شروع برداشت محصولات کشاورزی در شهرستان کردکوی
تعداد بازدید تعداد بازدید: 166 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 1:37 ب.ظ، دوشنبه، 15 خرداد، سال 1396 نظرات بدون نظر

با شروع فصل گرما و از نیمه دوم خرداد ماه فعالیتهای کشاورزان در برداشت محصولاتی چون گندم، جو و کلزا در شهرستان کردکوی شروع می شود.

به گزارش سرویس اقتصادی رادکانا؛ بالاجاده دارای مزارع وسیعی در دشت و دامنه می باشد و محصولات کشاورزی بسیاری از گندم، جو، کلزا، سویا، پنبه، کدو، شالی سیفی جات و باغات بسیاری نیز در سنوات اخیر از انواع هلو ، پرتغال ، نارنگی و زیتون و ….در این زمینهای کشاورزی کشت و زرع می شوند.
با این تنوع محصولات کشاورزی در روستا نشان دهنده این است که در همه فصول فعالیتهای کشاورزی و باغداری وجود دارد و چرخه های اقتصادی در روستا به عنوان قطب اصلی منابع درآمدی،اشتغال و تولید  گردش دارد.

bardashtegandom-(2)
اگر چه تغییر ساختارهای در روابط اجتماعی و روند اقتصادی خانوارها و بروز مشکلاتی اعم از کمبود زمینهای کشاورزی متناسب با جمعیت، مهاجرت نسل جوان برای اشتغال در کلان شهرها و…، موجب تغییر در روند و فرایند صنعت کشاورزی روستا شده است و تولیدات کشاورزی محصولاتی چون پنبه که زمانی گرگان و دشت را به سرزمین طلای سفید می شناختند را تغییر زاویه ای بسیار داد و رفته رفته این محصول صنعتی، اشتغال زا و تولیدی به فراموشی سپرده شد.
و جایگزین آن بیشتر گرایشات کشاورزان به سمت و سوی کشت و زرع محصولاتی چون گندم ، جو ، کلزا و سویا که در مراحل کاشت و داشت و برداشت کمتر نیاز به نیروی کار انسانی داشته باشد سمت و سو پیدا کرد
این محصولات در اواخر پاییز کشت و در طول مدت داشت آن، از نیمه دوم خرداد ماه شروع به برداشت می شود.
نشانه های شروع فصل برداشت هم نیز میتوان در کناره های جاده منتهی به روستا و جاده های بین مزارع از استقرار کمپ های ماشین آلات برداشت محصولات  کشاورزی به چشم می آید.

bardashtegandom-(4)
از گذشته فصل برداشت تکاپو و جنب و جوش عجیبی در روستا حاکم می شد هم کشاورزان برای نوبت گیری ماشین الات کشاورزان (کمباین .تراکتور و کاه بند و….) و هم واسطه گران ماشین آلات کشاورزان که برای جمع آوری محصولات  کماینها فعالیت فصلی داشته اند و هم شرکتهای تعاونی خرید محصولات کشاورزی بسیار مشهود می باشد.
در سالیان اخیر گشت گندم در روستا رو به افزایش می باشد و محصول کشاورزی که در سنوات اخیر کمتر به ان توجه میشد و کشت آن نسبت به سسالهای اولیه کمتر شده بود الحمدالله امسال دوباره مورد توجه کشاورزان قرار گرفت و سطح کشت این محصول در مزارع بالاجاده روبه افزایش شده است.
سامانه اطلاع رسانی سورم سرا ضمن ارج نهادن به تلاشها و زحمات تلاشگران عرصه تولید محصولات کشاورزی کشاورزان زحمتکش بالاجاده آرزوی افزایش و رونق اقتصادی و برکت و زیادی محصول  را مسالت دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر