قهرمانی تیم ووشو بانوان کردکوی در گلستان
تعداد بازدید تعداد بازدید: 1,079 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 12:42 ق.ظ، سه شنبه، 25 آذر، سال 1393 نظرات ۶ نظر

۴۵ ووشوکار نونهال، نوجوان، جوان و بزرگسال بانوان گلستان، در سری مسابقات چهارجانبه به رقابت با یکدیگر پرداختند.

image143088به گزارش خبرنگار رادکانا، این مسابقات که به میزبانی کلاله برگزار شد، مقدمه ای برای آماده سازی تیم استانی برای حضور در مسابقات کشوری بود.

در مجموع، بانوان ووشوکار در 13 وزن از شهرستان های کردکوی، گنبد، مینودشت و کلاله با یکدیگر رقابت کردند.

در این مسابقات چهارجانبه، تیم ووشو بانوان کردکوی توانست با غلبه بر حریفان خود در جایگاه اول این مسابقات قرار گیرد و همچنین تیم ووشو کلاله نیز در جایگاه دوم قرار گرفت و تیم گنبد به مقام سومی اکتفا کرد.

تیم کردکوی علاوه بر کسب جایگاه اول، کاپ اخلاق این مسابقات را نیز از آن خود کرد.
اسامی مقام آوران به شرح ذیل می باشد:

دینا قربان زاده: مقام اول
فاطمه زهرارضایی: مقام اول
زهراکریمی: مقام اول
فاطمه تمنالو: مقام اول
یاسمن ملاحی: مقام اول
عطیه قره خانی: مقام اول
نرگس فیاض زاده: مقام اول
مدینه مهران زاده: مقام اول
زینب نوده: مقام دوم
یکتا مومنی: مقام دوم
کبری کشیری: مقام دوم
اعظم کاردان: مقام دوم
فریده یوسفی: مقام دوم
فاطمه حیدری: مقام سوم
زهراسرتیج: مقام سوم

سرپرست تیم: خانم بخشی
مربی تیم: خانم رحمتی
داور ( تالو + ساندا ): خانم بخشی

پایگاه خبری تحلیلی رادکانا، این افتخارآفرینی بزرگ را به از بانوان ورزشکار، جامعه ورزشی کردکوی و همشهریان عزیز تبریک و تهنیت عرض نموده و برای این دسته از ورزشکاران موفقیت و سربلندی آرزومند است.

 

انتهای پیام/

هيات ووشو شهرستان كردكوي می گوید:

باعرض سلام و درود بر خبرنگاران پرتلاش و فهیم پایگاه خبری رادکانا
ضمن تقدیر و سپاس از انعکاس این خبر که نشان از حسن توجه تان به تمامی مسائل و رویدادهای منطقه ،علی الخصوص ورزشی و بویژه رشته زیبای ” ووشو ” میباشد ،امیدواریم در پناه یزدان پاک همچون گذشته پیروز ، سربلند و سرافراز باشید

سیامک مهاجر

wushukordkuy.blogfa.com
http://lohanchoangolestan.blogfa.com/

هيات ووشو(كونگ فوچيني) شهرستان كردكوي می گوید:

قابل توجه ی علاقمندان هنرهای رزمی بویژه رشته زیبای ” ووشو (کونگ فو چینی) ”

هیات ووشو شهرستان کردکوی در نظر دارد با همکاری کمیته شائولین لوهان چوان کونگ فو کشور دوره های آموزشی زیر را برگزار نماید.

مکان ،اداره ورزش و جوانان کردکوی- خانه ووشو

– عملی مربیگری 2 بهمن 93

– داوری درجه 2 و 3 ساندا 3 بهمن 93

– آزمون ارتقای فنی(دان1 تا 4) 10 بهمن 93

هيات ووشو(كونگ فوچيني) شهرستان كردكوي می گوید:

برگرفته از جام جم یکشنبه ۰۹ اردیبهشت ۱۳۸۶

ادغام ووشو و کونگ فو رویا یا واقعیت؛
جام جم آنلاین: جایگاه و نقش ورزشهای رزمی در کسب افتخارات و عناوین بزرگ ملی و بین المللی برای ورزش ایران ، رفیع و غیرقابل انکار است و بدون شک رشته های رزمی میان دیگر رشته های ورزشی از اهمیت و منزلت ویژه ای برخوردارند.

به همین دلیل و با توجه به این که ورزشهای رزمی پتانسیل ها، توانمندی ها و شرایط خاصی دارند، گاهی شرایطی پدید می آید که تغییر و تحولات مدیریتی ، ساختاری و اجرایی در این بخش از ورزش کشور احساس می شود. یکی از موضوعات رایج در عرصه ورزشهای رزمی کشورمان در ماههای اخیر، بحث ادغام ۲ فدراسیون ووشو و کونگ فو و ساماندهی و تحت پوشش قرار دادن این دو رشته پرطرفدار در یک فدراسیون است که با عکس العمل های متفاوت از سوی متولیان این دو رشته و البته کارشناسان روبه رو شده است.
این که اساسا مبحث ادغام ۲ فدراسیون ووشو و کونگ فو براساس کدام ضرورت ها، نیازها و برنامه ها مطرح شده و آیا ۲ رشته پرجمعیت جامعه رزمی ایران که هر یک با تلاشهای متولیان خود و با توجه به شرایط خاص به فدراسیون های مستقل تبدیل شده ، موضوعاتی هستند که باید جدی گرفته شوند و به جای پرداختن به فضای موجود مورد کارشناسی اهل فن قرار بگیرند.

موضع سازمان تربیت بدنی
ادغام ۲ فدراسیون ووشو و کونگ فو در شرایطی مطرح می شود که سازمان تربیت بدنی هنوز موضع رسمی و البته دلایل کارشناسی خود را در این خصوص بیان نکرده است ؛ هر چند گاهی اخبار مختلفی در این خصوص شنیده می شود. با این حال جامعه رزمی کشور منتظر اعلام نظرات و موضع دستگاه ورزش است تا اخبار ضد و نقیض جای خود را به واقعیات بدهند. غلامرضا پارسا، مدیرکل دفتر توسعه ورزشهای همگانی سازمان تربیت بدنی در این خصوص می گوید: از ابتدای تشکیل فدراسیون کونگ فو این بحث مطرح بوده ، اما تاکنون بحث کارشناسی آن در سازمان تربیت بدنی مطرح نشده است.
به نظر من آنها که با فدراسیون های ووشو و کونگ فو اختلاف و درگیری دارند، این موضوع را مطرح کرده اند. با این حال درباره ادغام این دو فدراسیون نمی توان نظر صریحی داد؛ چرا که آنها از یک خانواده هستند و همچنین به دلیل فدراسیون شدن آنها نمی توان تصمیم خاصی را اتخاذ کرد و هر اقدام باید به صورت کارشناسی انجام شود. عملکرد ۲ فدراسیون ووشو و کونگ فو که انتقادهایی را به دنبال خود داشته ، می تواند یکی از دلایل رواج این موضوع در سطوح جامعه ورزش باشد. پارسا در این باره توضیح می دهد: فدراسیون کونگ فو با توجه به این که تحت پوشش معاونت همگانی سازمان تربیت بدنی است ، با فدراسیون ووشو که زیر نظر معاونت قهرمانی فعالیت می کند، نمی تواند ارزیابی یکسان را به دنبال داشته باشد؛ چرا که برای معاونت همگانی کمیت و موضوع همگانی مهم است ، اما برای معاون قهرمانی ، مدال آوری و قهرمانی اهمیت دارد.

ووشو همان کونگ فوست
موضع سازمان تربیت بدنی و بویژه معاونت همگانی اگر چه کاملا مشخص و قطعی نیست ، اما در مقابل کارشناسان و اهل فن با قطعیت و صراحت نظرات خود را بیان می دارند. دکتر مهدی علی نژاد، مدیرکل تربیت بدنی وزارت نفت که از کارشناسان و صاحب نظران ورزشهای رزمی و از جمله نویسندگان جامعه رزمی کشور است ، درباره ادغام ووشو و کونگ فو می گوید: ما در ورزشهای رزمی دچار مشکل تاریخی هستیم.
در دنیا، ووشو همان کونگ فوست و البته عکس آن نیز صدق می کند. رشته ای که در چین فعالیت می شد، کونگ فو بود که دولت چین بخشی از سبکهای متعدد در این کشور را استاندارد کرد و بر این اساس ووشو و فرمهای استاندارد آن پایه گذاری شدند. در واقع ووشو ورزش جدیدی نبود و همان کونگ فو بود؛ بنابراین مسوولان ورزش چین ؛ ووشو و کونگ فو را یکی می دانند و در بیشتر نقاط جهان نیز فدراسیون ووشو کونگ فو وجود دارد. در ایران و پیش از انقلاب شخصی از نام کونگ فو و البته افکار عمومی سوئاستفاده و سبکی به نام کونگ فوتوآ را پایه گذاری کرد که البته بعدها و به دلیل بروز برخی مشکلات سبک خود را سبکی ایرانی نامید؛ بنابراین کونگ فو یک نام چینی و همان ووشو است کونگ فوتوآ یک سبک ایرانی است.
از سوی دیگر و با توجه به پیشینه این دو رشته تاسیس فدراسیون بین المللی کونگ فو بیشتر شبیه شوخی است. با این حال اگر کونگ فو می خواهد آینده روشنی را دنبال کند، باید سبک کونگ فوتوآ به عنوان سبک سنتی کونگ فوی ایران به فدراسیون جهانی معرفی شود و این سبک در کمیته سبکهای سنتی فدراسیون جهانی ووشو عضویت خود را اعلام کند و راهی برای استانداردهای جهانی بیابد. از سوی دیگر ووشو که رشته ای المپیکی است ، این ظرفیت را دارد که جمعیت کونگ فو را در خود بپذیرد.

ادغام درست نیست
محمد پورغلامی ، عضو هیات رئیسه فدراسیون جهانی ووشو در ارتباط با ادغام ووشو و کونگ فو نظرات خاص خود را دارد و معتقد است: کونگ فوی چینی همان ووشوست و در دنیا هیچ تفاوتی میان این دو ورزش نیست ؛ اما آن رشته ای که در ایران وجود دارد، سبکی ایرانی است که به لحاظ فنی و ساختاری شباهت هایی با ووشو ندارد و به نظر من ادغام این دو رشته درست نیست.
از سوی دیگر بحث ادغام این دو فدراسیون به عملکرد مدیران آنها برمی گردد، بویژه ووشو که به دلیل ضعف مدیریت نتوانسته است پتانسیل های فراوان جمعیت بی شمار خود را کشف کند و پرورش دهد؛ همچنین کونگ فو نیز باید از وابستگی به ووشو خارج شود و در سطح بین المللی به جایگاه موردنظر مسوولان ورزش برسد.

موضوعات جانبی
ادغام رشته های ووشو و کونگ فو ازجمله موضوعاتی است که با نگاهی گذرا و اجمالی هم می توان از دشواری های آن آگاه شد و آن را باید مشمول تغییر و تحولاتی دانست که نیاز به گذشت زمان ، بحثهای کارشناسی و بویژه توجه به واقعیات موجود دارد. با این حال می توان سوژه ادغام ووشو و کونگ فو را حاصل و نتیجه عملکرد متولیان این دو رشته و وجود برخی مشکلات در پیدایش این دو فدراسیون دانست که به طور قطع به رابطه متقابلی نیز با جامعه رسانه ای کشور دارد.

هيات ووشو(كونگ فوچيني) شهرستان كردكوي می گوید:

در گفت‌وگوی اختصاصی رییس فدراسیون کونگ فو با خبرنگار نیرو اعلام شد: توآ جهانی نشود، فدراسیون کونگ فو منحل می شود
این روزها تنور نقد و انتقادات در ورزش‌های رزمی گرم است، به نحوی که هر هفته شاهد بروز حاشیه‌‌هایی تازه در یکی از فدراسیون‌های رزمی هستیم.
ماجرا از این قرار است که بحث حذف نام کونگ‌فو از سبک‌های تحت پوشش این فدراسیون و تغییر نام آن به توآ، مدتی است که آرامش خاطر جمعی از پیشکسوتان و روسای این رشته را بر هم زده و آنان را وادار کرده تا با صدور بیانیه‌هایی، نارضایتی خود را از این کار فدراسیون اعلام دارند.
نقدهای مطرح شده موجب شد تا گفت‌وگوی مفصلی را با علی منتظری رئیس فدراسیون کونگ‌فو ترتیب دهیم و با طرح سووالاتی به ابهامات موجود بپردازیم.
. در زیر ماحصل مصاحبه اختصاصی خبرنگار نیرو با علی منتظری از نظر خوانندگان گرامی می‌گذرد:
نیرو: حذف نام‌کونگ‌فو و انتخاب عنوان توآ برای این فدراسیون انتقاداتی را به همراه داشت. با چه استدلالی تصمیم به این کار گرفتید؟
منتظری: باید واقعیت را پذیرفت. اگر می‌خواهیم کونگ‌فو ایرانی جهانی شود، پس ناچاریم که آن را با اسم دیگری صدا بزنیم. چینی‌ها خود را صاحب این هنر رزمی می‌‌دانند و به هیچ عنوان چشم دیدن کونگ‌فو دومی را ندارند. آنها نمی‌خواهند کونگ‌فو ایرانی به عنوان یک رقیب در محافل جهانی قد علم کند. حتی زمانی که بحث عضویت ما در اسپورت اکورد وسط آمد، همین سازمان جهانی ووشو (iwuf) واکنش نشان داد و مدعی شد که اگر کونگ‌فو ایرانی خواهان عضویت در IOC ، اسپورت اکورد و یا شورای المپیک آسیا است، باید زیر مجموعه IWUF قرار گیرد. برای ما هم که به هیچ قیمتی حاضر نبودیم زیر بیرق چینی‌ها برویم، صلاح در این بود که نام تشکیلات خود را عوض کنیم. نیت ما این است که فرهنگ و هویت اصیل ایرانی را به دنیا نشان دهیم، والا تغییر نام که اتفاق چندان مهمی نیست. دولت برای رشته‌ای بودجه صرف می‌کند که در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشد. توآ باید جهانی شود و این مأموریتی است که سازمان تربیت بدنی و شخص دکتر سعیدلو به فدراسیون محول کرده است. اگر غیر از این باشد، کونگ‌فو دیگر فدراسیونی نخواهد داشت.
نیرو: چطور شد که نام توآ را برای آن انتخاب کردید؟
منتظری: ما در این رابطه بررسی‌های زیادی کردیم، دست آخر هم به این نتیجه رسیدیم کلمه توآ که بیانگر دعوت می‌باشد برای این هنر رزمی نامی برازنده و بامسما می‌باشد. نام سازمان جهانی ووکا را هم به ووتا تغییر دادیم تا دیگر هیچ کس بهانه و ادعایی نداشته باشد. در قدم اول هم در اجلاسی که به میزبانی اصفهان برگزار شد، نمایشی خیره کننده از رزم ایرانی که آمیخته با فرهنگ اصیل این سرزمین بود را پیش چشم نمایندگان 40 کشور دنیا قرار دادیم که بازتاب گسترده‌ای درپی داشت.
نیرو: آیا در این نامگذاری از نظرات صاحبنظران و پیشکسوتان کونگ‌فو هم بهره‌ای گرفتید؟
منتظری: صد البته، ما از دوستان خواستیم که گزینه‌های خود را به ما پیشنهاد کنند، حتی مایل بودیم تا اگر فردی در تشکیلات یک سبکی دارای نفوذ بین‌المللی است، وی را به ما معرفی کنند تا از تجربیاتش استفاده کنیم. اما متأسفانه استقبال چندانی به عمل نیامد. تنها یکی از سبک‌ها فردی را به ما معرفی کرد که آن هم به خاطر برخی مسائل اجاره ورود به ایران را نداشت.
نیرو: با این حساب از این پس سبک‌های زیر مجموعه هم باید نام کونگ‌فو را از تشکیلات خود حذف کنند؟
منتظری: بله، شورای ساماندهی سبک‌ها اصرار دارد که مسوولان سبک‌ها نام کونگ‌فو را از تشکیلات خود حذف کنند. اگر هم این کار را نکنند معلق خواهند شد.
به نظر من سرپیچی از این دستور به ضرر خود سبک‌ها است و روسای آنها فقط زمان را از دست می‌دهند. همین حالا 5 سبک فدراسیون با نام ایرانی در سازمان جهانی ووتا عضو شده‌اند و یک کمیته برای آنها تشکیل داده‌ایم. از این پس هم اگر سبک‌ها نام خود را عوض کنند، می‌توانند در قالب گروه به فعالیت خود ادامه دهند. به خاطر همین است که می‌گویم دوستان نباید وقت را بیش از این تلف کنند.
نیرو: مثلاً سبک‌ کونگ‌فوتوآ از این پس چه نامی خواهد داشت؟
منتظری: هیچ فرقی ندارد؛ باید کلمه کونگ‌فو از نام سبک حذف شود. مثلاً کونگ‌فوتوآ می‌شود “توآ”. البته سبک‌ها می‌‌توانند پسوند و پیشوند دیگری را غیر از کونگ‌فو نیز برای خود انتخاب کنند. به عنوان مثال یکی از سبک‌ها نام “پارس توآ” را برای خود برگزیده است.
نیرو:‌ پس کی فدراسیون کونگ‌فو به فدراسیون توآ تغییر نام می‌دهد؟
منتظری: هنوز هیچ چیز معلوم نیست، اما سبک‌ها دیگر مجاز نیستند از کلمه کونگ‌فو استفاده کنند.
نیرو: گفته شده که تکنیک‌های تدریس شده در کلاس‌های بین‌المللی ربطی به توآ ندارد، نظر شما در این خصوص چیست؟
منتظری: نمی‌دانم منظور دوستان از طرح این ادعاها چیست؟ اما واقعیت این است که مدرس این دوره‌ها فردی بوده که در کونگ‌فو حداقل از همه قدیمی‌تر است. آیا آقایان می‌خواهند این را هم انکار کنند؟ در حال حاضر آقای جلیل‌زاده رئیس شورای فنی ووتا است و یکی از بزرگان توآ به حساب می‌آید. ایشان در کلاس‌های بین‌المللی اصول پایه و کلاسیک این هنر را به بهترین شکل به شرکت کنندگان آموزش داد که با استقبال خوبی هم مواجه شد.
نیرو: گویا مبارزه آزاد جایی در سازمان جهانی ووتا ندارد، همین امر انتقاد برخی روسای سبک‌ها را نیز به همراه داشته است؟
منتظری: ما مشکلی با مبارزات آزاد نداریم، منتهی اگر مدعی یک رشته جدید هستیم، باید قوانین جدید هم برایش تعریف کنیم. نمی‌شود که فقط وزن‌ها را جابجا کنیم و بگوییم که این یک روش مبارزه‌ای جدید است. باید قوانین، شکل و حتی پوشش مسابقه دهندگان هم با بقیه رشته‌ها فرق کند. درست مثل شرایطی که در مسابقات کاراته و تکواندو حاکم است. اگر قرار است وارد اسپورت آکورد شویم، باید تابع قوانین آنها باشیم. این سازمان برای روش‌های مبارزه‌ای خط قرمز تعریف کرده است. همین چند وقت پیش اعتراض سازمان IFMA باعث شد تا استایل تای بوکس از سازمان واکو حذف شود. در حال حاضر شیوه مبارزات آزاد کونگ‌فو تفاوت چندانی با بقیه رشته‌ها ندارد و به همین خاطر تمایلی نداریم تا آن را با این شکل و شمایل در دنیا مطرح کنیم.
نیرو:‌ برخی پیشکسوتان کونگ‌فو انتقاد کرده‌اند که شما در تصمیم‌گیری‌هایتان از نظرات افراد غیر کارشناس و غیر مرتبط با کونگ‌فو استفاده می‌کنید؟
منتظری: اصلاً قبول ندارم. متأسفانه برخی دوستان فکر می‌کنند که چون خودشان در تصمیم‌گیری‌ها حاضر نیستند، پس بقیه هم این صلاحیت را ندارند. اما من معتقدم جامعه کونگ‌فو کشور خیلی بزرگ‌تر از اینهاست و به همین 5، 6 نفر خلاصه نمی‌شود. در حال حاضر ما کارشناسانی را داریم که قابلیت شان اگر بیشتر از این آقایان نباشد، کمتر هم نیست.
نیرو: جمعی از پیشکسوتان کونگ‌فو مدعی‌اند که شما به هیچ عنوان خود را مقید به حضور در مسابقات قهرمانی کشور فدراسیون ندانسته و به جای آن در مراسم‌های فدراسیون دیگری شرکت می‌کنید؟
منتظری: دوستان کم لطفی می‌کنند. بنده نه تنها خود را مقید به حضور در مسابقات کشوری فدراسیون خودمان می‌دانم، بلکه بارها شده که از مسابقات سبکی نیز دیدن کرده‌ام. آقای معصومی این موضوع را خوب به یاد دارند. حتی لوحی را که آقای بهرام نژاد در مسابقات کشوری‌اش به من هدیه داده بود، هنوز در فدراسیون موجود است. در مواقعی هم که خودم نتوانستم سری به مسابقات سبک‌ها بزنم، آقای طالقانی را فرستاده‌ام. از طرفی مأموریت‌ من به عنوان مدیر فدراسیون کونگ‌فو مشخص است. مگر بقیه فدراسیون‌ها روال دیگری دارند؟ قرار است آقای پناهی یا نوحی با 50، 60 سبک به تمامی مسابقات سبک‌ها سرکشی کنند؟ آن وقت باید کار خود را رها کنیم و فقط دنبال سرزدن به این سالن و آن سالن باشیم.
نیرو: گفته شده که فدراسیون بعضاً سبک‌های منتقد را از حضور در جلسات و تصمیم‌گیری‌ها منع کرده و نسبت به آنها موضع گرفته است؟
منتظری: خیر، ما با انتقاد سازنده مشکلی نداریم، اما ایراد اینجاست که برخی آقایان کلیت موضوع را قبول ندارند. ما بارها از دوستان دعوت کردیم که بیایند و در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت کنند، اما متأسفانه تاکنون هیچ قدم مثبتی از سوی آنها برداشته نشده است.
نیرو: گویا شما در یک برنامه رادیویی برخی سبک‌ها را متهم به حکم فروشی کرده‌اید؟
در این رابطه می‌توانید واضح‌تر توضیح دهید؟
منتظری: ما همانطور که اهل مشارکت و تعامل هستیم، در عوض با هیچ کس هم تعارف نداریم. تخلف ببینیم، برخورد می‌کنیم. بعضاً مشاهده شده که برخی افراد در سبک‌ها اقدام به جعل احکام می‌کنند. به عنوان مثال حکمی کشف کردیم که زمان صدور آن به 5 سال پیش بر می‌گشت، اما تاریخ آزمونی که بر روی آن درج شده بود تاریخ روز بود.
جالب بود، فردی با من تماس گرفت و اظهار داشت که به یکی از بنیانگذاران سبک‌های کونگ‌فو مراجعه کرده و از وی خواسته تا فرمی را به او آموزش دهد. ایشان هم با دریافت مبلغ یک میلیون تومان حاضر شده تا این فرم را به او یاد دهد. بعد از این ماجرا، همین فرد سه ماه بعد برای بازآموزی بخشی از فرم مربوطه دوباره به این رئیس سبک مراجعه می‌‌کند و ایشان دوباره این فرم را در حضور او اجرا می‌کند. اما زمانی که فرد از او می‌پرسد که چرا نحوه اجرا با دفعه گذشته تفاوت داشت، اظهار می‌دارد که چون من بنیانگذار هستم، پس می‌توانم در آن دخل و تصرف کنم. حالا اهالی کونگ‌فو قضاوت کنند که این افراد کونگ‌فو را به چه سمتی برده‌اند؟
یا همین چند وقت پیش تیم منتخب یکی از سبک‌ها در یک تورنمنت بین‌المللی حضور یافته بود و در کمال تعجب رئیس سبک‌‌ آن پیش از شروع مسابقات نتیجه را اعلام و اسامی مدال آوران را مشخص کرده بود. سازمان بعدها که این موضوع را فهمید، تصمیم گرفت تا این سبک را منحل کند، اما با وساطت فدراسیون، آنها از این اقدام خود صرفنظر کردند.
من همه این مدت در چند جبهه جنگیدم و با تحمل فشارهای زیاد تلاش کردم تا این افراد سر به راه شوند، اما متأسفانه برخی نه تنها از این ماجراها درس عبرت نگرفتند، بلکه کارشان به جایی رسید که بعدها از فدراسیون طلبکار هم شدند. اخیراً هم که گویا برخی آقایان که با تصمیمات فدراسیون سرعناد دارند، دور هم جمع شده و بیانیه‌هایی علیه فدراسیون صادر کرده‌اند. جالب است که برای خود نام اتحادیه سبک‌های کونگ‌فو را هم برگزیده‌اند. بنده به عنوان رییس فدراسیون صراحتاً اعلام می‌کنم که تشکیلاتی به نام اتحادیه سبک‌های کونگ‌فو فاقد وجاهت قانونی است و هیچ مجوزی برای این تشکیلات صادر نشده است. چرا که برای تشکیل اتحادیه مراحل قانونی باید از طریق سازمان تربیت بدنی و فدراسیون کونگ‌فو طی شود. مایه تعجب است که آقایان دم از قانون می‌زنند، آن وقت به همین راحتی آن را زیرپا می‌گذارند.
نیرو: برخی روسای سبک‌ها تعرفه 450 هزار تومانی فدراسیون برای صدور یک دان را نوعی حکم فروشی قلمداد کرده‌اند؟
منتظری: من دلیل می‌آورم، آن وقت جامعه فهیم کونگ‌فو خودشان قضاوت کنند که ما حکم فروشی می‌‌کنیم یا برخی آقایان؟
همانطور که اساتید و مربیان کونگ‌فو مستحضرند، درجات زیر مشکی بیشترین فروش را در میان احکام دارند، با این حال برای اینکه فدراسیون کمکی به سبک‌ها کرده باشد، به روسای آنها اختیار داده تا آزمون این درجات را خودشان برگزار کنند و در این بین هیچ سهمی برای فدراسیون در نظر گرفته نشده است. به عنوان مثال هزینه یک حکم شالبند زرد یا خط یک 5500 تومان است که از این رقم 2500 تومان حق سبک، 700 تومان حق هیأت استان، 1000 تومان از آن سبک در استان و 1300 تومان حق مربی سبک‌ است که با کمی دقت می‌توان دریافت که 90 درصد از مبلغ کل به جیب خود سبک می‌رود. در درجات بالای مشکی تا دان 4 هم فدراسیون سهم اندکی را برای خود در نظر گرفته است. مثلاً تعرفه مصوب شالبند مشکی دان چهار، 55 هزار تومان است که از این رقم 35 هزار تومان از آن رئیس سبک و 20 هزار تومان حق فدراسیون است. باز هم با کمی محاسبه می‌توان دریافت که 70 درصد از مبلغ کل متعلق به سبک است. البته بسیاری موارد هم پیش آمده که فدراسیون از سهم خود گذشته و آن را دریافت نکرده است.
اما در دان‌های 5 تا 10 به شکل دیگری است. آزمون این دان‌ها را خود فدراسیون برگزارمی‌کند. به عنوان مثال ما برای دان 5 از هر نفر 70 هزار تومان دریافت می‌کنیم که آن هم صرف هزینه‌های جاری فدراسیون می‌شود. البته بگذریم که تا به حال تنها یک بار موفق شدیم که این آزمون را برگزار کنیم. محض یادآوری عرض کنم که تعرفه 450 هزار تومانی مربوط به دان 10 است و این سوال پیش می‌آید که در طول 30 سال گذشته مگر چند نفر موفق به اخذ آن شده‌ا‌ند؟ البته اگر دوستان آیین نامه را بیشتر مطالعه می‌کردند، می‌دیدند که در آن قید شده که به خاطر ارج نهادن به زحمات این افراد هیچ وجهی از ایشان بابت این آزمون‌ها دریافت نخواهد شد. به نظر شما اگر کسی توانایی اخذ دان‌های 8، 9 و 10 را داشته باشد، رواست که از او مبلغی دریافت شود؟ از جناب آقای حبیب‌پور پیشکسوت ارزنده کونگ‌فو ایران بپرسید که آیا ما بابت حکم دان 10 ایشان مبلغی را دریافت کرده‌ایم؟ حال جامعه کونگ‌فو خود قضاوت کند که فدراسیون به دنبال منافع کیست؟ خودش یا سبک‌های زیر مجموعه‌اش؟
نیرو: گفته شده که فدراسیون 50 درصد از سهم مسابقات و دوره‌های مختلف را که سبک‌ها برگزار می‌‌کنند، برای خود در نظر گرفته است؟
منتظری: این هم از آن دسته ادعاهای واهی است که برخی دارند. فدراسیون طوری برنامه‌ریزی کرده تا بیشتر درآمد حاصله به جیب خود سبک‌ها بازگردد. ما به جز احکام از منابع دیگری نظیر استاژها و دوره‌های مربیگری و داوری نیز برای سبک‌ها درآمد زایی کردیم. مثلاً انجام دوره مربیگری و داوری درجه 3 را به عهده خود سبک‌ها گذاشتیم که بابت آن از هر نفر 60 هزار تومان دریافت می‌کنند. از این رقم تنها 20 هزار تومان به حساب فدراسیون واریز می‌شود. آیا این می‌شود 50 درصد؟
به اعتقاد بنده آقایان به جای محکوم کردن ما در پی راهی برای اعتلاء و کمک به کونگ‌فو باشند، چرا که در غیر این صورت خود را محکوم خواهند ساخت.
نیرو: یکی از پیشکسوتان کونگ‌فو مدعی است که شما توجهی به طرح‌های ایشان جهت تدوین آیین نامه مسابقات روش آزاد نکرده‌اید؟
منتظری: صراحتاً می‌گویم، طرح ایشان کارشناسانه نبود. هیچ مدیری از ایده ‌نو بدش نمی‌آید. حالا هم اعلام می‌کنم هر کس طرح ویژه‌ای دارد، از آن استقبال می‌کنم.
نیرو: تحت پوشش قراردادن سبک‌ خارجی پنچاک سیلات از آن دسته تصمیماتی بود که با انتقاد فراوان مواجه شد؟
منتظری: ما به دنبال راهی بودیم تا بتوانیم راحت‌تر در مجامع بین‌المللی و مسابقات معتبر حاضر و راه جهانی شدن را هموار کنیم. به همین خاطر پنچاک سیلات را تحت پوشش گرفتیم که یکی از دستاوردهای آن شرکت در بازی‌های ایندورگیمز بود. دستاورد بعدی و مهم آن، حضور در مراسم تجلیل از قهرمانان و دریافت پاداش از دستان رئیس جمهور محبوب و ورزش دوستمان بود.
اکنون هم این سبک را به فدراسیون ورزش‌های رزمی منتقل کرده‌ایم. برخی گمان می‌کردند که ما قصد داریم ظرف یک سال جمعیت کونگ‌فو را جمع کرده و در این سبک جای دهیم.
نیرو: یکی دیگر از انتقادات وارده به شما بحث عدم حمایت از قهرمانان مطرح کونگ‌فو است؟
منتظری: من هم این را قبول دارم، اما آیا این ضعف به من بر می‌گردد؟ ما در پی گسترش این رشته ایرانی در سرتاسر جهان هستیم. مطمئناً اگر کونگ‌فو ایرانی جهانی شود، قهرمانانش هم مورد حمایت قرار خواهند گرفت و پاداش‌های سازمان شامل حالشان خواهد شد.
آقایان اگر به فکر قهرمانان کونگ‌فو هستند، کاری کنند تا مسیر هموار شود، نه اینکه چوب لای چرخ ما بگذارند. قطار کونگ‌فو در حال حرکت است و هر کس کوتاهی کند از آن جا خواهد ماند.
برای ما فرقی ندارد، هر کس نیتش خیر است، می‌تواند در این هدف بزرگ سهیم شود. والا از قافله عقب خواهد افتاد. مثل کسانی که در گذشته همین کار را کردند، اما امروز نامشان هم به فراموشی سپرده شده است.
نیرو: مهمترین برنامه آینده شما چیست؟
منتظری: بنده به عنوان مدیر فدراسیون کونگ‌فو به هدفم اعتقاد دارم و تا پایان به راهی که رفته‌ام ادامه خواهم داد. همین حالا هم این نوید را به خانواده بزرگ کونگ‌فو می‌دهم که سال آینده مسابقات جهانی توآ را با سبک و سیاقی خاص و در خورشان نام ایران به میزبانی کشورمان برگزار می‌کنیم و مطمئناً با این کار بزرگترین قدم را در راه شناسان فرهنگ غنی ایران اسلامی به جهانیان برخواهیم داشت.
نیرو: کلام پایانی اگر دارید، بفرمایید؟
منتظری: در خاتمه ضمن تشکر از نشریه وزین نیرو به عنوان راوی صادق ورزشهای رزمی که این فرصت را در اختیار بنده قرار داد، باز هم تأکید می‌کنم که فدراسیون کونگ‌فو در چارچوب قانون در خدمت همه دوستداران و اهالی این رشته است و در عوض با افرادی که دنبال سوء استفاده و تخریب این خانواده بزرگ هستند بدون تعارف، برخورد جدی و قانونی به عمل خواهد آورد.

هيات ووشو(كونگ فوچيني) شهرستان كردكوي می گوید:

در تمام کشورهای دنیا یک فدراسیون ووشو (کونگ فو ) دارند ، بجز جمهوری اسلامی که از نام کونگ فو برای رشته های ایرانی استفاده میکند

هيات ووشو(كونگ فوچيني) شهرستان كردكوي می گوید:

تمام کشورهای دنیا یک فدراسیون ووشو (کونگ فو ) دارند ، بجز جمهوری اسلامی که از نام کونگ فو برای رشته های ایرانی استفاده میکند
و در کشور مان دو فدراسیون بنام “ووشو” و ” کونگ فو ” وجود دارد که باعث اعتراض کمیته بین المللی المپیک و سایر سازمان های ذیربط شده

ارسال نظر