فقدان مراکز تخصصی صنایع دستی در غرب استان گلستان/ حصیربافی کردکوی در انتظار ثبت ملی است
تعداد بازدید تعداد بازدید: 179 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 1:01 ب.ظ، جمعه، 20 اسفند، سال 1395 نظرات بدون نظر

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردکوی با بیان اینکه مراکز تخصصی صنایع دستی در غرب گلستان تشکیل نشده است، گفت: در صورتی که خانه‎های قدیمی و یا آثار دیگر با قابلیت واگذاری وجود داشته باشد مکان موردنظر به نام صاحب آن به مرکز تخصصی صنایع دستی تبدیل می‎شود.

به گزارش سرویس اجتماعی رادکانا به نقل از فارس؛ حمید منوچهری ظهر امروز در همایش دهیاران و شوراهای اسلامی در روستای «گرجی‎محله» کردکوی، با بیان اینکه صنعت گردشگری را جدی نگرفته‎ و این مهم را آنطور که شایسته بود نشناخته‎ایم، اظهار کرد: امروز گردشگری صنعت نخست جهان است.

وی با بیان اینکه با نابودی منابع آبی، افزایش گازهای گلخانه‎ای و … بهترین راه نجات کشورها پرداختن به صنعت گردشگری است، گفت: یکی از راه‎های توسعه صنعت گردشگری بوم‎گردی و ایجاد اقامت‎های گردشگری است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردکوی با بیان اینکه برای بوم‎گردی و اقامتگاه‎های گردشگری در روستاها تسهیلات کم‎بهره مناسبی به متقاضیان اعطا می‎شود، بیان کرد: متأسفانه استقبال روستائیان برای بوم‎گردی و اقامتگاه‎های گردشگری کم بوده است.

منوچهری با بیان اینکه شناسایی هنرمندان صنایع دستی از برنامه‎های میراث فرهنگی است، یادآور شد: با وجود کمبود اشتغال در جامعه امروزی اشتغال جوانان به صنایع دستی، علاوه‎بر اشتغالزایی آنها را از گرفتار شدن در معضل اعتیاد و انحرافات اجتماعی نجات می‎دهد.

وی با بیان اینکه حصیربافی شهرستان کردکوی در انتظار ثبت در فهرست ملی است، بیان کرد: با اقدامات و تلاش‎های صورت گرفته حصیربافی در شهرستان کردکوی احیاء شده و در انتظار ثبت ملی است، از این رو شوراها و دهیاران در شناسایی هنرمندان صنایع دستی در بخش حصیربافی ما را یاری کنند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردکوی ایجاد اقامتگاه‎های بوم‎گردی و منازل استیجاری اشاره کرد و یادآور شد: روستائیانی که منازل آنها از قابلیت استفاده برای مسافران برخوردار باشد، می‎توانند برای ایجاد اقامتگاه‎های بوم‎گردی استفاده کنند و از درآمد آن بهره‎مند شوند.

منوچهری با بیان اینکه متأسفانه هنوز مراکز تخصصی صنایع دستی در غرب استان گلستان تشکیل نشده است، خاطرنشان کرد: در صورتی که خانه‎های قدیمی، حمام قدیمی و یا هر اثر دیگری با قابلیت واگذاری وجود داشته باشد مکان موردنظر به نام صاحب آن به مرکز تخصصی صنایع دستی تبدیل می‎شود.

وی ادامه داد: دهیاران و شوراهای روستاها در شناسایی نقاط مناسب برای ایجاد مراکز تخصصی صنایع دستی به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کمک کنند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردکوی با اشاره به ستاد اجرایی خدمات سفر، متذکر شد: دهیاران در نوروز 1396 ورودی‎های روستا را برای استقبال از مهمانان نوروزی آماده کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر