قدیمی‌ترین امام جمعه کشور به سوالات خبرنگاران پاسخ داد
تعداد بازدید تعداد بازدید: 363 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 1:46 ب.ظ، چهارشنبه، 7 مرداد، سال 1394 نظرات بدون نظر

نشست خبری آیت الله سیدکاظم نورمفیدی به عنوان” قدیمی‌ترین امام جمعه کشور”، به مناسبت پنجم مرداد ماه، سالروز اقامه اولین نماز جمعه در تهران و همزمان در گرگان، شب گذشته با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

2به گزارش رادکانا به نقل از ایسنا، در ابتدای این نشست، روابط عمومی دفتر امام‌جمعه گرگان ضمن خیر مقدم، توضیح کوتاهی درباره اقامه نماز جمعه در گرگان و فعالیت خبرنگاران در ستاد نماز جمعه مرکز استان ارائه و پس از آن آیت الله نورمفیدی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

آیت الله نورمفیدی در خصوص تاریخچه اقامه نماز در اسلام افزود: نماز جمعه، یک عبادت معمولی نیست، در قرآن، احادیث و روایات اسلامی، جایگاه بسیار مهمی دارد، در عین عبادت، مصالح امت اسلامی را مدنظر دارد. اگر نگاه به نماز جمعه، فقط یک عمل عبادی بود، اجتماع مسلمین، جزو شرایطی اساسی آن قرار نمی‌گرفت، مانند حج، لذا به جماعت برگزار شدن، نشانه اهمیت آن است. همچنین در سوره جمعه آمده است وقتی منادی، روز جمعه، شما را فرا می‌خواند بشتابید و از خرید و فروش دست بکشید که به نفع شماست.

‌وی ادامه داد: با پیروزی انقلاب اسلامی، به دلیل محقق شدن شرط امام عادل (نه به عنوان امام معصوم)، امام (ره) دستور اقامه نماز جمعه را در ایران صادر کرد و در همین رابطه، با فرمان ایشان، مرحوم آیت الله طالقانی، مسئولیت اقامه نماز جمعه را در تهران برعهده گرفت و طبق فرمان دیگری توسط امام (ره)، همزمان با تهران، نماز جمعه در گرگان توسط اینجانب برگزار شد.

وی گفت: یکی از امتیازات شهر گرگان نسبت به سایر شهرهای ایران، سابقه قدیمی این شهر در اقامه نماز جمعه همزمان با تهران و صدور حکم امامت جمعه با دست خط امام راحل است.

آیت الله نورمفیدی، در خصوص توافق هسته‌ای و برخی مخالفته‌ای داخلی نیز یادآور شد: من از همان ابتدا نظر مثبت با این توافق داشتم و امیدوار بودم که به یک جای مطلوبی برسد. مذاکرات هسته‌ای از مسائل بسیار مهم کشور است. در عین حال معتقدم، مذاکرات هسته‌ای بدون نظر مقام معظم رهبری انجام نشد و ایشان هم بارها حمایت خود را از تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران اعلام کردند.

وی ادامه داد: یک موضوعی که اینجا مهم است و رهبر معظم انقلاب هم آن را مطرح کردند، نقد سازنده است. نقد موجب رشد و بالندگی جامعه می‌شود. برخی از مخالفت‌ها با توافق هسته‌ای، فراتر از نقد هستند، آنها به جای اینکه توافق هسته‌ای را نقد کنند، «نق» می‌زنند، مقام معظم رهبری هم بارها اعلام کردند که این شیوه نقد کردن، پسندیده نیست.

امام جمعه گرگان خاطر نشان کرد: در مذاکرات باید بده و بستان باشد، نمی‌شود انتظار داشته باشیم که طرف مقابل، خواسته‌های ما را بپذیرد و ما هیچیک از خواسته‌های او را نپذیریم. مذاکره کنندگان ایران، با رعایت خطوط قرمز نظام که توسط مقام معظم رهبری بیان شد‌ در مذاکرات حضور یافتند و در عین آگاهی و تسلط به اصول مذاکره، بر سر مواضع خود نیز ایستادگی کردند.

نماینده ولی فقیه در گلستان در خصوص نقش نماز جمعه در عینیت بخشی شعار دولت و ملت، همدلی و همزبانی، گفت: ‌نماینده ولی فقیه وظیفه تبیین شعارها و دیدگاه های مقام معظم رهبری را دارد، همراهی دولت و ملت‌ در این شرایط‌ از ضروریات انقلاب اسلامی است. همدلی و همزبانی دولت و ملت، مهمترین اسلحه برای مواجهه با تهدیدات داخلی و خارجی به شمار می‌رود. بخش عمده پیروزی مذاکرات هسته‌ای مربوط به توان مذاکره کنندگان و همراهی و همدلی دولت و ملت است.

وی در ادامه تصریح کرد: تاریخ ایران، سرشار از توطئه افکنی دشمنان در عرصه‌های داخلی این کشور است، دشمنان از اختلافات داخلی برای توسعه نفوذ و تحقق اهداف شوم خود در ایران‌ استفاده می‌کنند. شعار سال 1394 بسیار مهم است و ما همواره به آن نیاز داریم‌، از مردم، سیاستمداران و مسئولان می‌خواهم مانع تکرار تجربه‌های تلخ تاریخی در کشور شوند.

وی با اشاره به نقش نماز جمعه در ترویج فرهنگ نماز افزود: مسائل زیادی در ترویج فرهنگ نماز، گرایش و حتی بیزاری مردم نسبت به این فریضه الهی، نقش دارند. نسل سنتی، نسبت به نماز، پایبند است، اما نسبت به جوانان، خطر سستی و بی اعتنایی به نماز وجود دارد. وضع زندگی و عملکرد دولت (به معنای عام) در گرایش نسل جوان به نماز‌ موثر هستند. مفاسد اقتصادی که در جامعه مطرح می‌شوند و تا آخر‌ علنی نمی‌شوند، بیکاری، بالارفتن سن ازدواج، شبکه‌های اجتماعی که بنیان‌های دین و دیانت را نشانه گرفته‌اند و عرفان‌های کاذب، موجب دوری جوانان از نماز می‌شوند.

آیت الله نورمفیدی در ادامه به نقش رسانه‌ها در انعکاس مطالب نماز جمعه در بین اقشار مختلف جامعه اشاره کرد و گفت: گاهی پیش آمده که حرفی دیگری زده شده و رسانه طور دیگری منعکس کرده است.

وی بیان کرد: یکبار نوشتند انتقاد شدید بنده از کشاورزان، در شرایطی که من مدافع تولید و کشاورزی استان هستم و مساله اصلا چیز دیگری بود.

وی تصریح کرد: خبرنگار باید فن لازم را داشته باشد تا محور صحبت‌های گوینده را دریافت کند و آن چه هدف گوینده است را منتقل کند.

امام جمعه گرگان یادآور شد: گاهی اشتباهات رسانه‌ها تاثیرات منفی در جامعه می‌گذارد و باعث برخی سوءتفاهم‌ها می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر