قربانیان ایرانی حادثه منا به ۱۳۱ تن رسیدند/ تکذیب فوت دو زائر ایرانی/ مجهول الهویه بودن ۶ زائر جانباخته
تعداد بازدید تعداد بازدید: 319 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 11:40 ب.ظ، پنج شنبه، 2 مهر، سال 1394 نظرات بدون نظر

رییس سازمان حج و زیارت گفت: تعداد فوتی ها و زخمی های حادثه منا به ۳۳۰۰ تن رسیده است که یش از ۱۳۱ ایرانی در میان کشته شدگان و ۶۰تن دیگر از مجروحان حادثه امروز منا هستند و هویت ۶ زائر فوت شده مشخص نیست.

image398022به گزارش رادکانا،اوحدی با اشاره  به  آخرین  وضعیت حجاج ایرانی اظهارکرد:  تا کنون بیش از 1300 زائر کشته  و  2000 تن دیگر  مجروح شدند که در این میان یش از 130زائر ایرانی در میان قربانیان حادثه  رمی جمرات هستند و60 ایرانی مصدوم شدند.
وی در ادامه با اشاره به مجهول الویه بودن 6 زائر فوت شده اظهار کرد:اسامی زائران جانباخته بر روی پایگاه اطلاع رسانی حج قرار داده شده است.
اوحدی تاکید کرد: متاسفانه بعد از گذشت ساعت های طولانی از وقوع این حادثه اجساد تعداد زیادی از قربانیان هنوز بر روی زمین و بیمارستان ها نیز مملو از مجروحین است.
وی در ادامه اظهار کرد: هم اکنون 200 تن از عوامل ایرانی در سرزمین منا برای شناسایی زائران ایرانی که احتمال می رود در چادر سایر کشورها باشند حضور داند.
رئیس سازمان حج و زیارت  با بیان  اینکه حج و پزشکی هلال احمر و عوامل امدادی ما در حال رسیدگی به  وضعیت  حجاج هستند، گفت: متاسفانه به  دلیل نوع مسیر رمی جمرات  تردد آمبولانس ها با مشکل مواجه شده  است .
وی همچنین به عدم همکاری سعودی ها اشاره کرد و گفت : متاسفانه سعودی ها از دو ساعت قبل با یک دستورالعمل ، از ورود عوامل امدادی سایر کشورها به بیمارستان ها جلوگیری کردند و این امر فعالیت شناسایی مجروحین و فوت شدگان ایرانی را با کندی مواجه کرده است همچنین از ورود آمبولانس به منطقه جلوگیری شده است .
رییس سازمان حج و زیارت افزود: این مسئله احتمال شمار قربانبان حادثه منا را افزایش خواهد داد.
وی ادامه داد: نیروهای  سعودی اجازه ورود امدادگران ، خبرنگاران و عکاسان را به محوطه منا نمی دهند.
اوحدی تاکید کرد : تامین  امنیت  زائران  به  صورت  مستقیم  به  عهده  عربستان است  و حادثه  امروز به  دلیل  سوء مدیریت  عربستان رقم  خورد.
رئیس سازمان حج و زیارت بیان کرد : مسیر رمی جمرات  همه ساله این ازدحام را  به  خود می بیند و از آنجا که هیچ  دلیلی به  جز سو مدیریت  برای این حادثه  وجود ندارد لذا عربستان باید پاسخ گو باشد چرا که جان 100 ها زائر گرفته  شده است.
وی گفت: صد در صد کشته شدگان به علت مشکل تنفسی و خفگی  حاصل از ازدحام جمعیت فوت شدند.
اوحدی تصریح کرد: متاسفانه یکی از مسیرهای رمی جمرات به علت نامشخصی توسط ماموران سعودی بسته شده بود که همین موضوع باعث ازدحام جمعیت و رقم خوردن این حادثه شد.

وی اضافه کرد: فردا از سردخانه ها و بیمارستان های عربستان بازدید خواهم کرد.

تکذیب  فوت دو زائر ایرانی
به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران ، روابط عمومی سازمان حج و زیارت، خبر مبنی بر انتشار اسم دو زائر ایرانی به نام های هوشنک کردکار از کاروان 13077 و منصور قرنفلی 12012 را تکذیب کرد.
انتهای پیام/
ارسال نظر