لزوم شئون فرهنگی برای همگرایی مذهبی
تعداد بازدید تعداد بازدید: 156 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 2:26 ب.ظ، دوشنبه، 27 شهریور، سال 1396 نظرات بدون نظر

یکی از آسیب‌های حوزه فرهنگی و مذهبی، نابسامانی و عدم مدیریت واحد مساجد در سطح منطقه است که این امردر سال‌های اخیرموجب شده تا مناسبات مذهبی دچار آسیب گردیده و این روند همچنان ادامه داشته باشد.

به گزارش سرویس اجتماعی رادکانا؛ شاید عدم وجود روش‌های تبلیغی مناسبی در مساجد موجب کم رغبتی مردم نسبت به حضور در برنامه‌های فرهنگی شده باشد.

از جمله آسیب‌های مهم دیگر، به روز نبودن روش‌های تبلیغی است و سیاسی کردن هیات‌های مذهبی به نفع گروه ها و جریان‌های خاص، بزرگترین آسیب فرهنگی می توان برشمرد.

قرار دادن یک مکان مردمی در انحصار یک جریان و طیف سیاسی خاص، مشکلات و آسیب‌هایی را متوجه این محافل می نماید.

بروز آسیب‌های زیاد در عزاداری‌ها چه در مناطق اهل تشیع و چه تسنن سبب گردید تا ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در مناسبات مذهبی تشکیل گردد و یکی از وظایف این ستاد مقابله با مناسبت‌سازی و ایجاد ارتباط مناسب و زمینه تبادل نظر با دستگاه‌های عضو برای تعظیم شعائر دینی و ارتقاء سطح برنامه‌های فرهنگی و مذهبی به‌ویژه در برنامه‌های جشن و سرور و مقابله با خرافات و رفتارهای موهن است.

در واقع ستاد ساماندهی شئون فرهنگی یک قرارگاه مناسبتی است که تعریف جامع از کار دینی برای همگرایی مذاهب اسلامی درنظر گرفته شده تا یکی از ابعاد وجودی و باورپذیری تصمیمات دستگاه های دخیل در برنامه ریزی مراسم مذهبی را عهده دار باشد.

اهمیت دقت و هوشمندی در فهم درست مناسبت ها در دستور کار این ستاد موجبات سازماندهی و سالم سازی رویکرد صحیح برگزاری مراسم و آیین های مذهبی و ترویج و تبیین شعائر دینی را فراهم می سازد و این موضوعی است که از سوی نهادهایی چون شورای عالی انقلاب فرهنگی بر آن صحه گذاشته شده است.

تلاش برای پاکسازی انحرافات و آسیب‌های عزاداری از حیث شکل و محتوا به گونه‌ای که عزاداری سنتی بدون پیرایه‌های انحرافی صورت گیرد از وظایف دیگر این ستاد است.

مدیر کل تبلیغات اسلامی گلستان: توسط ستاد ساماندهی شئون فرهنگی مراسمات مذهبی باید روحانی محور باشد

حجت الاسلام نورالله ولی نژاد ” مدیرکل تبلیغات اسلامی گلستان در این خصوص گفت:  ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در مناسبت های مذهبی مهم ترین ستاد برای ساماندهی مناسبت های مذهبی است که با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب و مراجع تقلید مبنی بر رفع هرگونه آسیب و انحراف از مجالس و مراسم برگزار شده در مناسبت‌های مذهبی، تشکیل شد.

وی هدف تشکیل ستاد را، ارتقاء فعالیت های دینی و مذهبی بیان کرد که  از وظایف ستاد شئون فرهنگی در مناسبت های دینی است.

حجت الاسلام ولی ن‍ژاد اظهار کرد: ستاد شئون فرهنگی در مناسبت های مذهبی اکنون در گلستان دارای اثرات خوب و مطلوب است که با اتخاذ تصمیمات مناسب و توسعه برنامه های مذهبی در شناساندن مسیر درست  از خرافه ها و پیرایه ها در مناسبتهای مذهبی جلوگیری می کند.
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان گلستان با بیان اینکه باید کل مراسمات روحانی محور باشد، افزود: روحانیون برای رسیدن به هدف مطلوب و کاهش آسیبها و آسیب پذیری در مناطق محروم می توانند نقش موثری را ایفا نمایند.

وی خاطرنشان کرد: همه باید کمک کنیم تا آن آراستگی مذهبی که مورد نظر مراجع تقلید عظام و مقام معظم رهبری است بوجود آید.

علی اکبر صیدآبادی/کناره

انتهای پیام/

ارسال نظر