صنعت دامپروری؛ چالشها و فرصتها
تعداد بازدید تعداد بازدید: 1,119 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 6:10 ب.ظ، جمعه، 19 مهر، سال 1392 نظرات بدون نظر

تعطیل شدن دامداری ها، توزیع غیراصولی نهاده های دامی ، نبود کشتارگاه صنعتی و فقدان دام مولد از مهمترین مشکلات و چالشهای صنعت دامپروری در کشور به شمار می رود.

IMG16240501به گزارش رادکانا، رفع چالشهای فراروی و بهره گیری از فرصتهای پیش رو در ارتقا و رشد صنعت دامپروری کشور که نقش مهمی در تامین نیازهای غذایی و استقلال اقتصادی دارد حائز اهمیت است که در این خصوص با مسئولان مربوطه گفتگوهایی انجام شده که در پی می آید.

نهاده های دامی دغدغه دامداران

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه به خبرنگار مهر می گوید: از مهمترین دغدغه های دامداران کشور خوراک و نهاده های دامی است.

حسن رکنی گفت: در حال حاضر یک میلیون تن نهاده در بندرها، یک میلیون تن در کشتی ها روی آب و 2 میلیون تن تولید داخل داریم و با این آمار می توان گفت تا 6 ماه آینده در این بخش مشکلی نداریم.

وی افزود: در بحث تبدیل ارز مرجع به ارز مبادله ای ظاهر قضیه این است که قیمت در ذرت 80 درصد افزایش می یابد.

رکنی ادامه داد: یک حالت این است که تولید به سمت نابودی می رود اما باید گفت از زمان تبدیل ارز و تاریخ اول تیر امسال هیچ سفارش جدیدی ثبت نشده است و تبدیل ارز به ارز مبادله ای اجتناب ناپذیر و از 10 روز پیش اجرا شده است.

وی در ادامه گفت: ذرت در بازار آزاد به قیمت یک هزار و 180 تومان خریداری می شد امروز این رقم به یک هزار و 150 و یک هزار و 180 تومان رسیده است و ذرت تولید داخل نیز با قیمت یک هزار و 10 تومان خریداری می شود، در قیمت سویا نیز قبلا قیمت یک هزار و 580 تا یک هزار و 640 تومان بود و امروز این قیمت به یک هزار و 900 تومان رسیده است، اگر وارد شود نیز به قیمت یک هزار و 600 تومان خریداری می شود، تولید کنندگانی که توانایی دارند می توانند این نهاده ها را ارزانتر از این قیمت وارد کنند.

رکنی اذعان کرد: در این آمار و ارقام اتحادیه ها به هر نتیجه ای برسند ما از همان قیمت پشتیبانی می کنیم، من اعتقاد دارم شکوفا شدن تولید در کشور موجب شکوفا شدن اقتصاد و اشتغال شده و بزهکاری نیز کاهش می یابد.

وی خاطر نشان کرد: کارگروه های گوشت و شیر در اختیار ما است، در این کارگروه ها بحث این بود که نظر اتحادیه ها ساپورت شود، شرکت پشتیبانی امور دام نیز مادامیکه اتحادیه در بخش دام و طیور آمادگی واردات داشته باشد حق ندارد امتیاز واردات را به کس دیگری بدهد.

رکنی یاد آور شد: می خواهیم تولید به وفور باشد در این حالت تولیدات قیمت خود را پیدا می کند.

وی به دیگر مشکلات این بخش اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات ما این است که در ارتباط با فواید شیر و محصولات آن باید کار تبلیغی صورت بگیرد، آگاهی جامعه در بخش مصرف باید بالا برود.

تراز تجاری محصولات کشاورزی کشور 8 میلیارد دلار منفی شده است

مدیر عامل سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری تهران و معاون مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی گفت: در سالهای 89 و 90 تراز تجاری محصولات کشاورزی از نظر ارزی 8 میلیارد دلار منفی شده است.

حسین صفایی گفت: تراز تجاری محصولات کشاورزی از نظر وزنی نیز در طی این دو سال 17 میلیون تن کاهش داشته است.

وی افزود: در این دو سال میزان واردات به کشور به 22 میلیون تن با ارزش 14 میلیارد و 223 میلیون دلار رسید و در عوض صادرات این محصولات 4 میلیون تن و به ارزش 6 میلیارد و 106 میلیون دلار رسید که با مقایسه ای ساده می توان به تراز منفی پی برد.

صفایی ادامه داد: بررسی ها نشان می دهد که مشکلات در بخش کشاورزی به نسبت دیگر بخش ها مضاعف بوده است.

وی در ادامه گفت: چندین عامل موجب این مشکلات شده است که از مهمترین آنها مباحث اقلیمی و خشکسالی است و در 10 سال گذشته گرفتار کم بارشی هستیم که تاثر مستقیمی روی بخش کشاورزی دارد.

صفایی اذعان کرد:از دیگر عوامل این مشکلات عوامل انسانی و مدیریتی و مداخله ناشایست است.

مدیر عامل سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری تهران اذعان کرد: این عوامل موجب شد تا کشاورزی برای تنظیم بازار به واردات تکیه کند که یکی دیگر از مشکلات نیز همین است.

وی خاطر نشان کرد: در اوایل دولت نهم قیمت نهاده به سمت صفر میل کرد که تاثیر زیادی داشت، به عنوان کسانی که تولید کننده هستیم نباید بگذاریم در آینده دوباره چنین صحنه هایی پیش بیاید.

صفایی تصریح کرد: در سال های 89 و 90 شرایطی به وجود آمد که به همه واسطه های تجاری اجازه داده شد تا گوشت وارد کنند، از 18 کشور گوشت وارد ایران شد.

معاون مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در همان زمان اتفاق دیگری که افتاد نادیده گرفتن قرنطینه ها بود این موضوع موجب شد تا 6 میلیون دام در کشور آلوده شده و از بین برود.

معضلات بخش دامداری

وی در ادامه گفت:اجرای ناقص هدفمند شدن یارانه ها، بالا نرفتن تعرفه واردات به میزان لازم از دیگر مشکلات و معضلات بخش دامداری کشور در سالهای اخیر بوده است.

صفایی یادآور شد: همچنین شاهد بودیم که به طور فزاینده ای بیلان آبهای زیر زمینی به سمت منفی شدن رفته است، در 8 سال اخیر به طور متوسط 8 میلیون متر مکعب آب اضافه از سفره های زیر زمینی برداشت شده است و در حال حاضر اجازه نداریم بیشتر از این برداشت کنیم.

وی اظهار داشت: در این شرایط خود تشکل های کشاورزی باید بیشتر از گذشته حضور داشته باشند و بدون حضور مردم اصلاح امور آب غیر ممکن است.

صفایی با شاره به برخی قوانین تصویب شده در سال های اخیر گفت: در دو سال گذشته مجلس برخی قوانین را مانند قانون تمرکز فعالیت های کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی،برای اصلاح دولت تصویب کرد که به اجرای کامل در نیامد.

وی افزود: تشکل های کشاورزی باید زیر بار بروند و این قانون را اجرا کنند، برای اجرای قانون نیز باید تشکل ها خود را بازسازی کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان نیز گفت: تامین امنیت غذایی کشور بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است و مهمترین نیاز انسان نیز نیاز به غذا است و این وظیفه سترگ و بزرگ و توسعه کشور در همه بخش ها وابسته به بخش زیر بنایی کشاورزی است.

نبود کشتارگاه های صنعتی

سیدنصیر سیدمحمدی افزود: وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی امر نمی تواند با 4 میلیون نفر بهره بردار ارتباط مستقیم داشته باشد بنا بر این تشکل ها با ساختاری هماهنگ می توانند نقش موثری داشته باشند.

سید محمدی اظهار داشت: تعطیل شدن دامداری ها، توزیع غیر اصولی نهاده های دامی ، نبود کشتارگاه صنعتی و فقدان دام مولد از مهمترین مشکلات دامداران است.

وی افزود: تشکل ها باید به شکلی باشند که همه زنجیره های تولید را داشته باشند تا هزینه تولید پایین بیاید و ارزش افزوده نیز نصیب خود تشکل شود، تاسیس دو واحد کشتارگاه صنعتی در استان نیز می تواند کمک موثری به این بخش باشد.

قلندری گاودار صنعتی گلستان و نماینده اتحادیه دامداران استان گلستان گفت: ایران پنجمین رتبه تولید شیر را در دنیا دارد .

وی افزود: دولت درگیر مسایل سیاسی، اقتصادی ، امنیتی، نظامی و… است و در این بین باید دید جایگاه تولید در کجا قرار میگیرد و باید در کدام جبهه باشد و امروز جایگاه تولید متاسفانه به فراموشی سپرده شده است.

قلندری اذعان کرد: شرایط کنونی اقتصاد خواب آلوده است اما تولید کنندگان هیچگاه خواب نیستند ، امیدواریم مسئولین دست به دست هم این گره کور را باز کنند و تولید کنندگان به حال خود رها نشوند.

ارسال نظر