشتر از اینها باشه مثل کنار مرغداری_کنار پل دوم_جلوتر کنار بنشله_تا بالا که نیروی انتظامی داره

ارسال نظر