فاز نخست موزه روستایی گلستان در ۲۰۰ هکتار به بهره برداری می رسد/غرب استان پیشتاز در واگذاری بنا به موزه روستایی گلستان
تعداد بازدید تعداد بازدید: 289 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 11:17 ق.ظ، چهارشنبه، 27 مرداد، سال 1395 نظرات بدون نظر

معاون میراث فرهنگی و گردشگری گلستان گفت: در فاز نخست موزه روستایی گلستان ۲۰۰ هکتار از اراضی جنگلی برای این کار اختصاص یافته و در ادامه به ۷۰۰ هکتار هم می رسد .

MG_7104به گزارش سرویس اجتماعی رادکانا، محمد مهدی برهانی معاون میراث فرهنگی و گردشگری استان گلستان در گفتگو با خبرنگار گلستان ما در خصوص موزه روستایی گلستان در قرق گفت: به بهانه انتقال معماری روستایی و آداب و رسوم کهن مردمان آن ، قرار است سازمان میراث فرهنگی ، موزه روستایی گلستان را شکل دهد.

برهانی افزود: این موضوع در نقاط دیگر دنیا از جمله اروپا و اسکاندیناوی مسبوق به سابقه است اما در ایران اولین بار از رشت شروع شد و علت آن هم این بود که بعد از زلزله رودبار و منجیل بناهای ارزشمند روستایی در خطر افتادند و دکتر طالقانی از اساتید این حوزه با این تفکر این ایده را خلق کرد.

وی با اشاره به اینکه موزه روستایی استان گلستان در سال 93 کلید خورد تصریح کرد: پارک جنگلی قرق به دلیل نزدیکی در جاده اصلی برای جذب گردشگران و نزدیکی به گرگان مرکز استان گلستان به عنوان مکان این موزه جانمایی شد.

معاون میراث فرهنگی و گردشگری استان خاطرنشان ساخت : در فاز نخست این موزه 200 هکتار از اراضی جنگلی برای این کار اختصاص یافته و در ادامه به 700 هکتار هم می رسد .

برهانی اضافه کرد: در این طرح می خواهیم انواع مسکن ، فرهنگ و بناهای روستایی را جمع کنیم و آن را در معرض نمایش بگذاریم و در این راستا تاکنون بناهایی از روستاهای بالاجاده ، قلندرایش و جفاکنده در اختیار این سازمان قرار گرفته است .

وی گفت: برخی خانواده ها بناها را رایگان در اختیار میراث فرهنگی می گذارند و برخی نیز توسط سازمان میراث فرهنگی با خریداری تملک می شود و بنظر می رسد طی 10 سال این موزه روستایی گلستان به بهره برداری برسد البته بعد از چند سال بخش هایی از این موزه افتتاح خواهد شد.

انتهای پیام /

ارسال نظر