طوفان ساخت و ساز غیرمجاز در فضای شهر کردکوی
تعداد بازدید تعداد بازدید: 818 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 7:00 ب.ظ، دوشنبه، 25 خرداد، سال 1394 نظرات ۴ نظر

متاسفانه چندصباحی است که ساخت و سازهای غیرمجاز، بدون اخذ پروانه ساختمانی و دور از چشمان مرجع صدور پروانه ساختمانی که در محدوده و حریم شهرها برعهده شهرداری می باشد، بر پیکره ی شهر کردکوی سایه گسترانیده است.

24به گزارش سرویس دریافت خبر رادکانا، تخلف ساختمانی به معنای نقض قوانین و ضوابط شهرسازی، فنی، ایمنی و بهداشتی در احداث ساختمان می باشد.

متاسفانه چندصباحی است که ساخت و سازهای غیرمجاز، بدون اخذ پروانه ساختمانی و دور از چشمان مرجع صدور پروانه ساختمانی که در محدوده و حریم شهرها برعهده شهرداری می باشد، بر پیکره ی شهر کردکوی سایه گسترانیده است.

ساخت و سازهایی که سازندگان آنها اغلب با نگاه سودجویانه و کاهش هزینه های جاری از قبیل حق بیمه تامین اجتماعی، عوارض شهرداری، هزینه های نظام مهندسی ساختمان و مطالعات ژئوتکنیک و گاها به منظور فرار از چشمان ناظرین ساختمانی و کاهش هزینه های مصالح مصرفی ساختمانی صورت می گیرد.

اندکی تأمل در این موضوع نشان می دهد که انجام تمامی این موارد در واقعیت، منفعت شخصی و عمومی جامعه را در حوزه سرمایه گذاری در صنعت ساختمان را در پی خواهد داشت.

اگر سازندگان به این نکته توجه کنند که هر گونه حادثه جانی برای کارگران ساختمانی و یا هرگونه خسارت ناشی از عدم استحکام بنای سازه احداثی در برابر بارهای وارده و اثرات مخرب زلزله، در نهایت گریبان گیر خودشان خواهد شد، قطعا با منطق بیشتری در این زمینه عمل خواهند نمود.

احداث بناهایی با سطح اشغال بالغ بر 80 درصد و از بین بردن فضاهای سبز در ساختمانها، عدم در نظر گرفتن فضای مناسب و کافی برای پارکینگ وسائط نقلیه، تجاوز به معابر، عدم رعایت کاربری اراضی، تخلف در تراکم ساختمانی، ایجاد بناهایی غیر ایمن و فاقد مولفه های مباحث بیست و یک گانه مقررات ملی ساختمان و عدم نظارت مهندسین تاسیسات مکانیکی و برقی، همگی از پیامدهای سوء احداث ساختمانهای اینچنینی است که در نهایت ضمن هدر رفت سرمایه های ملی باعث تخریب سیما و منظر شهری و رعایت نشدن اصول معماری و شهرسازی و تجاوز به حق و حقوق شهروندان می گردد که مطمئنا خسارت ناشی از آنها تنها با ارجاع پرونده به کمیسیون ماده صد شهرداری و پرداخت جرایم متعلقه قابل جبران نیست و در این زمینه باید بدانیم که : ” پیشگیری از تخلف ساختمانی، بهتر از مدارا نمودن با آن می باشد”.

در پایان امیدوارم، شهرداری به عنوان مسئول مستقیم و قانونی اداره محدوده و حریم شهر و کمیسیون ماده صد به عنوان بازوی اجرایی شهرداری در جلوگیری از وقوع تخلفات ساختمانی، ضمن تقویت و افزایش نظارت و کنترل های لازم در این بخش و تعامل و همکاری مستقیم با سایر دستگاههای خدمات رسان، با جدیت و قاطعیت کامل در مقابل ساخت و سازهای غیرمجاز شهری ایستاده و در این راه از هرگونه مسامحه و اغماض خودداری نماید.

 

نویسنده: ایمان روشناسان کارشناس عمران

همشهری می گوید:

آقای روشناسان ، کار از ریشه خرابه….. مقصر مالک و سازنده نیست…… مقصر سیستم می باشد که مدیر لایق نداره که قوانین را اجرا کند…. مقصر نظام مهندسی است که با یک امتحان ساده هر شخصی که مدرک مهندسی با هر دانشگاهی را در اختیار دارد را به استخدام در می آورد و حق امضاء دارد…. شهرداری پول می گیرد تا چه چیزی بدست آورد؟ خدمات شهرداری در قبال دریافت عوارض چیست؟

ایمان روشناسان می گوید:

با سلام خدمت همشهری عزیز.

انشاء الله با روی کار آمدن مدیریت جوان و توانمند در شهرداری کردکوی وهمکاری و پشتیبانی جمیع همشهریان ، شاهد شکوفایی صنعت ساختمان در کردکوی باشیم.

ابوذر می گوید:

این روزها ساخت و سازهای غیرمجاز و فاقد ساختارهای فنی و مهندسی بلایی است که شهر را گرفتار کرده و نمای زشت با وصله هایی ناجور بر تن این شهر، زیبایی را از بین برده و انگار هیچ گاه قرار نیست این زخم ها و وصله ها رفو شود.

مهدی می گوید:

با سلام و خسته نباشید
در اصل مقصر اصلی شهرداری هست که اجاز این نوع ساخت وسازها رو میده و شاید بهتر بگم خود شهرداری مالکان رو به این کار تشویق میکنه برای دور زدن نظام مهندسی و یا بیمه رو و نظام مهندسی هم مقصر هست که این نوع کارها رو به صورت بستن قراردا د مشروعیت و رواج میبخشه و از همه بدتر که ما مهندسان حاضریم برای گرفتن پول ناچیز این قرارداد ها رو امضا میکنیم به نظر بنده اینجا نظام مهندسی و مهندسین با نبستن قراردا با این نوع ساختمانها خیلی میتونه اثر بخش باشه
یکی از دوستان شما.

ارسال نظر