غذایی که تاوانش مرگ است
تعداد بازدید تعداد بازدید: 353 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:00 ب.ظ، سه شنبه، 23 دی، سال 1393 نظرات بدون نظر

مدیر پارک ملی گلستان گفت: سومین آهو طی یک ماه گذشته در اثر برخورد با خودرو در جاده پارک ملی گلستان تلف شد.

Ahoo2به گزارش رادکانا سلیاری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان اظهار کرد: یکی از دلایل اصلی برخورد آهوها با خودروها در این جاده، بحران خشکسالی است که امسال در دشت میرزا بایلو به عنوان زیستگاه آهوان اتفاق افتاده است.

وی افزود: دشت میرزا بایلو خالی از علوفه شده و خشکسالی موجب کاهش رشد علوفه در این منطقه شده است. از طرف دیگر مزارع کشاورزی سرسبز که آن سوی جاده پارک است جلب توجه کرده و آهوها با مشاهده سرسبزی آن به سوی دشت حرکت می‌کنند و همین امر سبب برخورد خودروها با آهوان می‌شود. البته سرعت زیاد خودروها و توجه نکردن رانندگان، این موضوع را تشدید می‌کند.

سلیاری، جاده این پارک را تهدید بسیار جدی برای حیوانات به خصوص آهوان دانست و اظهار کرد: این جاده دقیقا از حاشیه دشت میرزا بایلو می‌گذرد.

وی ادامه داد: موضوع ساخت جاده جایگزین بارها مطرح شده و مورد موافقت هم قرار گرفته است اما تا زمانی که این جاده ساخته شود باید تدابیری برای کاهش تلفات اندیشیده شود. می‌توان با فنس کشی دور دشت و همچنین پخش کردن علوفه در دشت غذای مورد نیاز آهوها را تامین و مانع عبور این حیوان از جاده شد.

به گزارش رادکانا، تلف شدن سه آهو در یک ماه گذشته (21آذر تا 21 دیماه) در پارک ملی گلستان واقعه تاسف باری است چرا که جاده گلستان در این مدت جان یک پلنگ و یک گراز را نیز گرفته است.

دشت میرزابایلو تنها زیستگاه آهو در پارک ملی گلستان است که تنها حدود 450 آهو در این محدوده زندگی می کنند. این دشت در حاشیه جاده قرار دارد که این موضوع علاوه بر کاهش شدید امنیت و سهولت دسترسی شکارچیان متخلف به دشت، همواره منجر به مرگ و میر گونه ارزشمند آهو در برخورد با خودروها می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر