قطعی گاز ترکمنستان اتفاقی که درس نشد
تعداد بازدید تعداد بازدید: 125 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 12:21 ب.ظ، سه شنبه، 14 دی، سال 1395 نظرات بدون نظر

بر اساس اعلام شرکت ملی گاز ایران ترکمنستان از صبح یکشنبه ۱۲ دی‌ماه صادرات گاز به ایران را قطع کرده است؛ این اتفاق در حالی روی داد که طی روزهای گذشته ایران و ترکمنستان تفاهم‌نامه‌ای را برای تمدید پنج ساله صادرات گاز به کشور امضا کرده بودند.

13951010000656_photoaبه گزارش سرویس سیاسی رادکانا به نقل از فارس، جالب اینجا است که این اتفاق در حالی روی داد که در روزهای گذشته، ایران و ترکمنستان دو روز پیش، تفاهم‌نامه‌ای را برای تمدید پنج ساله صادرات گاز به ایران امضا کرده بودند.

جالب اینجاست که خبرگزاری فارس نیز چند روز پیش طی گزارشی از استمرار سایه قطعی گاز بر گلستان خبر داده بود و از مسؤولان و متولیان این بخش این سؤال را کرده بود که پس از اتفاق سال 1386 چرا اقدام مناسبی برای جایگزینی صادرات گاز از ترکمنستان نشده است.

اینکه یک کشور کوچک با توجه به زیاده‌خواهی‌های خود هر لحظه برای کشور بزرگ و مقتدری همچون ایران اسلامی شرط و شروط می‌گذارد و می‌خواهد به قول خود از آب گل‌آلود ماهی بگیرد، به هیچ‌وجه قالب پذیرش نیست.

یک شهروند بندرگزی با اشاره به خبر قطعی گاز ترکمنستان گفت: چند روز قبل صحبت از تفاهم دوباره ایران و ترکمنستان بر سر تداوم صادرات گاز به کشور بود که به نظر می‌رسد طبق اخبار بر اثر بدعهدی ترکمن‌ها این تفاهم‌نامه یک‌طرفه نقض شد.

محمد منوچهری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار کرد: این مشکل نیازمند یک راه حل اساسی است که با آن دیگر اجازه ندهیم یک کشور که از ثبات در تصمیم‌ برخوردار نیست، خدای ناکرده کشور عزیزمان را دچار مشکل سازد.

*10 سال زمانی که از دست رفت/ پیش‌بینی ایستگاه‌های «سی‌ان جی» برای تاکسی‌ها

 وی ادامه داد: از 10 سال قبل تاکنون انتظار می‌رفت این مشکل با توجه به کشف میدان‌های جدید گازی و افزایش تولید این سوخت حل شود، اما بی‌توجهی به این موضوع موجب شده تا اکنون در آستانه تجربه فصل سردی دیگر با وجود وعده‌های داده شده نگران باشیم.

همچنین یک شهروند گنبدی با اشاره به قطعی گاز استان در سال 1386 و احتمال تجربه آن در زمستان پیش‌رو بیان کرد: با قطعی گاز و احتمال سرمای پیش رو و افزایش مصرف مشترکان، شرایط  چندان مناسبی در انتظار شهروندان شمالی نیست.

 محمد آق‌تغای در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اضافه کرد: دیپلماسی اقتصادی اقتضاء می‌کرد که پس از موضوع باج‌خواهی گازی کشور همسایه در سال 1386، مسؤولان به دنبال قطع وابستگی از این کشور بودند تا اکنون با تکرار چنین شرایطی دنبال اگر و اما نباشند.

 وی خاطرنشان کرد: اگر چه مسؤولان به مردم اطمینان خاطر می‌دهند که گاز خانگی قطع نمی‌شود، اما قطع گاز صنایع و کارخانه‌ها شرایط را برای تولیدکنندگان سخت خواهد کرد.

آق‌تغای که یک راننده تاکسی شهری است، با اشاره به قطعی احتمالی ایستگاه‌های سوخت «C.N.G» است، افزود: اندک سود رانندگان وسایل نقلیه عمومی بابت استفاده از سوخت گاز است و قطعی آن این صنف را دچار مشکل خواهد کرد.

وی یادآور شد: از مسؤولان انتظار می‌رود حداقل برای وسایل نقلیه عمومی بخشی از این ایستگاه‌ها را باز بگذارند تا بتوان با استفاده از این سوخت، در سرویس‌دهی به مسافران مشکلی ایجاد نشود.

این شهروند گنبدی با اشاره به احتمال قطعی گاز شهروندان یادآور شد: با این شرایط باید به فکر سوخت دوم بود و مسؤولان اگر تدبیر کنند که بتوان نفت تهیه کرد می‌توان حداقل در برخی اوقات از این سوخت بهره برد.

آ‌ق‌تغای تصریح کرد: در 10 سال قبل که گازش قطع شد، یکی از مهم‌ترین مشکلات نبود نان در نانوایی‌ها به دلیل قطعی گاز بود که انتظار می‌رود با مدیریت مسؤولان مردم دیگر چنین دغدغه‌ای نداشته باشند.

به گفته وی: تعدد ایستگاه‌های ارایه گاز مایع نیز از دیگر راهکارهایی است که می‌تواند گلستانی‌ها را از این دغدغه راحت سازد و مشکلات گذشته تکرار نشود.

از سوی دیگر شرکت ملی گاز ایران طی اطلاعیه‌ای ضمن اعلام قطع گاز صادراتی ترکمنستان از تمهیداتی خبر داد که برای قطع نشدن گاز استان‌های شمالی اتخاذ شده است

*تجربه بدعهدی ترکمنستان باید آینه عبرت می‌شد

در این اطلاعیه آمده است: براساس قراردادی که از بیست سال پیش میان شرکت ملی گاز ایران و شرکت ترکمن گاز منعقد شده است بخشی از گاز مصرفی مناطق شمالی با واردات از این کشور تأمین می‌شود.

اما در طول این مدت هر از گاهی رفتارهایی مغایر با اصول قرارداد از شرکت ترکمنی سر زده است که مهم‌ترین آن قطع جریان گاز در اوج سرمای سال 86 بود که متأسفانه منجر به پذیرش خواست نامعقول شرکت ترکمن گاز و افزایش 9 برابری قیمت گاز شد.

اولین سؤال از مسؤولان حوزه گازی کشوری آن است که شما که تجربه بدعهدی ترکمنستان را چشیده‌اید چگونه طی این سال‌ها برای مدیریت این شرایط تدبیری را تمهید نکرده‌اید و همچنان به این کشور کوچک اجازه اجازه می‌دهید دوباره چنین شرایطی را تکرار کند.

اکنون که در بیانیه خود برای مردم از بدعهدی ترکمنستانی‌ها سخن می‌گویید، بپذیرید این مباحث در کلان ربطی به شهروندان ندارد و حتی به نظر می‌رسد با چنین ادبیاتی و بیان این تاریخچه به دنبال تبعات توجیه اتفاقی هستید که در راه است.

در ادامه این بیانیه آمده است: در سه سال اخیر و با تلاش‌های صورت گرفته خوشبختانه مبالغ مربوط به خرید گاز به طور کامل به شرکت ترکمن پرداخت شد و مذاکرات برای چگونگی بازپرداخت بدهی‌های گذشته با حفظ ادعاهای ایران مبنی بر خسارت کمی و کیفی نیز آغاز شد که در مذاکرات اخیر مورد توافق طرفین قرار گرفت.

اما شرکت ترکمن گاز به طور ناگهانی و خارج از توافق به عمل آمده به شکل غیرمنطقی و در اقدامی مغایر با چهارچوب قرارداد، بار دیگر با آغاز فصل سرما با این ادعا که باید مبلغ مورد مناقشه و اختلاف را به سرعت دریافت کند، از صبح امروز اقدام به قطع گاز ارسالی به ایران کرده است. از آنجا که این رفتار شرکت ترکمن گاز خلاف قرارداد فی‌مابین دو شرکت می‌باشد، ما همچنان بر موضع به حق خود پافشاری کرده و ضمن درخواست از عموم مردم برای مصرف بهینه گاز، اعلام می‌داریم در سایه سخت‌کوشی پرسنل زحمتکش صنعت نفت در سه سال اخیر میزان تولید گاز به حدی افزایش یافته که دیگر نیازی به واردات نداشته و صرفاً با صرفه‌جویی در نیروگاه‌ها و صنایع و بخش خانگی در فصل زمستان می‌توان آن را جبران نمود.

همچنین به آگاهی می‌رسانیم همکاران ما در صنعت نفت و شرکت گاز تمهیدات لازم را برای جلوگیری از بروز مشکل در شبکه گاز خانگی استانهای شمالی در دوره سرما در نظر گرفته‌اند و با یاری خداوند و همراهی مردم این دوره سرما نیز با حداقل مشکل سپری خواهد شد.

با بررسی، بیانیه شرکت ملی گاز و با وجود امیدهایی که به آینده داده شد هنوز می‌توان دریافت که مشکل به قوت خود باقی است و راه حل مشکل در زمستان سرد پیش‌رو به مدیریت مصرف بهینه، صرفه‌جویی و قطع گاز در صنایع و واحدهای تولیدی و دیگر امکانات عمومی است.

همچنین مدیرعامل شرکت گاز استان گلستان با اشاره به قطعی گاز از جانب کشور ترکمنستان گفت: با توجه به تمهیداتی که پیش‌بینی شده و افزایش ظرفیت گاز در کشور، بعید است به شرایطی همچون سال 1386 دچار شویم.

 جمال لیوانی در گفت­‌وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار کرد: طی این سال‌ها با توجه به توسعه ایستگاه‌­های گاز و آمادگی استان برای مقابله با شرایط احتمالی، از آمادگی لازم برخوردار هستیم.

*قطع گاز شهروندان خط قرمز شرکت گاز گلستان است/ لزوم دوگانه‌سوز شدن واحدهای خدماتی و تولیدی

 وی ادامه داد: بارها از طریق رسانه‌ها اعلام کردیم که هیچ نگرانی بابت قطع گاز ترکمنستان نداریم و از مدت‌ها قبل چندین بار تاکید کرده‌ایم، صنایع، بخش‌های تولیدی و خدماتی باید دوگانه‌ سوز شوند و البته هنوز بخشی از این موارد نسبت به دوگانه سوز اقدام نکرده‌اند که با توجه به شرایط احتمالی امیدواریم سریع‌تر این مهم را انجام دهند تا استان دغدغه‌ای در این بخش نداشته باشد.

 جمال لیوانی قطع گاز خانگی شهروندان را خط قرمز شرکت گاز قلمداد کرد و گفت: مطمئن باشید در حوادث احتمالی ناشی از افزایش مصرف و بدعهدی کشور همسایه، تحت هیچ شرایطی گاز مشترکان خانگی قطع نمی‌شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر هم برای جلوگیری از قطع انشعاب منازل مردم استان، مصرف مشترکان پرمصرف مانند نیروگاه برق علی‌آباد کتول و سیمان گالیکش موقتا به سوخت مایع تغییر کرد.

 جمال‌ لیوانی با اشاره به قرار داشتن گلستان در ته خط دریافت خطوط گاز و برگزاری مانورهای آمادگی شرکت گاز استان طی سال­‌های اخیر خاطرنشان کرد: این شرایط موجب شده تا نسبت به دیگر استان‌های کشور، گلستان و مازندران آسیب‌پذیرتر باشند.

وی یادآور شد: هرچند ما همیشه به مشترکان تاکید می‌کنیم، علاوه بر رعایت ایمنی در مصرف گاز، در مصرف این نعمت خدادادی و با ارزش دقت لازم را داشته باشند و با کاهش حداقل یک درجه از دمای محیط زندگی مصرف انرژی خود را حداقل تا شش درصد کاهش دهند که در وسعت بالا این مقدار صرف‌جویی تا میزان تولید یک پالایشگاه صرفه‎جویی را تحقق می‎بخشد.

عضو شورای هماهنگی مدیرت بحران استان گلستان تاکید کرد: مردم اکنون تنها سوخت گاز را دارند و مانند زمان قدیم نیست که نفت، هیزم، زغال داشته باشند پس همه تلاش ماست که شرایطی همچون سال 1386 ایجاد نشود و ذهن مردم بابت چنین مسأله­‌ای هم نباید نگران باشد.

 به گفته جمال لیوانی، انرژی گاز بسیار ارزشمند است و چه بسا قطعی احتمالی گاز می‌­تواند صنایع، اشتغال و تولید را تحت تاثیر خود قرار دهد که البته این موضوع دغدغه فعلی ماست.

وی با اشاره به خدمات گازرسانی استان در سال جاری گفت: به همت و تلاش مجموعه گاز گلستان در 9 ماهه سال جاری بالغ بر 13 هزار و 770 خانوار استان از نعمت گاز طبیعی برخوردار شده‌اند.

جمال لیوانی تصریح کرد: این تعداد خانوار مربوط به بخشهای شهری و روستایی استان می‌باشد که در همین زمینه 7 هزار و 410 خانوار شهری بوده و 6 هزار و 360 مورد نیز روستایی می‌باشد.

گفت: در همین راستا تاکنون در استان گلستان افزون بر 523 هزار 640 خانوار از گازطبیعی برخوردار شده‌اند که در این رابطه تعداد 326 هزار و 330 خانوار شهری و 197 هزار و 310 خانوار نیز روستایی می‌باشد.

وی ادامه داد: درحال حاضر نیز 100 درصد خانوار در بخش شهری و 90 درصد خانوار در بخش روستایی از نعمت گاز بهره‌مند هستند.

مدیر عامل شرکت گاز گلستان گفت: در استان گلستان تاکنون تمامی 29 شهر استان و 782 روستا، 529 واحد صنعتی عمده و 64 جایگاه CNG گازرسانی شده و عملیات اجرایی گازرسانی به  69 روستا نیز در دست اجرا است که به امید خدا، بخشی از این روستاها در ایام‌الله دهه مبارک فجر به بهره‌برداری خواهد رسید.

جمال لیوانی در پایان با اشاره به سرد بودن هوای استان از  مشترکان  گلستانی خواست با برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده و مدیریت صحیح مصرف گاز با شرکت گاز استان همراهی کنند تا فصل سرما را به خوبی پشت سر بگذاریم که تحقق این امر با همکاری مستمر، مشترکان بخش‌های خانگی، تجاری و صنعتی میسر می‌شود.

اگر چه همه سخنان ارایه شده درون‌مایه امید را به همراه خود دارد اما کسانی که سال 1386 را به خاطر دارند در شرایطی که هنوز فصل سرما در سال جای به طور کامل آغاز نشده همچنان نگران هستند و  انتظار دارند وعده مسؤولان تحقق یابد و به جای وعده‌ها و توصیه‌های فعلی راه حل اساسی برای این مشکل تدبیر کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر