فیش حقوقی معدن‎چیان یورت آزادشهر منتشر شد/ آیا وزیر کار و مدیرکل کار گلستان استعفا می‎دهند؟
تعداد بازدید تعداد بازدید: 214 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 5:42 ب.ظ، یکشنبه، 17 اردیبهشت، سال 1396 نظرات بدون نظر

معدنچیان معدن زمستان یورت آزادشهر که به صورت شبانه‌روزی در عمق ۱۸۰۰ متری زمین در حال فعالیت هستند، تنها ۷۵۰ هزار تومان حقوق دریافت می‌کنند.

به گزارش سرویس اجتماعی رادکانا به نقل از تسنیم؛ در حالی که امسال از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پایه حقوق با مبنای 30 روز کار به مبلغ 9 میلیون و 299 هزار و 310 ریال اعلام شد که جمع دریافتی‎های معدنچیان زمستان یورت گلستان 750 هزار تومان بوده است.

یکی از کارگران معدن یورت آزادشهر در گفت‎وگو با خبرنگار تسنیم در محل حادثه معدن در آزادشهر اعلام کرد که تاکنون 18 میلیون تومان مطالبه دارد و از سویی معدنچی که برادرش را در این سانحه از دست داده بود به این موضوع اشاره کرد که در 2 سال گذشته برای هرشیفت 16 ساعته کاری تنها 7 هزار تومان به آن پرداخت کرده بودند.

کارگران معدن یورت آزادشهر در گفت‌وگو با تسنیم اعلام کردند که تنها 3 تا 5 ماه در طول سال برای آنها حق بیمه پرداخت شده و هیچ مسئولی نیز پیگیر پرداخت معوقات و حق بیمه ما نبوده و نیست.

برخی از کارگران این معدن نیز با مراجعه به مراکز درمانی متوجه شده اند که بیمه کتابداری برای آنها واریز شده و این واقعا جای تاسف دارد که مسئولان اداره کار استان چه بازرسی از این معاون و وضعیت بیمه کارگران دارند؟

به نظر می‎رسد معدنچیان استان در دیگر معادن نیز با این مشکل رو به رو هستند، یکی دیگر از کارگران معدن استان گلستان در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم در آزادشهر اظهار داشت: 2ماه از عید گذشته هنوز عیدی وحقوق اسفند ماه سال 1395 به من پرداخت نشده چه برسد به اینکه در سال جدید به ما حقوق داده باشند.

وی تصریح کرد: ما در معدن با 15 روز کار در 16 ساعت شیفت مشغول هستیم و پس از این تعداد روز شش روز استراحت می‌کنیم و مجدد 15 روز در 16 ساعت کاری در معدن مشغول می‌شویم و این در حالی است که شیفت کاری ما 15روزبه 15 روز باید در نظر گرفته شود.

از سوی دیگر مسئولان استانی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خود را از اتهامات مبنی بر قصور در ایجاد این اتفاقات تبرئه می‎کنند که یک روز قبل از این اتفاق بازرسان کار در محل حاضر بودند و به گفته مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان اخطارات زیادی به این معدن داده شده بود و حتی مسئولان این معدن در دادگاه محکوم شده بودند اما شاهد آن هستیم که تا قبل از وقوع این حادثه مانع فعالیت این معدن نمی‌شوند.

در حالی کارگران معدن یورت آزادشهر به واسطه این شغل پر آسیب و خطرناک تنها 750 هزار تومان حقوق دریافت می‎کنند که بیشترین میزان حقوق در کشور را مدیران پشت میزنشین رده بالای دولتی دارند.

کارگران معدن زمستان یورت آزادشهر در چند سال اخیر برای مشخص شدن و رسیدگی به مشکلات حقوقی و حق بیمه شان در مقابل فرمانداری آزادشهر، دادگستری، استانداری و غیره تجمع کردند اما هیچ مسئولی اقدام خاصی برای این کارگران انجام نداد اما در این چند روز پس از وقوع این فاجعه و کشته و زخمی شدن شماری از کارگران شاهد هستیم که همه این مسئولان دولتی در محل حادثه حضور یافته و پیگیر مسائل کارگران شده و وعده‌های مختلف می‌دهند.

سئوال اینجاست که آیا مسئولان پیش از این نمی توانستند تا پیش از حادثه و مرگ معدنچیان به این مسائل رسیدگی کنند؟آیا واقعا اداره کار نمی توانست در این چند سال اقدامی برای رفع مشکلات معدن انجام دهد؟آیا اداره صنعت و معدن به وظایف خود عمل کرده است؟

بهتر است مسئولان اداره کار و صنعت، حال به دنبال رفع مشکلات حقوقی و بیمه‌ای دیگر کارگران زنده معادن استان باشند.

حادثه انفجار معدن زغال سنگ آزادشهر که ظهر چهارشنبه رخ داد به محبوس شدن حدود 35 نفر از کارگران منجر شد که تاکنون 22جنازه از اعماق زمین خارج شده و 4 جنازه نیز شناسائی شده است.

معدن زغال سنگ زمستان یورت آزادشهر در نزدیک روستایی به همین نام در شرق گرگان مرکز استان گلستان قرار دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر