شما نظر دهید: آیا آمار بیکاری اعلام شده توسط دولت را واقعی می‌دانید؟/ در حال حاضر چند جوان بیکار در خانواده سراغ دارید؟
تعداد بازدید تعداد بازدید: 230 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 5:02 ب.ظ، دوشنبه، 23 فروردین، سال 1395 نظرات بدون نظر

نظر شما مخاطبان رادکانا در این خصوص چیست؟ آیا آمار بیکاری اعلام شده توسط نهاد های رسمی را واقعی می دانید؟ در حال حاضر چند جوان بیکار در خانواده سراغ دارید؟ آیا از شغل و درآمد خود راضی هستید؟ به نظر شما دولت تا چه اندازه به وعده های خود در خصوص ایجاد اشتغال عمل کرده است؟ آینده بیکاری را چطور پیش بینی می کنید و آیا دولت می تواند این مشکل را حل کند؟

بیکاریبه گزارش سرویس اقتصادی رادکانا، آمارهای بیکاری روز به روز به مرز بحران نزدیک تر می شود و حتی عده ای از کارشناسان اقتصادی  معتقدند، بیکاری در ایران از بحران هم گذر کرده و اگر زودتر چاره ای برای آن یافت نشود، این مساله بعد اجتماعی و سیاسی خواهد یافت.  در این میان روی کار امدن دولت روحانی که در تبلیغات انتخاباتیش از جوانان تحصیلکرده ولی بیکار در جامعه سخن گفت و وعده های گاه و بیگاهش نیز مشکل را حل نکرده است. هر چند حسن روحانی اسفندماه گذشته خبر از ایجاد یک‌میلیون و 179 هزار شغل داده بود اما در سال جدید، آمار اعلام شده زنگ خطر بیکاری را دوباره به صدا درآورده است. بنا بر این آمار ۷۲۲ هزار خانوار شهری در ۳سال اخیر شاغلان خود را از دست دادند و حالا تقریبا ۲۶ درصد خانوارهای ساکن شهرها با جمعیت ۱۳.۸ میلیون نفر بدون فرد شاغل اداره می‌شوند و منبع درآمدی آنها مشخص نیست.

دلیل آن هم این است که در سال های اخیر، به دلیل بی ثباتی اقتصادی، سرمایه گذاری های شغلی از بین رفته و بسیاری از مشاغل موجود از پایداری کافی برخوردار نیستند ودرواقع می توان گفت امنیت شغلی عملا وجود ندارد و برای همین تعدیل نیرو زیاد است.

از سوی دیگر، بعد از اعلام این آمار نگران کننده، به تازگی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه اگر هرساعت ۱۵۰ شغل ایجادکنیم تنها توانسته‌ایم از رشد و افزایش بیکاری جلوگیری کنیم، اعلام کرده: اگر بخواهیم در 5 سال آینده بیکاری را به عدد صفر نزدیک کنیم باید 2 برابر یعنی ۳۰۰ شغل در ساعت و ۵ شغل در دقیقه ایجاد کنیم.

محسن جلال‌پور در این‌باره افزوده: در حالی که عدد بیکاران کشور بیش از 5 میلیون نفر برآورد شده آگاهی از اینکه هر ساعت حدود 150 نفر به جمعیت بیکاران افزوده می‌شود، نگرانی را صدچندان می‌کند.

وی ادامه داده: با وجود این اگر در هرساعت، 150 نفر کار پیدا کنند، تازه توانسته‌ایم سطح موجود را حفظ کنیم. به‌تأکید جلال‌پور اگر امسال بتوانیم هرساعت 150 شغل ایجاد کنیم درعمل تنها توانسته‌ایم از رشد و افزایش بیکاری جلوگیری کنیم و اگر بخواهیم در 5 سال آینده بیکاری را به عدد صفر نزدیک کنیم باید دو برابر این میزان یعنی 300 شغل در ساعت و 5 شغل در هر دقیقه ایجاد کنیم.
وی تصریح کرده: با این وضع که سیاست و سیاستمداران هر روز مساله جدیدی در کشور ایجاد می‌کنند، بعید است چنین توفیقی داشته باشیم. خدا کند سیاسیون ما به خود آیند و به آینده انقلاب، نظام و کشور فکر کنند.

در هر حال با توجه به این سخنان، نگاهی به آمارهای رسمی کشور درباره بیکاری جوانان زیر ۳۰ سال نیز نشان می دهد، تلاش بسیاری از کارجویان برای دستیابی به شغل بی نتیجه مانده و از این رو، کشور در این بخش با نوعی بیکاری انباشته شده روبرو است. به عنوان مثال درپاییز سال 94 ، بررسی نرخ بیکاری جمعیت 10 ساله و بیشتر نشان می‌دهد که 10.7 درصد از جمعیت فعال بیکار بوده‌اند. این در حالی است که نگاهی به سطح کلان جامعه نشان می دهد، بیکاری در جوانان بسیار بیشتر از آمارهای ارائه شده توسط نهاد های رسمی است واین مساله توسط بسیاری از کارشناسان اقتصادی نیز تایید شده است.

به عنوان مثال، حمید حاج‌اسماعیلی، فعال حوزه کارگری در گفت‌وگو با وطن امروز درباره تعداد بیکاران و آمارهای اعلام‌شده از سوی مرکز آمار ایران در این‌باره اظهار داشته: آمارهای اعلامی در برخی مؤلفه‌ها با واقعیت‌های اجتماعی برابری ندارد به‌طوری که نرخ‌های مرکز آمار به‌طور تقریبی نصف آمار واقعی بیکاری در کشور است. حاج‌اسماعیلی با تصریح اینکه میزان نیروی بیکار در کشور حداقل 2 برابر نیروی اعلام‌شده از سوی مرکز آمار ایران است، افزوده: از آنجا که دولت بر اساس آمار نفوس و مسکن، میزان اشتغالزایی را اعلام می‌کند در نتیجه اینگونه آمارها واقعی نیست. به گفته وی، از آنجا که مرکز آمار ایران از شیوه‌های سازمان‌های بین‌المللی کار برای محاسبه نرخ بیکاری استفاده می‌کند و این سازمان ملاک یک ساعت کار در هفته را مدنظر قرار می‌دهد بنابراین آمار اشتغالزایی و بیکاری با آنچه در جامعه وجود دارد، برابری نمی‌کند.

نظر شما مخاطبان رادکانا در این خصوص چیست؟

آیا آمار بیکاری اعلام شده توسط نهاد های رسمی را واقعی می دانید؟

در حال حاضر چند جوان بیکار در خانواده سراغ دارید؟

آیا از شغل و درآمد خود راضی هستید؟

به نظر شما دولت تا چه اندازه به وعده های خود در خصوص ایجاد اشتغال عمل کرده است؟

آینده بیکاری را چطور پیش بینی می کنید و آیا دولت می تواند این مشکل را حل کند؟

نظرات خود را بدون توهین به اشخاص حقیقی و حقوقی برای ما ارسال کنید. بدیهی است رادکانا از انتشار نظرات توهین آمیز معذور است.

انتهای پیام/

ارسال نظر