شبیخون فرهنگی عامل انتخاب نامهای بی ریشه می باشد
تعداد بازدید تعداد بازدید: 541 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:54 ب.ظ، پنج شنبه، 26 دی، سال 1392 نظرات بدون نظر

مسلم زمانی گفت: با توجه به هجوم و شبیخون فرهنگی گرایش افراد به نامهای نامناسب و بعضا غربی که ریشه و منابعی ندارند افزایش یافته است.

DSC01385به گزارش خبرنگار رادکانا، مسلم زمانی رئیس اداره ثبت احوال کردکوی در جلسه ” هم اندیشی فرهنگ نام و نام گزینی ” هر شخص ایرانی را ملزم به داشتن شناسنامه دانست و گفت: شناسنامه به عنوان یک مدرک هویتی مرجع برای همه ایرانیان است.

زمانی با اشاره به وظایف ثبت احوال اظهار داشت: وظیفه اولیه و ذاتی ثبت احوال، ثبت ولادت و وفات، ازدواج و طلاق می باشد.

وی خاطرنشان کرد: در سازمان ثبت احوال یکی از موضوعات مورد بحث نام و نامگزینی می باشد که باید از اسامی مناسب و مجاز استفاده شود.

رئیس اداره ثبت احوال کردکوی شبیخون فرهنگی را عامل استفاده از نامهای دارای ریشه غربی دانست و بیان داشت: با توجه به هجوم و شبیخون فرهنگی گرایش افراد به نامهای نامناسب و بعضا غربی که ریشه و منابعی ندارند افزایش یافته است.

وی افزود: همچنین در فیلم های پرمخاطب اسامی بازیگران شاخص در اینگونه فیلم ها و سریال ها در افزایش فراوانی آن موثر بوده و اقبال بیشتری نسبت به آن نام در جامعه پدید می آید.

زمانی زنان را بیشترین متقاضی تغییر نام دانست و افزود: در حال حاضر دستورالعمل جدید تغییر نام آمده است و بیشترین متقاضیان تغییر نام خانمها می باشند.

مسلم زمانی با اشاره به این نکته که نام نشانه هویت یک شخص می باشد بیان داشت: یکی از مشکلات ماتفهیم ارباب رجوع جهت انتخاب نام مناسب می باشد که بعضا زیر بار نمی روند.

وی تصریح کرد: فرزندان در مواقعی که از نام خود راضی نیستند پدر و مادر خود را مقصر اصلی در انتخاب نام می دانند که در رابطه عاطفی آنان با والدین نیز تأثیر منفی می گذارد.

زمانی هدف از این نشست را در ارتباط با مهندسی فرهنگ ” نام ” عنوان نمود.

جلسه ” هم اندیشی فرهنگ نام و نام گزینی ” با ظهر امروز با حضور مسئولین مسلم زمانی رئیس اداره ثبت احوال کردکوی و دیگر مسئولین در این اداره برگزار شد.

 

 

ارسال نظر