صفحه وزیر خارجه خوش تیپ در فیسبوک، سرکاری از آب درآمد!
تعداد بازدید تعداد بازدید: 570 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 9:16 ق.ظ، شنبه، 2 شهریور، سال 1392 نظرات بدون نظر

نکته جالب تر این که گفتگوی اینترنتی صاحب این کاربری جعلی با برخی از کاربران، باعث ذوق و شوق آنان شده که با وزیر خارجه مستقیما ارتباط برقرار کرده اند، حال آن که هنوز هویت فرد مقابل و اهداف او از این اقدام، مشخص نیست!

thumb287-19b0ec6ccdf0379c98f008a3c3354ac1به گزارش رادکانا، همزمان با فرایند رای اعتماد به وزرا، علاوه بر صفحه واقعی، ظاهرا یک اکانت جعلی به نام محمدجواد ظریف در سایت فیسبوک راه اندازی شده که جماعت زیادی را سر کار گذاشته، اما خیلی زود هویت غیرواقعی آن فاش شده است.

صفحه ظریف در فیس بوک که از 4 سال قبل فعال بود و البته مدتی غیرفعال شده بود، همزمان با معرفی او به عنوان وزیر امور خارجه، فعال تر شد و چند عکس و سخنرانی از او را ارائه کرد که با استقبال زیادی مواجه شد و حتی اخیرا برخی رسانه های خارجی هم گزارشهایی درباره این صفحه نوشتند.

در این صفحه اعلام شده بود: «با تشکر از لطف همه دوستان. به دنبال سوال برخی از شما عزیزان , این صفحه توسط من و فرزندانم به روز می شود.محمد جواد ظریف»

همچنین در پست دیگری ابراز امیدواری شده بود از طریق این صفحه ارتباط وزیر جدید خارجه با مخاطبان برقرار بماند.

اما کمی پس از رونق این صفحه، کاربری مشابه و همنامی ساخته شد و به عضوگیری از کاربران فیسبوک پرداخت.

جالب آن که مدیر   این اکانت که تلاش می کرد محتوای صفحه ظریف را دقیقا بازنشر کند، تاریخ راه اندازی کاربری خود را پنهان کرده بود.

اخیرا برخی کاربران شبکه فیسبوک اعلام کرده اند با توجه به گفتگو(chat) خود با صاحب این اکانت دریافته اند که نام آن جعلی است و به محمدجواد ظریف، وزیر خارجه تعلق ندارد.

البته همین که مدیر چنین اکانتی با تعداد زیادی از کاربران فیسبوک chatکرده، می تواند دلیل نبودن وزیر خارجه در این صفحه باشد، اما کاربران از کلمات رکیکی سخن می گویند که وقتی به جعلی بودن صفحه اشاره کرده اند، صاحب این اکانت نثار کاربران کرده و البته سندش هم موجود است!

نکته جالب تر این که گفتگوی اینترنتی صاحب این کاربری جعلی با برخی از کاربران، باعث ذوق و شوق آنان شده که با وزیر خارجه مستقیما ارتباط برقرار کرده اند، حال آن که هنوز هویت فرد مقابل و اهداف او از این اقدام، مشخص نیست!

به هر تقدیر فضای جدید رسانه و ارتباطات، کارکردهای مثبت و منفی زیادی دارد که با هوشمندی می توان بهره ها از آنها برد و البته حضور در این فضا، دقت زیادی نیاز دارد.

در زیر گزارش فایننشال تایمز از صفحه واقعی ظریف هم از منظرتان می گذرد:

گزارش فایننشال تایمز

روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی در مورد محمدجواد ظریف، وزیر جدید امور خارجه، صفحه فیس بوک او را مورد توجه قرار داده بود. پیش از این گزارش های متعددی در مورد صفحه های فیس بوک و توییتر منصوب به روحانی منتشر شده بود و حالا فعالیت های مجازی وزیر خارجه جدید ایران مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش دیپلماسی ایرانی ، این روزنامه انگلیسی نوشت: دو هفته پس از معرفی ظریف به عنوان وزیر خارجه، این دیپلمات کارآزموده 53 ساله، طرفداران زیادی را برای صفحه فیس بوک خود جذب کرده است.ظریف که نماینده سابق ایران در سازمان ملل بوده، چهار سال پیش به فیس بوک ملحق شد و هنوز تعداد هواداران او به اندازه 80 هزار نفری که فیس بوک خاتمی را لایک کرده اند یا 300 هزار طرفدار میرحسین موسوی در فیس بوک نیست.

اکنون این سیاستمدار ایرانی که بسیاری از ایرانیان امیدوارند بتواند تحریم ها را تعدیل کند، 64 هزار طرفدار فیس بوکی دارد. او عکسی از خود را یک روز قبل از معرفی به عنوان وزیر خارجه در مجلس، روی صفحه فیس بوک گذاشت، و از آن زمان به بعد، طرفداران او به طور قابل توجهی افزایش یافتند.

هر یک از پست های جدید وزیر خارجه – که معمولا تصاویری است که توسط او یا فرزندان اش در فیس بوک گذاشته می شود- هزاران واکنش دارد که اغلب آنها خواستار پایان دادن به تحریم ها هستند. تحلیلگران می گویند، شهرت ظریف در فیس بوک به همراه کمپین مدنی علیه تحریم ها، نشان دهنده عمق تمایل مردم به تغییر است.

یک تحلیلگر رسانه در ایران می گوید، حتی اگر ظریف نتواند در آینده کاملا بر صفحه فیس بوک اش نظارت داشته باشد، باز هم این صفحه یکی از پربازدیدترین صفحه های فیس بوک در ایران خواهد بود.

این در حالی است که فیس بوک همچنان در ایران فلیتر است و باید برای ورود به آن از وی پی ان استفاده کرد. برخی از هوادان فیس بوکی ظریف در اظهار نظر نسبت به پست های او ابراز امیدواری کرده اند که حضور ظریف در وزارت خارجه بتواند به فیلتر فیس بوک پایان دهد.

یک روز پس از دریافت رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی، ظریف در فیس بوک خود نوشت که اکنون وظیفه سنگین ارتقاء موقعیت بین المللی کشور و تعدیل فشار اقتصادی بر دوش او است. در مقابل هواداران نیز به او توصیه کرده اند سیاست های رادیکالی را که توسط احمدی نژاد در دستور کار قرار داشت را دنبال نکند.

ماشاالله شمس الواعظین، روزنامه نگار، می گوید: اکنون مردم مشاهده می کنند که یکی از مهمترین چهره های سیاسی به فیس بوک ملحق شده و این بر خواسته های مردم تاثیرگذار خواهد بود.رئیس جمهور جدید ایران بهبود وضعیت اقتصادی را در اولویت دستور کار خود قرار داده است.نرح تورم 40 درصدی و نرخ بیکاری 30 دردصی و کاهش 70 درصدی ارزش ریال از جمله دلایلی است که موجب شده اقتصاد اولویت نخست روحانی باشد.

ظریف نیز در فیس بوک خود نوشته است که تعامل با جهان می تواند به لغو تحریم ها منجر شود و دارو و غذا به ایران برسد و مردم نیز در شرایط بهتری زندگی کنند. در زیر این پست نیز هواداران ابراز امیدواری کرده اند که وزیر خارجه جدید بتواند به عملی شدن تعهدات روحانی کمک کند.

البته هنوز روشن نیست که ظریف می تواند تا چه اندازه در کار خود موفق باشد. او بر این باور است که از حمایت مقام رهبری برخوردار است. رسانه های داخلی و خارجی نیز بر این باورند که او به زودی مسئولیت پرونده هسته ای ایران را بر عهده می گیرد. در این صورت وزیر خارجه جدید ایران می تواند از توانایی هایی چون قدرت سخنوری و شناخت غرب، برای حل مساله هسته ای ایران و پایان دادن به تحریم ها استفاده کند./ دانا

ارسال نظر