طلاق در سه سوت ارمغان زندگی امروز/ تفاهم نداریم!
تعداد بازدید تعداد بازدید: 428 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:19 ق.ظ، دوشنبه، 22 تیر، سال 1394 نظرات ۲ نظر

طلاق این روزها آسان است.به راحتی یک آب خوردن.دیگر در بسیاری از دادگاه های خانواده خبری از اشک و آه زنان و فریادهای مردان نیست.دیگر جوانان از واژه طلاق وحشتی ندارند و خیلی راحت در مقابل بزرگتر ها از طلاق سخن می گویند.دادگاه های خانواده نیز این روزها شاهد حضور زوج های جوانی است که با آرامش کنار هم نشسته اند و حتی دست در دست هم به دادگاه می آیند تا برای طلاق توافقی اقدام کنند.

141894_947به گزارش سرویس اجتماعی رادکانا، طلاق این روزها آسان است.به راحتی یک آب خوردن.دیگر در بسیاری از دادگاه های خانواده خبری از اشک و آه زنان و فریادهای مردان نیست.دیگر جوانان از واژه طلاق وحشتی ندارند و خیلی راحت در مقابل بزرگتر ها از طلاق سخن می گویند.دادگاه های خانواده نیز این روزها شاهد حضور زوج های جوانی است که با آرامش کنار هم نشسته اند و حتی دست در دست هم به دادگاه می آیند تا برای طلاق توافقی اقدام کنند.

بهانه های طلاق هم اما به همان اندازه ساده است.از خرخر کردن همسر در خواب تا بوی بد دهان گرفته تا بهانه های فلسفی مانند نداشتن تفاهم  و عدم درک متقابل که وقتی قاضی می پرسد در چه تفاهم ندارید، هیچ کدام از زن و مرد جواب درست و درمانی برایش ندارند.

شاید بتوان گفت طلاق  توافقی نیز می رود تا به پزی برای روشنفکری و آزاد اندیشی تبدیل شود و این در حالی است که این امر تنها نشان از سست بودن پایه های زندگی مشترکی است که بدون فکر و با عشق های طوفانی و زودگذر آغاز شده است چرا که از قدیم الایام گفته اند تب تند زود سرد می شود.

کار به جایی رسیده است که حالا رئیس اداره مددکاری معاونت فرهنگی قوه قضائیه با اشاره به اینکه طلاق توافقی بدون مراجعه به مشاوره دیگر امکان ثبت ندارد، اعلام کرده: «در سال ۹۵ مشاوران واقعی بعد از برگزاری آزمون در دادگاه‌های خانواده مستقر می‌شوند»، تا شاید به این طریق جلوی طلاق های توافقی که مثل آب خوردن صورت می گیرند، سدی گذاشته شود.

آمارها چه می گویند؟

سال 93  بود مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت و احوال با بیان اینکه امسال حدود ۷۵۰ هزار ازدواج داشته‌ایم، اعلام کرد: این رقم نسبت به سال گذشته دارای رشد منفی است.

علی اکبر محزون اظهار کرد: آمار ثبت طلاق در سال‌های اخیر با نوساناتی دارای رشد صعودی بوده، به‌طوری‌که از سال 1390 با رشد 1/4 درصد، سال 1391 با رشد 2/5 درصد، در سال 1392 با رشد 4/3 درصد و در 9 ماهه سال جاری با رشد 2/8 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه بوده است.

نکته اما اینجا بود که  اکثر این طلاق‌ها که در سال اول زندگی و حتی ماه‌های اول رخ می‌داد با موافقت هر دو زوج و با عنوان طلاق توافقی در موردشان پرونده تشکیل می‌شد که همین توافقی بودن عاملی برای سهولت و افزایش نرخ طلاق تلقی می‌شد.

امسال اما همزمان با ارائه آمارهایی در مورد افزایش طلاق و کاهش ازدواج، موضوع طلاق توافقی و نگرانی در مورد افزایش تعداد این طلاق‌ها در کشور هم مطرح شد.

در مهم‌ترین این اظهارنظرها، ماه گذشته مقام معظم رهبری با تاکید بر تلاش برای تسهیل ازدواج جوانان به برخی مشکلات دادگاه‌های خانواده از جمله «طلاق توافقی» اشاره کردند و فرمودند: «قضات محترم با کمک بزرگان خانواده‌ها، اینگونه مسائل را تقلیل دهند».

طلاق تنها در 15 دقیقه!

این اشاره دقیق از سوی رهبر معظم انقلاب در شرایطی است که بررسی‌ها نشان می‌دهد برخی از موارد طلاق توافقی بعضا در ۱۵ دقیقه صادر می‌شود و بسیار روند سهل و آسانی دارد.
این ساده‌ترین تصویر از ساده‌ترین شکل طلاق در کشور است. علاوه بر این محمد موحد، رئیس دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران در هفته گذشته اعلام کرد: «طلاق توافقی با ۲۷ هزارو ۳۲۰ فقره پرونده، در صدر دعاوی مجتمع‌های خانواده شهر تهران در سال ۹۳ قرار داشته است».
این آمار زمانی معنادار می‌شود که آن را با تمامی پرونده‌های طلاق در تهران مقایسه شود.

براساس آمار رسمی سازمان ثبت‌‌احوال استان تهران سالانه بیش از ٣٠ هزار نفر در تهران از یکدیگر جدا می‌شوند که بر پایه این آمار و ٢٧ هزار طلاق توافقی در این کلانشهر، می‌توان گفت ٩٠ درصد طلاق‌ها در تهران توافقی است و این یعنی زنگ هشدار افزایش طلاق توافقی در تهران به صدا در آمده است و به همین دلیل قوه قضاییه به فکر راهکار افتاده و به دنبال حل مشکل با استقرار مشاور است.

دهه 70 ای ها پای ثابت طلاق های توافقی

از سوی دیگر آمارها می گویند، در بسیاری از پرونده های طلاق بیشتر متولدین دهه ۷۰ و سال های ۶۸ و 69 اقدام به طلاق توافقی می کنند. دراین پرونده ها موضوع بر اساس غرور و لجبازی یا لوس بازی رخ می دهد. جوانانی که روش همسرداری و زندگی مشترک را نمی دانند اما ازدواج می کنند و با کوچکترین دعوا اقدام به طلاق می کنند.

گفتنی است، بر اساس قوانین و موازین کشور وقوع امر طلاق از چند راه امکانپذیر است: اول اینکه زن و شوهر بر مسئله طلاق توافق داشته و دیگر مایل به ادامه زندگی با هم نباشند که به این نوع طلاق توافقی می گویند که از اختیار مرد در طلاق ناشی می شود. دوم بر اساس قوانین، طلاق به خواست و اراده مرد انجام می شود که بر اساس ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی مرد می تواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را کند.
البته در بخش دیگر قانون آمده است زن هم می تواند با وجود شرایط مقرر در مواد (۱۱۱۹)، (۱۱۲۹) و (۱۱۳۰) این قانون، از دادگاه تقاضای طلاق نماید .

در هر حال نکته اینجاست که ازدواج غلط طلاق غلط را هم به همراه دارد.ازدواجی که شناخت و دید باز و آگاهانه صورت نگرفته باشد، با گذشت چند ماه به سردی می گراید و جوان امروز هم طاقت سختی و سردی را ندارد و باید به هشدارها در خصوص طلاق توافقی توجه ویژه ای کرد.

انتهای پیام/

م م می گوید:

طلا ق برای زنان گرفتن پول و سکه بدون دردسر و ازدواج موقت پولی راه حل دیگری بد تر از طلاق و همه به گردن مرد است، آخر .چرا؟؟؟

شیرین می گوید:

ازدواج سفید که این روزها زیاد شنیده می شود. ازدواج یک نیاز برای جوانان است چه پسر چه دختر…… با سخت شدن ازدواج و رفع نیاز جنسی ، یک هشدار جدی برای حکومت است که در آینده این معزل به یک پدیده سخت تبدیل خواهد شد………. مسئولین نظام به فکر باشند که فروپاشی خانواده ها نزدیک است.

ارسال نظر