شهرستان کردکوی جزو ۵ شهرستان کشور در اجرای طرح سما
تعداد بازدید تعداد بازدید: 594 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:16 ب.ظ، یکشنبه، 8 اردیبهشت، سال 1392 نظرات بدون نظر

شهرستان کردکوی به عنوان شهرستان پایلوت در استان می باشد و جزو ۵ شهر در کشور هست که طرح سما در آن در حال اجرا می باشد.

fle__44دکتر شعبان جمالزاده رئیس شبکه بهداشت و درمان کردکوی از اجرای طرح سما در شهرستان خبر داد و افزود: شهرستان کردکوی به عنوان شهرستان پایلوت در استان می باشد و جزو 5 شهر در کشور هست که طرح سما را شروع کردیم.

وی ادامه داد: بررسی سلامت مردان ایران سن 25 تا 60 سال در شهرستان کردکوی در سه مرکز یساقی، النگ و ولاغوز که مرکز شهری ماست قرار است 6 هزار و 700 مرد 25 تا 60 سال را مورد بررسی سلامتی قرار دهیم. یکسری آیتم هایی هستند که اکنون مشخص شده و براساس آنها جدول سلامتی مردان را مورد بررسی قرار می دهیم.

رئیس شبکه بهداشت کردکوی هم اکنون از بررسی 2000 نفر از مردان در این طرح خبر داد و بیان داشت: در طی 5 ماه گذشته 2000 هزار نفر از مردان را مورد بررسی و مطالعه قرار دادیم، در این 2000 نفر که بررسی شدن آماری بدست آمده که قرائت می کنم تا بدانید سیمای سلامت مردم ما در شهرستان کردکوی به چه شکلی می باشد و در نهایت به چه شکلی ترسیم خواهد شد:

متأسفانه 60 درصد مردان 25 تا 60 سال ما از نظر زیبایی، تن سنجی غیراستاندارد یا نامطلوبند.

39 درصد مردان ما در این بررسی 2000 نفری دارای بیماری های غیرواگیر می باشند. این افراد یا دارای فشارخون، یا قند، یا  تیروئید، یا چربی، یا کلسترول بالا هستند که به هرشکلی دارای بیماری های غیرواگیر می باشند.

9 درصد مردان ما دارای اختلالات عضلانی، اسکلتی و مفصلی می باشند که یا دارای آرتروز هستند یا پوکی استخوان که به هر دلیلی سالم بودند ولی اختلالاتی را در خود بوجود آوردند.

و 5 درصد این جمعیت (یعنی 25 تا 60 سال مردان ما در جمعیت 2000 نفری) دارای اختلالات تنفسی هستند، یا دخانیات مصرف کردند و یا این اختلالات ارتباطی با شغلشان دارد.

و در جایگاه بعدی 25 درصد از کارمندان ما (شاغلین ما در هر یک از قسمت های 22 هزار شغلی که در جامعه وجود دارد) دارای اختلالات شغلی می باشند.

لذا قابل مشاهده می باشد که در این جمعیت 2000 نفره چقدر عوارض دیده می شود.

دکتر جمالزاده در پایان اظهار داشت: ان شاالله بتوانیم تصویر درستی از سلامت مردان ما در شهرستان کردکوی داشته باشیم و آن را اهتمام دهیم به کل استان، به کل کشور که یک برنامه کامل و جامعی می باشد.

لازم به ذکر می باشد که پنج شهرستان در کشور هستند که این برنامه در حال اجرا می باشد.

ارسال نظر