غیبت از کلاس درس حتی در ۲۸ اسفند غیرموجه است
تعداد بازدید تعداد بازدید: 328 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 8:37 ب.ظ، چهارشنبه، 21 اسفند، سال 1392 نظرات بدون نظر

روزهای آخر اسفند که از راه می‌رسد “تق و لق”‌بودن کلاس‌های درس نیز آغاز می‌شود. طی سال‌های گذشته غیبت دانش‌آموزان در روزهای پایانی سال موجه بود اما این‌بار آموزش‌ و پرورش اعلام کرده که غیبت دانش‌آموزان در ۲۸ اسفند غیرموجه است.

IMAGE635267935861720306به گزارش رادکانا، روزهای آخر اسفند که از راه می‌رسد، تب و تاب تعطیلات نوروزی بر مدارس حاکم می‌شود و از چند روز مانده به آغاز رسمی تعطیلات شاهد “تق و لق” بودن کلاس‌های درس و حضور نیافتن دانش‌آموزان و گاه معلمان در کلاس‌های درس می‌شویم.

در برخی مدارس نیز مدیران با توافق انجمن اولیا و مربیان از چند روز جلوتر به استقبال تعطیلات نوروز می‌روند و کلاس‌های درس را تعطیل می‌کنند.

اگر چه آموزش و پرورش طی سال‌های گذشته با تعطیلی مدارس قبل از آغاز تعطیلات رسمی نوروز مخالفت می‌کرد اما این اجازه را به دانش‌آموزان می‌داد که بتوانند در روزهای پایانی سال مرخصی بگیرند و غیبت دانش‌آموزان در روزهای 27 و 28 اسفند موجه اعلام می‌شد.

امسال آموزش و پرورش با در پیش گرفتن رویکردی جدید اعلام کرده است که مدارس تا روز 28 اسفند باز هستند و تمام دانش‌آموزان و معلمان باید تا این روز در مدرسه حاضر باشند.

** تقویم تعطیلات مدارس را تعیین می‌کند

علی زرافشان معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این سوال که مدارس تا چه روزی در اسفند دایرند؟ گفت: به نظر بنده نباید اینگونه سوالات مطرح شود، و باید اجازه داد مردم یاد بگیرند که وظیفه دارند مطابق تقویمی که دولت اعلام می‌کند، پیش روند. با توجه به اینکه تقویم در اختیار همه مردم قرار دارد پس جای سوال برای این موضوع نمی‌ماند.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش ادامه داد: بر اساس روزهای تعطیلی یا غیرتعطیلی در تقویم، دانش‌آموزان موظفند در کلاس‌ها حضور پیدا کنند.

** توافق اولیا و مدارس برای تعطیلی زودهنگام تخلف است

سیدرحیم میرشاه‌ولد، مدیر کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش نیز با اشاره به این‌که چنان‌‌‌چه توافقی بین مدیران مدارس و اولیا برای تعطیلی زودهنگام مدارس و یا تغییر در برنامه‌های آموزشی صورت گیرد، خلاف مقررات بوده و با افراد خاطی برخورد می‌شود. طبق تقویم رسمی کشور، مدارس تا روز چهارشنبه (28 اسفند) دایر بوده و نه تنها مدیران حق تعطیلی مدارس را ندارند، بلکه دانش‌آموزان نیز باید تا آخرین روز در مدرسه حضور داشته و از غیبت غیرموجه خودداری کنند.

** غیبت دانش‌آموزان حتی در روز 28 اسفند غیرموجه است

مسعود ثقفی، سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران نیز در پاسخ به این پرسش که آیا دانش‌آموزان می‌توانند در روزهای پایانی سال در مدرسه حضور نداشته باشند یا معلمان کلاس درس را در روزهای پایانی سال تعطیل کنند؟ اظهار داشت: بارها اعلام کرده‌ایم که تمام مدارس باید تا پایان 28 اسفند دایر باشند و این یک قانون است. هیچ دانش‌آموزی نمی‌تواند بدون دلیل موجه در روزهای پایانی سال به مدرسه نیاید و به کلاس درس نیامندن برای رفتن به مسافرت از نظر ما غیبت غیرموجه است.

سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران گفت:‌مدیران و معلمان نباید به دلایل مختلف کلاس درس را در روزهای پایانی سال تعطیل کنند و بحث توافق میان مدیران مدارس و والدین برای تعطیلی کلاس درس در روزهای پایانی سال هیچ معنایی ندارد.

به گزارش تسنیم، مسئولان آموزش و پرورش از بازبودن مدارس تا روز 28 اسفند خبر می‌دهند اما حتی با وجود دایر بودن کلاس‌های درس در روزهای پایانی سال، جریان آموزش عملا به صورت تعطیل درمی‌آید و این روند به ویژه در روزهای 27 و 28 اسفند به صورت ملموس‌تر قابل مشاهده است در چنین شرایطی آمدن یا نیامدن دانش‌آموزان به کلاس درس توفیق چندانی ندارد. به نظر می‌رسد بهتر است آموزش و پرورش برای این روزهای پایانی سال تدابیری را اتخاذ کند تا دانش‌آموزانی که در کلاس های درس حاضر می‌شوند با خود نگویند که ای کاش امروز به مدرسه نمی‌آمدم. / تسنیم

ارسال نظر