ضد انقلاب ها در ” لحظه ها جا می مانند” برجسته شدند
تعداد بازدید تعداد بازدید: 816 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:57 ب.ظ، سه شنبه، 17 دی، سال 1392 نظرات بدون نظر

خارکوهی گفت : یوسف قوجق نویسنده رمان « لحظه ها جا می مانند » اخیرا در مصاحبه اختصاصی با برخی از خبرگزاری ها اذعان کرد که در رمانش تعمداً به برجسته سازی جریان ضد انقلاب پرداخته و مخاطبین را از وجود گروه‌ها و افراد معاند مثل فاضل کبیر – سردسته فرقه رجوی در گرگان – و مارکسیست ها آگاه کرده ‌است .

thumb271-0c575dfd5b7bbcb0eb5955d0f744b451به گزارش رادکانا، غلامرضا خارکوهی تاریخ نگار انقلاب اسلامی در گفتگو با خبرگزاری بسیج پاسخ های آقای قوجق را در دفاع از رمانش توجیهات بدتر از گناه خوانده و گفت : مصاحبه های اخیر وی نشان داد که ایشان آگاهانه اقدام به تحریف وقایع انقلاب و بزرگ نمایی سکولارها و جریانات معاند در کتاب خود کرده است.

خارکوهی مولف «کتاب دفاع مقدس به روایت رهبر معظم انقلاب» با انتقاد از محتوای مصاحبه های اخیر آقای قوجق ،اظهار داشت: ایشان مدعی است حوادث و اشخاص رمان شان واقعی هستند باید پاسخ بدهد چگونه از یک جزوه 60 صفحه ای مغشوش و ضد انقلابی یک کتاب 600 صفحه ای واقعی نوشته اند؟!

ایشان بجای پاسخ به انتقادات منتقدان ، فقط به دنبال توجیه اشتباهات خود است . مشکل این کتاب فقط نام بردن از چند فرد مساله دار و حقیر نیست بلکه مشکل اینجاست که نویسنده در داستانش به این افراد و جریانات ناچیز و منحرف ، نقش بسیار مثبت و برجسته ای در هدایت انقلاب اسلامی داده است. بهترین کار این است که آقای قوجق از مردم شهید پرور استان گلستان عذرخواهی نماید. چون در این رُمان ایشان به آرمانهای امام و شهدا خیانت نموده است.

از طرف دیگر آقای قوجق ادعا می کند موضوع رمان 600 صفحه ای او حوادث 5 آذر سال 57 گرگان است در حالی که از این 600 صفحه فقط 50 صفحه آن در باره 5 آذر است. لذا این ادعای او کذب محض است، و چون واقعه 5 آذر یک قیام معروف و مقدس در تاریخ مبارزات انقلاب اسلامی این منطقه است ایشان از این نام سو استفاده نموده تا کتابش بیشتر مورد توجه قرار گیرد و بیشتر بفروش برسد.

خارکوهی مولف «کتاب حماسه پنجم آذر سال 57 گرگان» در باره مراسم رونمایی از کتاب خودش و رمان آقای قوجق گفت: مراسم رونمایی از کتاب بنده و رمان آقای قوجق به دعوت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مرکز بزرگ اسلامی بوده نه دفتر نماینده ولی فقیه (آیت الله نورمفیدی) . ما نباید بی جهت از نام ولی فقیه به سُود خود هزینه کنیم. از طرف دیگر مسئولان دعوت کننده هم ، کتاب رمان فوق را نخوانده بودند وگرنه از رونمایی آن خود داری می کردند.

به همین دلیل بعد از سخنرانی بنده هیچ یک از نهادهای میزبان حاضر به دفاع از کتاب رُمان ایشان نشدند. من آنچه پشت تربیون گفتم آنقدر مستند بود که همه را تحت تاثیر قرار داد حتی مهمانان تهران را . بطوری که بعد از سخنرانی نقادانه اینجانب ، با وجود آنکه از آقای قوجق خواسته شد تا پشت تریبون برود و به انتقادات پاسخ دهد ولی بخاطر آنکه پاسخ مستدلی نداشتند حاضر به حضور در پای تریبون نشدند. بلکه در عوض آمدند و در همان جلوی جمعیت مرا در بغل گرفتند و به دلجویی و عذر خواهی پرداختند که فیلم آن موجود است. آیا این رفتار ایشان در مقابل دهها روحانی و نویسنده، نشانه آن نیست که ایشان در آنجا به انتقادات بنده صحه گذاشته اند؟

ضمنا بنده در سخنرانی خود در مراسم رو نمایی کتاب ، نه اسم “مکتب علی” را آوردم و نه “مکتب حسین” را ، و با هیچ سایتی هم در این باره مصاحبه نکرده ام. اما این نکته روشن است که هیچیک از دو مکان فوق قبل از پیروزی انقلاب مرکز اصلی مبارزات مردم منطقه گرگان نبوده اند. حتی “مکتب علی” که در سالهای اخیر به “کانون نو اندیشان” تغییر نام داده پس انقلاب همواره در مقابل جمهوری اسلامی موضع گرفت و تا حد یک گروه سیاسی مخالف تقلیل یافت.

چرا آقای قوجق از نقد علمی کتابش می ترسد ؟

غلامرضا خارکوهی گفت: من متاسف هستم که آقای قوجق از پاسخگویی طفره می رود و انتقاد از کتابش را بر نمی تابد به همین خاطر هر انتقاد مستدلی را توهین و بی ادبی به خود می پندارد! در حالی که بنده هیچ توهینی به ایشان نکرده ام و فقط محترمانه و عالمانه نقد کرده ام. مشکل اینجاست که آقای قوجق انتقاد کردن را دوست ندارد خوب است ایشان و هرکس دیگر فیلم آن مراسم را دریافت و مشاهده نمایند تا واقعیت را ببیند که بنده فقط بعنوان یک پژوهشگر تاریخ انقلاب ، کتاب ایشان را نقد علمی کرده ام آن هم به دو دلیل :

اول این که چرا ایشان عمداً و صراحتا مطالب داستان خود را از آثار اینجانب بدون ذکر منبع کپی کرده اند؟ آنهم بطور مغشوش، که این کار سرقت ادبی و سرقت علمی است.

دوم این که چرا در این رمان حوادث انقلاب اسلامی در گرگان را مغشوش و تحریف کرده اند؟ و چرا ایشان در این کتاب نقش « فاضل کبیر» رئیس معدوم فرقه رجوی (سازمان مجاهدین خلق) گرگان به اضافه جریانات منافقین و مارکسیست و اُمتی و معاند را بی جهت برجسته کرده اند و به آنها نقش محوری داده اند؟ ولی در عوض نقش بسیاری از افراد مبارز و برجسته منطقه مثل شهید حجت الاسلام محمدعلی روحانیفرد که از سال 41 تا 57 چندین بار به زندان رژیم شاه افتاد و شکنجه های وحشتناکی را متحمل شد ، را نادیده گرفته اند؟

واقعا جای سوال است که آقای قوجق چه اصراری دارند که در رُمانش ، جریانات ضعیف و ناچیز معاند را برجسته نمایند. چرا ایشان با نگاه التقاطی این رمان را به رشته تحریر در آورده اند؟ ایشان حتی برخی از شهدای 5 آذر را با نام واقعی شان مرتبط با سران فرقه منافقین رجوی کرده که دروغ محض و خیانت به فداکاریهای خالصانه شهدا است.

ایشان با چه مجوز اخلاقی و شرعی و حرفه ای به خود اجازه می دهند با آبروی شهدای انقلاب بازی نمایند و نسبت های دروغ به آنها بدهند و آنها را وابسته به منافقین و جریانات انحرافی معرفی نمایند؟ آیا ایشان راضی است که کسی در رمانش بنویسد آقای قوجق از مریدان رئیس معدوم فرقه رجوی در گرگان است؟ قطعاً راضی نیست و ایشان حق دارد که معترض شود. پس چرا خود مرتکب این خلاف گویی شده است؟

غلامرضا خارکوهی تاریخنگار انقلاب اسلامی با تاکید بر این نکته که نویسنده این رُمان باید از خانواده های شهدا و مردم مبارز منطقه عذرخواهی نماید گفت : برجسته کردن چند تا منافق و کمونیست و اُمتی ، در مقابل موج بیکران مردم مسلمان و مبارز به رهبری امام خمینی ، خیانت به تاریخ انقلاب و آرمانهای امام و شهیدان است.

آقای قوجق در مصاحبه اش مدعی است که در رُمانش راوی بی طرف بوده ، در حالی که خلاف می گوید چون جانبداری از جریانات انحرافی و ضد انقلاب در رمانش ، کاملا آشکار است و حتی در مصاحبه هایش بخصوص مصاحبه تاریخ 14 آذر ماه امسال با یکی از خبرگزاریها به این جانبداری اذعان کرده و گفته این کوچکترین خدمتی بوده که نسبت به اینگونه گروهها و جریانات کرده است.!

مشکل اینجاست که آقای قوجق فکر می کند چون قبلاً چند داستان قدیمی نوشته و اسم و رسمی در میان دوستان تهرانی خود کسب کرده ، پس حق دارد هر چه دلش خواست اعم از راست و دروغ حتی به قیمت تحریف وقایع کاملاً روشن تاریخ انقلاب- که جزء محکمات انقلاب است- بنویسد بطوری که حتی خود را محق می داند نقش ناچیز افراد و گروهکهای معاند و مخالف جمهوری اسلامی را در آثار خود برجسته نماید.

چنانکه که اگر کسی از مبارزات مردم استان گلستان بی اطلاع باشد با خواندن این رمان فکر می کند سردمدار انقلاب در این منطقه اعضای سازمان منافقین و سکولارها و مارکسیستها و افراد منحرف بوده اند در حالی که کاملاً غلط است و سردمدار مبارزه در این منطقه مردم مسلمان و روحانیت آگاه و جوانان مذهبی پیرو حضرت امام بوده اند .

زحمات چندین ساله تاریخ نگار ، و کپی برداری یک شبه رُمان نویس

این تاریخ نگار گلستانی در بخش دیگری از این گفتگو در باره زحمات چندین ساله اش برای تدوین تاریخ انقلاب اسلامی منطقه گفت: آقای قوجق در جای دیگر مصاحبه خود به دروغ مدعی شده که بنده وزن کتاب های خود را چهار کیلو اعلام کرده ام در حالی که این حرف کذب است . چون اینجانب بیش از ده عنوان کتاب و صدها مقاله منتشر کرده ام و دهها هزار اسناد و خاطرات انقلاب و دفاع مقدس را گردآوری نموده ام که فقط یکی از آثارم بنام «استان گلستان در انقلاب اسلامی» سه جلد گالینگور و 2600 صفحه است که چهار کیلو وزن دارد- نه مجموع همه آثارم – و منظور از آن این بود که امثال آقای قوجق بدانند، بنده برای تالیف اینگونه آثار در یک استان تازه تاسیس، چندین سال زحمات فوق العاده ای متحمل شده ام.

ولی متاسفانه آقای قوجق یک شبه از روی آنها کپی برداری می کند. اینگونه پاسخگویی نشانه این است که آقای قوجق پاسخ مستدلی در برابر انتقادات منتقدین خود ندارند.

از طرف دیگر در تماس تلفنی محترمانه شب قبل از مراسم رونمایی که حدوداً ساعت پنج و 58 دقیقه عصر روز جمعه انجام شد باز هم آقای قوجق نه تنها پاسخ قانع کننده ای نداشت بلکه سه بار گفت «حق را به جانب شما می دهم». حتی در زمانی که مرا پس از سخنرانی ام در مقابل حُضار در بغل گرفت باز از بنده دلجویی کرد.

لذا اگر ایشان انتقادات منطقی مرا قبول نداشت، می توانست به جای عذرخواهی ، در برابر حضار به دفاع از خود بپردازد. حتی برخی از دوستان همشهری ایشان به بنده گفتند کپی برداری در همه آثار ایشان است. البته روی سخن بنده فقط رمان اخیرشان است و در باره دیگر آثارشان فعلا نظر نمی دهم .

نکته دیگر اینکه اگر منبع نویسی در رمان عرف نیست پس چرا خود آقای قوجق در مقدمه همین رمانش یکی از منابع ناچیز و منحرف را نامبرده و از آن تشکرکرده است؟ آیا این کار آقای قوجق دو رویی در این کلامشان نیست که می گوید: ذکر منبع در رمان عرف نیست؟! از طرفی همه می دانند که درباره قیام 5 آذر گرگان تنها یک کتاب منتشر شده و آن هم متعلق به اینجانب است که آقای قوجق بطور مغشوش از آن کپی کرده است.

رمان نویسانی مثل ویکتور هوگو و تولستوی مایل نبودند به تاریخ کشورشان خیانت کنند

خارکوهی مولف کتاب استان گلستان در انقلاب اسلامی افزود: من متاسفم که رسانه های منتسب به نظام مقدس جمهوری اسلامی – که باید پاسدار ارزشها و آرمانهای امام و انقلاب و شهدا باشند – هر روز در تهران با آقای قوجق مصاحبه می کنند و نا آگاهانه به تبلیغ تجاری کتاب انحرافی و مساله دار او می پردازند بی آنکه خود کوچکترین اطلاعی از محتوای مغشوش آن داشته باشند.

تا آنجا که حتی نویسنده در این رسانه ها خود را با “ویکتور هوگو” مولف رمان معروف “بینوایان” و ” تولستوی” نویسنده رمان معروف “جنگ و صلح ” که از شاهکارهای ادبی جهان هستند مقایسه می کند که این نشانه خود بزرگ بینی آقای قوجق است. در حالیکه هنوز خیلی مانده تا آقای قوجق به پای آنها برسد. چون امثال آقای تولستوی و ویکتورهوگو مایل نبودند در بیان تاریخ و ارزشهای کشورشان خیانت کنند و از دشمنان کشورشان تجلیل به عمل آورند.

میزان حال فعلی افراد است ، نه گذشته آنها

خارکوهی با اشاره به اینکه هیچکس نباید فرامین حضرت امام خمینی(ره) را به نفع خود تفسیر نماید گفت: آقای قوجق برای توجیه خطای فاحش خود در بزرگنمایی گروهها و چهره های ضد انقلاب در رُمانش ، متاسفانه حتی این سخن معروف حضرت امام خمینی(ره) که فرموده « میزان حال فعلی افراد است » را به نفع خود و جریانات معاند تحریف و تفسیر به رأی کرده و می گوید: منظور امام از عبارت فوق « همان‌زمان » گذشته است! -(جل الخالق) – در حالی که این برداشت کاملاً خلاف نظر امام است و بنده حاضرم به اتفاق ایشان برای اثبات این سخنم به موسسه تنظیم و نشر آثار امام در جماران برویم . زیرا منظور امام حال فعلی و مواضع و دیدگاهها و رفتارهای سیاسی امروز این افراد و گروهها در مقابل انقلاب و نظام جمهوری اسلامی است نه گذشته آنها .

شاید به دلیل همین تفکرات و برداشتهای غلط است که آقای قوجق ابایی از بزرگنمایی افراد مساله دار وابسته به منافقین و مارکسیستها و سکولارهای مخالف نظام جمهوری اسلامی و ولایت فقیه در رمانش ندارد.

در حالی که این افراد و گروههای معاند قبل از پیروزی انقلاب در مقابل موج عظیم مردم نه عددی بودند و نه کار بزرگی کردند بلکه حتی این افراد و جریانات بعد از انقلاب در مقابل انقلاب و جمهوری اسلامی ایستادند و با جنگ مسلحانه و عملیات ترور هزاران نفر از مردم بی گناه را به شهادت رساندند و در طول هشت سال دفاع مقدس هم به یاری صدام شتافتند به این ترتیب آقای قوجق چگونه خود را مُحق می داند که آنها را در رمانش برجسته نماید و چهره مثبتی از آنها نشان دهد.

انتقاد از ممیزی وزارت ارشاد سابق و داوران جشنواره داستان انقلاب

غلامرضا خارکوهی با انتقاد از ممیزی کتاب وزارت ارشاد اسلامی افزود : اینجانب همانطور که در سخنرانی مراسم رونمایی گفتم ، امروز هم می گویم این انتقاد به کارشناس ممیزی کتاب وزارت ارشاد سابق و هیات داوران جشنواره داستان انقلاب و داوران کتاب فصل در تهران وارد است که آنها از جریانات و سیر مبارزات و شخصیتهای موثر انقلاب در گرگان چه اطلاعی داشتند که به رمان آقای قوجق اجازه نشر و یا به آن لوح تقدیر داده اند ؟ آنها تنها می توانستند در باره قالب و اسلوب ساختاری این رمان اظهار نظر نمایند و محتوای آن را باید کارشناسان بومی و محلی در گرگان نظر می دادند و قضاوت می کردند.

همانطور که یک گرگانی نمی تواند در باره محتوای کتاب مربوط به انقلاب در اصفهان نظر بدهد چون بی اطلاع است داور تهرانی هم نبایست در باره محتوای این رمان که مربوط به وقایع تاریخ انقلاب گرگان با اسامی واقعی بود اظهار نظر می کرد. از طرف دیگر جایزه دادن به این کتاب دلیل صحت و درستی آن نمی شود. اگر اینطور بود شیرین عبادی جایزه نوبل گرفت و اخیرا هم دو زندانی سیاسی مخالف جمهوری اسلامی از اتحادیه اروپا جایزه گرفتند. که همه اشتباه و نادرست بود.

متاسفانه مطالب رمان و مصاحبه های اخیر آقای یوسف قوجق نشان می دهد که وی دلبسته جریانات التقاطی و انحرافی است . حتی اخیرا عکسی از ایشان در سایتها منتشر شده، که آقای قوجق را بر سر مزار آقای “عاشور پور” عضو کمیته مرکزی حزب توده و رهبر توده ایهای ترکمن صحرا و یکی از آتش افروزان جدایی طلب جنگ گنبد در سال 1358 نشان می دهد که حاکی از نگاه التقاطی و انحرافی ایشان به وقایع انقلاب اسلامی است.

چنانکه در کتابش گویی خواسته برای همه گروهها و افراد معاند و ناچیز ، سهم یکسانی با خیل عظیم مردم مسلمان در مبارزه علیه رژیم شاه بتراشد و به نسل جدید به دروغ بفهماند که باید این جریانات انحرافی سهمی در حکومت فعلی جمهوری اسلامی داشته باشند!

گفتنی است که غلامرضا خارکوهی از پژوهشگران فعال تاریخ انقلاب و دفاع مقدس در استان گلستان است که بیش از سه ده به این کار اشتغال دارد و تا کنون 13 جلد کتاب و صدها مقاله و سخنرانی در این زمینه در کشور منتشر نموده است. / خبرگزاری بسیج

ارسال نظر