قطع بی رویه درختان و تخریب جنگل سرکلاته
تعداد بازدید تعداد بازدید: 3,196 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 9:43 ب.ظ، جمعه، 27 بهمن، سال 1391 نظرات بدون نظر

متاسفانه مدتهاست که در جنگل های روستای سرکلاته خرابشهر و جنگل های دیگر مناطق شهرستان کردکوی به تنه های بریده درختان که دست مایه افرادی سودجو و طمع کار که به دنبال قاچاق چوب در دل این مناطق جنگلی هستند برخورد می کنیم که جز منافع خود به چیز دیگری فکر نمی کنند.

DSC00959محیط زیست هدیه و موهبت الهی است که حفاظت از آن نخستین وظیفه بشر و شاید مهم ترین رسالت انسان باشد. محیط زیست سالم نه تنها به سلامت انسان کمک می کند، بلکه امکان بهره برداری مناسب از مواهب الهی مستتر در آن برای رفع نیازهای بشری را فراهم می سازد و از این رو حفاظت از محیط زیست از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

اما بشر با فعالیت های اقتصادی که با هدف سود دنبال آن است، همواره نسبت به حفظ محیط زیست بی اعتنا بوده، تا جایی که امروزه آلودگی زیست محیطی به یکی از بلایای بشر تبدیل شده است.

هیچ موجودی در کره زمین به اندازه انسان به محیط زیست لطمه نمی زند. فعالیتهای اقتصادی سرمنشاء آلودگی های زیست محیطی است.فعالیتهای تولیدی به شیوه های گوناگون (قطع اشجار، انتقال پس آبهای صنعتی به رودخانه ها و دریاها، حرکت خودروها، دفع ضایعات مسرفی و غیره است) به محیط زیست صدمه می زند، اما بخشی از این لطمات با سرمایه گذاریهای مناسب و ضروری، قابل پیشگیری است.

میزان آسیب پذیری محیط زیست در مناطق مختلف، متفاوت است. و اسف انگیزتر از همه تخریب محیط زیست و نابودی فضاهای سبز و تبدیل این محیط ها به ویرانه از موارد غیرقابل جبران در این امر است که برخی از سودجویان در جهت منفعت شخصی به جامعه آسیب می رسانند و در این راستا خصوصا در این منطقه سرکلاته با این چشم انداز بی نظیر تخریب و بریدن درختان ضایعات جبران ناپذیری بر محیط زیبا و بی نظیر آن دارد.

این تخریب ها باعث تغییر زیست محیط منطقه، نابودی گونه های گیاهی و حیاط وحش، کم شدن بارندگی و آلودگی های زیست محیطی می گردد که جبران آن در چرخه حیات به یک چرخه چندهزار ساله و یا غیرقابل جبران است.

منطقه دارای منابع طبیعی گسترده و متفاوت در عرصه های جنگل، مرتع و بیابان می باشد. احیای جنگل ها و مراتع و مدیریت بیابان ها با این وسعت نیاز به امکانات مکانیکی وسیع دارد، از طرفی مدیریت صحیح این تجهیزات مکانیکی مستلزم یا نیازمند تعیین رابطه بین ماشین، اقلیم و خاک می باشد.

استفاده به موقع از این ماشین ها منطقی و مفید است ولی انتخاب و کاربرد اشتباه نه تنها مفید نبوده بلکه باعث تخریب منابع طبیعی می گردد و در صورت فرهنگ صحیح استفاده از محیط زیست و عدم قطع درختان ما را در این خصوص نیز بی نیاز می کند.

به امید روزی که عرصه های طبیعی خصوصا در منطقه زیبا و تاریخی سرکلاته خرابشهر مورد احترام همگان باشد، زیرا این طبیعت در صورت تخریب تکرار نمی شود.

متاسفانه مدتهاست که در عرصه های  جنگلی روستای سرکلاته خرابشهر و جنگل های دیگر مناطق شهرستان کردکوی به تنه های بریده درختان که دست مایه افرادی سودجو و طمع کار که به دنبال قاچاق چوب در دل این مناطق جنگلی هستند برخورد می کنیم که جز منافع خود به چیز دیگری فکر نمی کنند. فردا مشخص نیست آثاری از این نعمات خدادادی در این مناطق بکر جنگلی باقی بماند و این زنگ اخطاری است که مسئولین باید دستورات لازم را جهت برخورد با این افراد سودجو و منفعت طلب مبذول فرمایند و در جهت جلوگیری از قطع بی رویه این نعمات خدادادی و مواهب الهی بکوشند و از داشته ها به خوبی نگهداری کنند و چنانکه دیگران ممکن است از نداشته ها چنین کنند.

DSC00960DSC00961

ارسال نظر