شهدای ۱۲ دی گالیکش جرقه‌ای تابناک در تاریخ منطقه بودند
تعداد بازدید تعداد بازدید: 389 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:40 ب.ظ، جمعه، 12 دی، سال 1393 نظرات بدون نظر

استاندار گلستان در مسجد جامع شهرستان گالیکش گفت: شهدای ۱۲ دی گالیکش جرقه‌ای تابناک در تاریخ منطقه بودند و باعث بیداری و جرأت مردم منطقه در مقابله با رژیم شاهنشاهی شدند.

-113367به گزارش رادکانا، دکتر «حسن صادقلو» که در مراسم گرامی‌داشت شهدای واقعه 12 دی سال 57 سخن می‌گفت، تصریح کرد: واقعه 12 دی تنها یک تاریخ نیست بلکه یک فلسفه تاریخ است و آنها یقیناً با هدفی والا، چنین حماسه را خلق کردند و ما باید به درک مفاهیم اهداف آن بپردازیم.

وی با اشاره به مقام والای شهدا در آموزه‌های دینی گفت: زبان قرآن و روایات ما پر از وصف شهداست و همواره والاترین و عمیق‌ترین تعابیر نسبت به آنان بیان شده است.

استاندار گلستان با تأکید بر اینکه قرآن کتاب زندگی است، به تعابیر پیامبر(ص) در خصوص شهیدان اشاره و خاطرنشان کرد: ایشان می‌فرمایند، نیکی بالاتر از کشته شدن در راه خدا نمی‌بینم و یا اینکه برترین مرگ‌ها شهادت است و یا اینکه شهادت آرزوی ماست.

صادقلو با بیان دیگری ویژگی‌های شهید از نگاه پیامبر(ص) اظهار کرد: شهید گناهانش بخشوده می‌شود، به محض شهادت جایگاه خود را در بهشت می‌بیند، از وحشت روز قیامت در امان است، عذاب قبر ندارد و به زیور ایمان آراسته شده و سپس به سوی آن دنیا می‌رود.

وی هم‌چنین به مقام شهادت از دیدگاه امام علی(ع) اشاره و خاطرنشان کرد: ایشان معتقد بودند مرگی برتر از شهادت وجود ندارد و می‌بینم که تنها در لحظه ضربت شمشیر خوردن می‌فرمایند« فزت و رب الکعبه» و این نشان می‌دهد که ایشان تنها در مقابل مقام شهادت اعلام رستگاری فرمودند.

استاندار گلستان که در جمع مردم شهرستان گالیکش سخنرانی می‌کرد، تصریح کرد: شهدا بر اساس روایات می‌توانند 70 نفر یا 70 هزار نفر را در آخرت شفاعت کنند و از این نظر حتی لحظه‌ای تصور نکنید که مقام شهدا مقام کمی است.

براساس این گزارش، در این مراسم حجت الاسلام «موسوی» امام جمعه گالیکش،«رجبی» نماینده‌ی مردم شهرستان‌های مینودشت، کلاله، گالیکش و مراوه تپه در مجلس شورای اسلامی، خسروی فرماندار گالیکش و جمعی از مدیران استانی و شهرستانی حاضر بودند.

دی 12 دی‌ماه 1357 جمعی از مردم شهرستان گنبد برای یاری مردم گالیگش به این شهر آمدند تا در مقابل زورگویی‌های رژیم شاهنشاهی ایستادگی کنند که در مسیر برگشت و در مقابل پاسگاه مورد حمله نیروهای نظامی قرار گرفتند.

در این واقعه خونین «صفرعلی گلستانی»، «علیرضا قزلسفلو»،«بشیر مهدیزاده»، «عباس فرقانی»،«سیاوش ناصری»،«محمود پیری» و «نریمان نظری» به شهادت رسیدند.

انتهای پیام/

ارسال نظر