شکارچی متخلف در پارک ملی گلستان دستگیر شد / دو شکارچی متواری شدند + تصاویر
تعداد بازدید تعداد بازدید: 578 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 9:06 ب.ظ، شنبه، 15 خرداد، سال 1395 نظرات بدون نظر

رییس پارک ملی گلستان گفت: با تلاش محیط‌بانان پارک ملی گلستان شکارچی غیرمجاز به همراه لاشه سه رأس قوچ و یک رأس شوکا در پارک ملی گلستان دستگیر شد.

nilkooh1290_2به گزارش رادکانا، سلیمان قربان زاده در گفت‌وگو با خبرنگار نیلکوه گفت: در مأموریت گشت و کنترل نیروهای یگان اجرایی قرارگاه شماره سه پارک ملی گلستان در منطقه تنگه گل، محیط‌بانان صبح روز جمعه متوجه صدای شلیک در ارتفاعات محیط‌بانی تنگه گل و حضور سه شکارچی شدند که شکار کرده بودند.

وی افزود: محیط‌بانان برای دستگیری این شکارچیان اقدام کرده و پس از تعقیب و گریز، محیط‌بانان با درایت و هوشیاری موفق شدند، یک نفر از این شکارچیان متخلف را که سه رأس قوچ و یک رأس شوکا، را شکار کرده بود در ارتفاعات شمالی «تنگه گل» دستگیر کنند.

وی تصریح کرد: دو شکارچی دیگر از این گروه با توجه توپوگرافی منطقه و استفاده از تاریکی هوا موفق به فرار شدند که مورد شناسایی قرار گرفتند.

به گفته رییس پارک ملی گلستان در این عملیات که نتیجه آن دستگیری یک نفر شکارچی به همراه لاشه چهار رأس قوچ و شوکا بود، پس از تنظیم صورت‌جلسه، این متخلفان تحویل مقامات قضایی شدند.

قربان زاده گفت: دو شکارچی متواری از شکارچیان سابقه‌دار بوده و چند مورد شکار غیرمجاز در پرونده آن‌ها وجود دارد. از طرف اداره پارک ملی گلستان شکایتی برای دستگیری و مجازات کیفری آن‌ها به دادگاه ارسال‌شده است.

وی اظهار داشت: جریمه ضرر و زیان هر رأس قوچ و میش وحشی ۱۰۰ میلیون ریال و هر رأس شوکا ۳۵۰ میلیون ریال است که این متخلفان باید مبلغ ۶۵۰ میلیون ریال بابت جریمه ضرر و زیان خسارت وارده به محیط‌زیست را در حق دولت واریز کنند.

به گزارش نیلکوه، پارک ملی گلستان منطقه حفاظت‌شده‌ای با ۹۲ هزار هکتار مساحت در شرق استان گلستان و بین سه استان گلستان، خراسان شمالی و سمنان قرار دارد.

از مساحت پارک ملی گلستان ۵۴ درصد در حوزه استان گلستان، ۴۳ درصد در خراسان شمالی و سه درصد در محدوده استان سمنان واقع است.

پارک ملی گلستان یک‌هشتم تنوع گونه‌های گیاهی، یک‌سوم گونه‌های پرندگان و افزون بر نیمی از پستانداران کشور را در خود جای‌داده است و ازنظر طبقه‌بندی اقلیمی دارای سه اقلیم متفاوت خشک، نیمه‌خشک و نیمه مرطوب است و به همین دلیل پوشش گیاهی متنوع از استپی خشک تا جنگل‌های انبوه در آن مشاهده می‌شود.

شکار و آتش‌سوزی‌های مکرر طی سال‌های اخیر به سبب عواملی همچون خشک‌سالی، کاهش رطوبت، افزایش گرما و بی‌توجهی برخی افراد آسیب‌های زیادی به این منطقه بکر وارد کرده است.

nilkooh1290 1

nilkooh1290 1

nilkooh1290 1

nilkooh1290 1

nilkooh1290 1

nilkooh1290 1

nilkooh1290 1

nilkooh1290 1

nilkooh1290 1

انتهای پیام/

ارسال نظر