صدای گام بی حیایی در شهر به گوش می رسد !
تعداد بازدید تعداد بازدید: 891 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 9:00 ق.ظ، شنبه، 27 تیر، سال 1394 نظرات ۱۲ نظر

با توجه به هوای گرم کافی است هوای پیاده روی به سرتان بزند و در خیابانهای شهر گرگان به ویژه خیابان شالیکوبی از ابتدا تا انتها پیاده بروید، متاسفانه در این مسیر با مانکن های جانداری برخورد می کنید که اکثر قریب به اتفاق آنها، پوشش نامتعارف و ظاهری کاملا غربی دارند و به روشنی با حجاب اسلامی به مقابله می پردازند.

0dokhtar-irani_1به گزارش رادکانا، محمدرضا بهرامی کارشناس فرهنگی، محقق و نویسنده گلستانی در یادداشت قبل درباره بی حیایی مانکن های بی جان اشاراتی داشت و اینک براساس تعهدی که برای خود ایجاد کرده بود در باب مانکن های جاندار و زنده که با آرایش غلیظ و غیر متعارف و نیز لباس های جلف و ضد فرهنگی، ماموریت مانکن های بی جان را تکمیل می کنند مطلبی را به رشته تحریر در آورده است :

با توجه به هوای گرم کافی است هوای پیاده روی به سرتان بزند و در خیابانهای شهر گرگان به ویژه خیابان شالیکوبی از ابتدا تا انتها پیاده بروید، متاسفانه در این مسیر با مانکن های جانداری برخورد می کنید که اکثر قریب به اتفاق آنها، پوشش نامتعارف و ظاهری کاملا غربی دارند و به روشنی با حجاب اسلامی به مقابله می پردازند و بی حجابی را بدون اینکه کسی با آنها برخورد کند ترویج می دهند؛ یعنی امروز وضع به گونه ای شده است که این مانکن های جاندار آنقدر بی حیا شده اند که باید با شرم و حیا به برخی از آنها نگاه کرد و برخی از مسئولین به راحتی از کنار این مساله می گذرند غافل از اینکه اثرات سوء این سهل انگاری دامن خانواده آنها را نیز گرفته و یا خواهد گرفت و این زنگ خطری برای همه است.

البته هیچ فرقی بین زن و مرد بودن این مانکن های جاندار نیست منتها همه بر این باوریم که بیشترین هجمه بی‌عفتی و بی‌حجابی روی بانوان است و نقش بانوان در منظومه خانواده در مسیر تقویت حجاب یک نقش بی‌بدیل است.

n00021867-b

با وجود همه این دلواپسی ها و دل نگرانی ها اولین سوالی که در ذهن مان تداعی می شود این است که آیا قانون مشخص و واضحی درباره عفاف و حجاب در کشورمان وجود دارد؟ مسئولان نمایش هر روزه بی‌حیایی و اشاعه فحشا در معابر چه کسانی هستند؟ و کدام سازمانها و نهادهای فرهنگی باید در برابر این مسئله پاسخگو باشند؟ البته پاسخ این پرسش نیز قصه پر غصه دیگری است.

الان مدیریت و متولیان مسائل فرهنگی در کشور متعدد هستند هر کدام از آنها متناسب با تخصص و نوع شناخت خودشان در این زمینه عمل می کنند و متاسفانه ما یک وحدت رویه بین مدیریت و متولیان فرهنگی در کشورمان کم داریم.

ما معتقدیم همانطور که در جنگ تحمیلی و دفاع مقدس ۸ ساله مردم و مسئولان دستگاه‌های مختلف توانستند مقاومت جانانه ای از خودشان نشان بدهند امروز هم در مقابل این جنگ نرم که البته از نظر بازه زمانی طولانی تر از دفاع مقدس ۸ ساله ما هست می توانیم براساس قانون، رعایت جوانب و رعایت مسائل مرتبط با آن، جلوی بسیاری از این مسائل را بگیریم؛ چراکه آنچه که موجب نگه داشتن سنگ بر روی سنگ می شود، صرفا اجرای بدون تنازل قانون است.

به کلام دقیق تر اینکه برخورد با هنجارشکنی و بدحجابی نباید به‌صورت کاریکاتوری در جامعه صورت بگیرد؛ این‌که مردم عادی را به دلیل بدحجابی مواخذه کنیم اما فروشندگان ومروجین این نوع پوشش‌های هنجارشکنانه را آزاد بگذاریم، نه باعقل سازگار است و نه با منطق. چه‌آن‌که نتیجه چنین برخوردهایی تنها از دست دادن نیروهای مردمی که پشتوانه نظام هستند خواهد بود؛ در واقع این نوع برخورد‌ها با جذب حداکثری و دفع حداقلی در تضاد است.

از طرفی برای اینکه زشتی یک رفتار ضد فرهنگی در جامعه از بین برود و از یک ناهنجاری قبح‌زدایی گردد ابتدا بایستی نمادهای آن در جامعه به طرق مختلف عرضه گردد تا چشم مردم و آحاد جامعه به آنها عادت کند؛ و اگر نه همان بهتر که به کنفرانس های خسته کننده و پر هزینه در این باره بپردازیم تا بیلان کاری مان ، ما را افرادی فعال نشان دهد.

dokhtar-irani 1

البته پیگیری این مسئله و مطالبه اجرای قانون « عفاف و حجاب » از جانب رسانه ها یک مسئله مهم و قابل توجه است؛ رسانه ها می توانند نسبت به این مورد حساس تر باشند و با تهیه گزارش و ….، مردم و مسئولین را نسبت به این موضوع حساستر سازند تا جلوی این قبیل ترویج بدحجابی ها در شهر گرفته شود و نگذارند به نوعی این معضل، وجهه مذهبی این شهر را به عنوان دارالمومنین در چشم افراد بومی و غیربومی بدنام و مخدوش کند.

و نکته مهم دیگر در این بحث این است که نگاه دولتی در این عرصه، کم رنگ و کم بودن اعتبارات، پررنگ شده و به نظر می رسد بهتر است کار را به خود مردم و سازمان‌های مردم نهاد یا همان سمن های فعال در ترویج فرهنگ عفاف و حجاب سپرد و دولت نیز نقش نظارت و حمایت از آنها را در دستور کار خود داشته باشد.

البته من گمان می کنم ما امروز در فهم معانی کلمه مسئول هم دچار غفلت هایی شده ایم. در نظام اسلامی، همه به ویژه کسانی که مسئولیتی دارند، مسئولند. هرکس باید از خود بپرسد که در این راستا چه کرده است؟ تنها نهادهای فرهنگی و مذهبی جامعه مسئول نیستند.

گاه مشکل در خود افراد جامعه است، آن هم همانطور که قبل اشاره شد نه فقط زنان، اگر دقیق تر شویم گاه مردان، عامل بی حجابی زنان جامعه اند. هیچ کس از خودش نمی پرسد به عنوان یک مسلمان تا چه میزان در موضوع حجاب و عفاف ورود پیدا کرده است.

هر مرد باید در خودش ببیند که با نوع نگاهش به زن در جامعه، نقش مثبت ایفا می کند یا منفی، بعد خواهیم دید عاملِ بیش از 50% معضل بدحجابی، مردان هستند، اما ما در راه حل ها فقط خانم ها را می بینیم.

47016 522

میوه فروش محل تا یک زن بدحجاب و آزاد در نحوه حرف زدن می بیند یا آگاهانه یا ناخودآگاه امتیاز بیشتری در انتخاب میوه های خوب به آن زن می دهد. ناخودآگاه قصاب یا بقال محل هم امتیاز بیشتری به چنین زنانی می دهند در محیط های علمی و دانشگاه هم به همین گونه است.

برخی اساتید دانشگاه به دختر بدحجاب، نمره بهتری می دهند یا دانشجوی پسر با نگاهش رفتار یک دختر بدحجاب را تأیید می کند، بنابراین گام اول در مقوله بدحجابی توجه به نقش مردان در شکل گیری رفتارهای زنان بدحجاب است.

گام های بعدی را می توان، توجه به تاثیرات شبکه های ماهواره ای و فضای سایبری، تاثیر افکار فمینیستی گردانندگان مراکز ضداسلامی و همچنین نداشتن اعتماد به نفس، کمبود محبت، فقدان اشتغال و مورد توجه قرار نگرفتن در دایره تعاملی با دیگران برشمرد.

کوتاه سخن اینکه امید می رود مسئولان اندیشه ای نیک در جلوگیری از ترویج این ابتذال داشته باشند و مقصد خود را با برنامه های فرهنگی گسترده به عمل برسانند آنگونه که امام خمینی(ره) فرمودند: ” راه اصلاح یک مملکتی[اصلاح] فرهنگ آن مملکت است ، اصلاح باید از فرهنگ شروع شود”.

866865446

انتهای پیام/

يادداشتهاي براكنده آقامعلم می گوید:

مدیریت محترم رادکان.آیا این تصاویرازجوانان کردکویی هاست وآن جنگل،جنگل امام رضاکردکوی است یاجنگل وپارک جنگلی چیتگرتهران است.؟! من می دانم جوانان برومندکردکویی اینچنین تیپی نمیزنندومن مطمئنم.موفق درامراطلاع رسانی صحیح باشید.
سیدمحمدحسین حسینی( سیداحمد)
کردکویی های مقیم تهران بزرگ.

يادداشتهاي براكنده آقامعلم می گوید:

مدیریت محترم رادکان.آیا این تصاویرازجوانان کردکویی هاست وآن جنگل،جنگل امام رضاکردکوی است یاجنگل وپارک جنگلی چیتگرتهران است.؟! من می دانم جوانان برومندکردکویی اینچنین تیپی نمیزنندومن مطمئنم.موفق درامراطلاع رسانی صحیح باشید.
سیدمحمدحسین حسینی( سیداحمد)
کردکویی های مقیم تهران بزرگ.

کردکویی می گوید:

عمو تو کجارو میخونی پس؟ فقط عکس هارو میبینی؟ نوشته کافی است بخواین در شهر گرگان قدم بزنین بخصوص شالیکوبی ن کردکوی. قشنگ بخوان

يادداشتهاي براكنده آقامعلم می گوید:

عموجان کردکویی عزیز،
پریروزاین عنوان بنام عنوان شهرکردکوی عزیزبودوحقیردوکامنت درباره چاپ اشتباه عکسهاکامنت گذاشته بودم ومتسفانه هیچکدام تاییدنشده بودوامروزعنوان بی حیایی درپیاده روخیابان کاخ گرگان تغییریافت.بازهم اعتراض من صادق خواهدبودکه اعتراض ازعکسهاداشتم واین عکسها ویژه ی شهرکگرگان نیست.عزیزم گرگان شهرتوریستی خارجی وداخلی است وحضورچنین افراددرآن شهریک امرطبیعی است ،گیرم کهعکسها مخصوص شهرگرگانهم باشدماحق نداریم ایچنین دست برقلم ودوربین ببریم وهرچه دلمان خواست بنویسیم وعکس درصفحه ی مجازی بگذاریم وخوراکی دندانگیربرای رسانه های معلوم الحال تهیه وآماده سازیم.یادمان باشدسکاندارامربمعروف ونهی ازمنکراین داراشهرمومنین حضرت آیت الله نورمفیدی عالم ربانی وهوشیارنماینده ولی فقیه درمنطه وامام جمعه محترم گرگان ولایتمداربامردمان دینداربوده وهستند عرایض کوتاه خدابمن وما هوشیاری وبیداری مومنانه اهدانماید.آمین.
سیدمحمدحسین حسینی(سیداحمد)
کردکویی های مقیم تهران بزرک.دلسوخته مردم مومن وولایتمداراستان گلستان.

noor می گوید:

سلام و عرض احترام خدمت آقا معلم ما و دیگر دوستان و کاربران عزیز و دوس داشتنی رادکانا:

آقا معلم عزیز بنده نمی دانم کدام کامنت شما در این پایگاه خبری منتشر نشده تا به امروز…لذا تمامی کامنتای شما حتی کامنتایی که گاها دوالی سه بار از سوی شما ارسال می شود تماما توسط مدیریت منتشر می شود.

نکته دوم اینکه جانا شما خبر از شهر کردکوی و گرگان ندارید…

کدام مسافر و گردشگر، کدام مسافر و گردشگر…

بله شما درست فرمودین کردکوی جوانان برومند، غیرتمند، آبرومند و مقیدی دارد اما معلم عزیزم این را بدان که امروزه بدحجابی در کردکوی و مخصوصا شهرستان گرگان بیداد می کند.

نکته سوم اینکه ما تصاویر دختران و زنان شهر و دیار خودمان را در لابلای گزارشاتمان منتشر نمی کنیم لذا معمولا در اینگونه گزارشات از تصاویری که در فضای مجازی وجود دارد استفاده می کنیم.

و این را بدانید که اگر وضع از اینی که هست بحرانی تر شود حتما از تصاویر شهر خودمان اما بصورت شطرنجی و تار استفاده میکنیم تا تصاویر خود گویای واقعیت و حقیقت باشد.

ان شاا… که در روزهای آتی گزارشی که دوسال قبل در این پایگاه خبری منتشر کرده بودم را دوباره بازخوانی میکنم تا بیشتر با اوضاع اجتماعی شهر خوبمان آشنا شوید.

درضمن به نکته خوبی اشاره فرمودید: “امر به معروف و نهی از منکر”

هر کداممان در جایگاهی جهت امر به معروف و نهی از منکر قرار داریم.

این قبل مسائل باید بارها و بارها توسط یکایک ما گوشزد شود تا بر آنان که قلب و وجودشان آماده و پذیرای عفاف و حجاب است به این مسیر گرایش پیدا کنند.

آقا معلم عزیزم شما در تهرانیو خبر از شهرتون ندارید…

یه سر به شهرتون بزنید…

لیاقتی مدیرمسئول رادکانا

یاحق

نارمک می گوید:

کردکوی نسبت به قبل بهتر شده ولی متاسفانه بازهم بدحجاب زیاده …
مخصوصاالان ک تابستونه وامون ازدست این مانتوهای آستین کوتاه …
به حساب جوونی وجاهلیت نزنیم …
والله ماهم جوونیم … جوونی هم حد داره … اینکارا بی حیایی محسوب میشه نه جوونی … !

نام می گوید:

آقا معلم عزیز
اگه دلت می سوزه پس چرا رفتی پایتخت ؟؟؟
لطف بفرمایید آرومتر کامنت بذارید….

يادداشتهاي براكنده آقامعلم می گوید:

عزیزچون جان عزیزم.
نارمکی ساکن شمال شهرتهران بزرگ.
باذددعرض عالی جناب رسانده باشم که وضعیت حجاب زنان ودخترکان شخیص شهرستان کردکویی ازحال بهتروباوقارتربود.کردکوی امروزرانبایدباکردکوی دیروز مقایسه کرد.چون امروزکردکوی که رکورددارآپارتمان سازی دراستان گلستان می باشدوغریبه هابه خریداین آپارتمانهانموده وهمچنین درکردکوی چهاردانشگاه معتبرتاسیس نموده اندودانشجویان دختروپسرازدیگراستانهاومراکزشهرستان ایران به این شهرروبه تغییرورشدسریع نبایداینچنین به کردکوی ومسئله ی حجاب به کردکویی های اصیل ومومن ومعتعدوصله چسباند.لطفانگرشتان رانسبت به شهرومردمان جوانان دختروپسروزنان محجبه عوض وآب پاکی بردیده ونگاره تان بریزید.باتشکرفراوان ازهمشری ونکی شمال شهرتهرانی ام.فضاومحیط وآب وهواوفرهنگ ونک خوش وگوارای وجودتان باد.
سیدمحمدحسین حسینی( سیداحمد)
کردکویی مقیم تهران بزرگ.اهالی وشهروندجنوبی شهر

يادداشتهاي براكنده آقامعلم می گوید:

عزیزچون جان عزیزم.
نارمکی ساکن شمال شهرتهران بزرگ.
باذددعرض عالی جناب رسانده باشم که وضعیت حجاب زنان ودخترکان شخیص شهرستان کردکویی ازحال بهتروباوقارتربود.کردکوی امروزرانبایدباکردکوی دیروز مقایسه کرد.چون امروزکردکوی که رکورددارآپارتمان سازی دراستان گلستان می باشدوغریبه هابه خریداین آپارتمانهانموده وهمچنین درکردکوی چهاردانشگاه معتبرتاسیس نموده اندودانشجویان دختروپسرازدیگراستانهاومراکزشهرستان ایران به این شهرروبه تغییرورشدسریع نبایداینچنین به کردکوی ومسئله ی حجاب به کردکویی های اصیل ومومن ومعتعدوصله چسباند.لطفانگرشتان رانسبت به شهرومردمان جوانان دختروپسروزنان محجبه عوض وآب پاکی بردیده ونگاره تان بریزید.باتشکرفراوان ازهمشری ونکی شمال شهرتهرانی ام.فضاومحیط وآب وهواوفرهنگ ونک خوش وگوارای وجودتان باد.
سیدمحمدحسین حسینی( سیداحمد)
کردکویی مقیم تهران بزرگ.اهالی وشهروندجنوبی شهر

noor می گوید:

آقا معلم عزیز در مورد نکته ای که شما به نارمک فرمودید باید عرض کنم که: بله مردم اصیل ، مومن، خداجو و باتقوا در این شهر بسیار زیادند اما امروزه شهر ما در مسیری قرار گرفته که اکثریت شامل کسانی میشه که وضعیت عفاف و حجابشان قابل تقدیر نیست.

فرمودید وجود چهار دانشگاه معتبر در این شهرستان: دانشجویان تمامی دانشگاههای موجود در این شهر فقط و فقط مدت زمان کوتاهی آن هم جهت حضور در کلاس درس به این شهر سفر میکنند و پس از اتمام کلاس دوباره به شهر خود برمی گردند.

فقط دانشکده امام علی (ع) است که آنهم پسرانه است…

عزیزانی که شما می گویی که اکثریتشان مردمان شهر خودمان هستند.

ما نباید تن به ذلت و خاری دهیم…صدای امر به معروف و نهی از منکر نباید در گلویمان خفه شود…

بهلول زمان می گوید:

سلام بچه محلها.خوبیداین بی حیایی نیستا.
ابتدا بگم بی حیا کسیه که زیبایی و یا باطنش رو پنهان میکنه.بی حیا اون دسته هستن.بار آخرمون باشه واسه اندک آزادی که مردممون دارن حرف بی ربط بزنیم.بیاییم کمی از فقر و تورم و بدبختی هایی که داره توی همین شهری که از مشت کوچیکتره حرف بزنیم.این شهر 10 تن فقیر زیر صفر بیشتر داره؟چند هزار کارمند سطح بالا داره؟ پس خودمون نمیخوایم…..فق شعار میدیم و حاضریم از حریم همدیگه تجاوز کنیم…

يادداشتهاي براكنده آقامعلم می گوید:

باتشکرازب رادرواستادمن جناب آقای لیاقتی عزیزمدی رمحترم وآگاه ومسئل ودلسوزنسبت به مسائل وناهنجاری های اجتماعی وفرهنگی.
برای حقیرقابل تحسین واحترام است که استادم برادرلیاقتی به کامنت اینجانب جوابیه دهندوارشادم نمایند.ازصبروحوصله ومتانت ووقاراین عزیزهشیارریزبین صمیمانه تقدیروتشکرجانانه بعمل آورده وصحت وسلامتی وسرحالی وسرمستی ایشان وسلامتی تن وجان وفکروذهن این عزیزتنهاآرزوی ماست.خداپشت وپناه این بزرگواراهل قلم ولسان وقدم باشید.نفستان گرم وقلمتان درحرکت وفکرتان عالی وبیانتان متعالی وبلندمقاموبلندمرتبه باد.بدروداستادبزرگوار.
ذره ی کوچک،سیدمحمدحسین حسینی( سیداحمد)
کردکویی مقیم تهران بزرگ.

ارسال نظر