قاچاق میوه و سواد اقتصادی ما!
تعداد بازدید تعداد بازدید: 207 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 8:45 ق.ظ، شنبه، 14 فروردین، سال 1395 نظرات بدون نظر

بالاخره یک فرقی باید بین کالای قاچاق و غیر قاچاق باشد. باور بفرمائید تا قبل از اینکه اوضاع اقتصادی کشور کشمشی بشود، قاچاق کالا هم برای خودش حساب و کتاب و مراتبی داشت. اما الان به قول عباس فرات رسیده کار به جایی که چه عرض کنم… مصداق تازه خوری و نوبرانه آن هم رسید.

2013922به گزارش سرویس اقتصادی رادکانا، هر چند سواد اقتصادی ما در حد ششم قدیم است و اطلاعات دقیق و متقنی در خصوص اولین قاچاقچی دنیا و تخصصش نداریم، ولی شک نداریم که اگر این بابا در گور بشنود در حال حاضر «به محموله هایی که خیلی شیک و مجلسی، بعضاً با بارنامه ( حالا جعلی یا غیر جعلی) ، در بسته بندی آنکارد و استاندارد از بنادر رسمی یا غیر رسمی وارد چرخه توزیع شده و از طریق سیستم ترانزیت و جاده‌های اصلی کشور سر از بازار و مغازه ها در می آوردند و در کنار سایر محصولات به خلق الله فروخته می شوند، کالای قاچاق اطلاق می شود»؛ باور کنید استخوان هایش در گور بندری می لرزند!

 بالاخره یک فرقی باید بین کالای قاچاق و غیر قاچاق باشد. باور بفرمائید تا قبل از اینکه اوضاع اقتصادی کشور کشمشی بشود، قاچاق کالا هم برای خودش حساب و کتاب و مراتبی داشت. اما الان به قول عباس فرات رسیده کار به جایی که چه عرض کنم… مصداق تازه خوری و نوبرانه آن هم رسید.

رئیس اتحادیه باغداران گفت: دیشب حجم وسیعی از انواع میوه‌های تابستانه خارجی به صورت ناگهانی و شبانه در میدان میوه و تره بار تهران توزیع شده اند.مجتبی شادلو در گفتگو با مهر اظهارداشت: شب گذشته ۱۰ نوع میوه تازه خوری تابستانه از اقصی نقاط دنیا از جمله کشورهایی مانند شیلی و اکوادور وارد بازار میوه تهران شده است. وی اضافه کرد: میوه‌هایی مانند گیلاس، انواع آلو، انواع زردآلو، انواع هلو، شلیل و انگور در حجمی گسترده در بازار تهران توزیع شده است.

شادلو با بیان اینکه عده‌ای می‌خواهند اسم این کار را قاچاق بگذارند، تصریح کرد: مگر ممکن است این حجم گسترده واردات به شکل قاچاق انجام شده باشد؟ این میوه‌ها هزاران کیلومتر راه را طی کرده‌اند و از طریق سیستم ترانزیت و جاده‌های اصلی آمده‌اند!

اما وزیر صنعت و معدن نظر دیگری دارد و در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر افزود: براساس گزارشی که در اختیار داریم، به صورت مرتب واردات میوه‌های قاچاق از غرب و جنوب شرقی کشور در قالب کوله‌بری صورت می‌گیرد و این نشانگر آن است که مأموران مرزبانی باید جدی باشند و کار را هم جدی بگیرند. نعمت‌زاده تصریح کرد: براساس بررسی‌ها، این میوه‌ها به صورت رسمی وارد نشده است و البته واردات آنها نیز به شکل بسیار زننده‌ای انجام می‌شود که فیلم آن نیز تهیه شده و به زودی به هیات دولت ارائه خواهد شد.  ( خبرگزاری مهر- 26 بهمن 94)

هر چند قاچاق کالا فی نفسه چیز زننده ای است ولی اگر قرار باشد فرمایش وزیر را در خصوص شکل زننده واردات میوه آنالیز کنیم شاید به نتایج خوبی نرسیم مخصوصاً اگر دوستان از الگوی حمل مواد مخدر …. اصلاً بگذریم.

فقط ذکر این نکته ضروری است که اگر شما  بخواهید چهار تا جعبه زرد آلوی قوامی شاهرود را به تهران صادر کنید باید نصف شب حرکت کنید تا صبح علی الطلوع، آفتاب نزده بتوانید میوه را تحویل میدان بار بدهید.

حالا چطور ممکن است گیلاس و آلبالو و زرد آلو و … را از شیار و دره کوتوپاکسی اکوادر و سنگلاخ های « لوس پالوس» شیلی با الاغ و قاطر یواشکی وارد کشور کرده باشند! اصلاً شاید این شایعه را سر زبان ها انداخته اند که هزینه آبخور کشتی و دموراژ ( هزینه معطلی کشتی در بندر) یا سایر هزینه های حمل و نقل را نپردازند!

علی ای حال با وجود اینکه ما شخصاً از قاچاق و کالای قاچاق بیزاریم به هیچ عنوان کار قاچاقچیان را تائید نمی کنیم و اگر در مجلسی میوه قاچاق به ما تعارف کنند، بر نمی داریم ولی معتقدیم باز هم گلی به جمال گوشه جمال قاچاقچیان میوه! نه پدر جان مواضع ما در قبال قاچاقچیان تغییر نکرده است.

فقط این را می دانیم قاچاقچی  میوه با سلامت مردم شوخی نمی کند؛ وایتکس به شیر نمی آلاید؛ برنج آلوده وارد کشور نمی کند؛ کاکل ذرت را چرخ نمی کند و به جای زعفران نمی فروشد؛ به جای آبلیمو، اسید به خورد خلق الله نمی دهد؛ برگ درختان را به جای چای به ملت قالب نمی کند؛ روغن پومیس و پالم به روغن نباتی و روغن زیتون اضافه نمی کند؛ زیر بوته هندوانه رنگ صنعتی نمی پاشد و … فقط میوه خارجی را به صورت زننده وارد کشور می کند! فقط همین…

نویسنده و ارسال کننده: وحید حاج سعیدی

انتهای پیام/

ارسال نظر