ماهی گیری فرصت طلبان در آب گل آلود استیضاح شهردار گرگان / مخالفان امروز، یک سال پیش برای صادقلو سر و دست می شکستند
تعداد بازدید تعداد بازدید: 430 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 11:53 ق.ظ، پنج شنبه، 2 بهمن، سال 1393 نظرات بدون نظر

در چند وقت اخیر، اوضاع و احوال شهرداری گرگان مجالی برای اظهار نظر افکار عمومی در خصوص فعالیتهای یک سالۀ شهردار و شورای شهر گرگان پدید آورده است که به جرات می توان گفت؛ این هجمۀ سنگین رسانه ای برستونهای ستاد مدیریت شهری از سوی دلسوزان و حامیان منافع مردم، تنها در راستای مطالبه گری و جلوگیری از تضییع بیت المال بوده است و لاغیر.

00121212ameبه گزارش رادکانا، چه شده است، همان اعضایی که برای نشاندن صادقلو بر کرسی شهردار گرگان، برای رقبا خط ونشان می کشیدند، اکنون تبر خود را برای شکستن پایه های کرسی مدیریت شهری تیز کرده اند؟

در چند وقت اخیر، اوضاع و احوال شهرداری گرگان مجالی برای اظهار نظر افکار عمومی در خصوص فعالیتهای یک سالۀ شهردار و شورای شهر گرگان پدید آورده است که به جرات می توان گفت؛ این هجمۀ سنگین رسانه ای برستونهای ستاد مدیریت شهری از سوی دلسوزان و حامیان منافع مردم، تنها در راستای مطالبه گری و جلوگیری از تضییع بیت المال بوده است و لاغیر.

نگارش مطالبی با عناوینِ ” رالی شهردار و شورای شهر در اتوبان بیت المال “، ” تبر شهرار بر ریشۀ بیت المال ” و ” شکست پروژۀ قهرمان سازی شهردار “، بر خلاف تصور عده ای که به دنبال فرصتی برای تسویه حساب های شخصی و عقده گشایی برای تقابل با شهردار بودند، به دلیل ذینفع نبودن نگارنده، نه تنها بر پایۀ حاشیه سازی های سیاسی، معاملات نامیمون و سهم خواهی های مشمئز کننده و یا لحظه شماری برای تغییر شهردار نبوده است، بلکه تنها و تنها با هدف خیر خواهی، رفع نقص، تنویر افکار عمومی و متضمن تذکراتی به شهردار و شورای شهر گرگان بود تا در ادامۀ روند خدمات رسانی به شهرندان، مطامع و امیال شخصی در دایرۀ تصمیمات تیم مدیریت شهری رنگ ببازد و ارجح بودن منافع مردم به منافع شخصی و گروهی به ملکۀ ذهن شورا نشینان بدل شود.

اظهر من الشمس اینکه، مطابق با قانون، هیچ رفتار و برنامۀ شهردار بدون مصوبۀ شورا قابلیت و ضمانت اجرایی نداشته و عملاً شهردار مسئولیت اجرای مصوبات و دستورات شورای شهر را بر عهده دارد؛ به همین دلیل می توان انتقادات چند وقت اخیر رسانه ها را قبل از شهردار به اعضای محترم شورا منتسب نمود و ایراد اساسی را متوجه تصمیم گیرندگان نمود تا مجریان. هر چند که می دانیم تذکر در مورد نقایص با قضاوت در خصوص عملکرد، دو مقولۀ جداگانه است و برای بررسی کارنامۀ هر مدیر، لاجرم معایب و محاسن توامان مورد تحلیل و ارزیابی عقلانی و موشکافانه قرار می گیرد.

در چند روز اخیر، متاسفانه برخی از فرصت طلبانی که گمان می کردند شعلۀ تذکرات و توصیه های رسانه ها به شهردار، دیر یا زود به دامان آنها نیز خواهد رسید، در اقدامی پیش دستانه و چرخشی نامتعارف، آب را گل آلود تصور نموده و با وجود آنکه تا دیروز عَلَم حمایت از شهردار را در شورای شهر به دوش کشیده و حتی برای امضای حکم شهرداری که به اذعان آنها در شهرهای بزرگ و مهم مازندران نظیر آمل، بابل، قائم شهر و ساری مدیریت کرده است، پشت شهردار مخفی شده و در قامت یک دایۀ بهتر از مادر برای منافع شهر، برای دور نمودن خود از تیر رس انتقادات افکار عمومی، همۀ هجمه ها را به سوی شهردار روانه کردند که البته این رفتار عوام فریبانه، هیچ گاه از نگاه تیز بین ناظران و مردم فهیم دور نخواهد ماند.

از آنجا که یکی از مولفه های غیر قابل انکار و موثر در حوزۀ تحلیل و رصد کردن عملکرد مسئولان و انتقال آن به اذهان عمومی، نقش وجدان نگارنده در بیان واقعیات است؛ بر خود فرض می دانیم، جهت جلوگیری از سوء استفاده فرصت طلبان و آنانکه در برهۀ کنونی خود را از انتساب به شهردار مبرّا می دانند، نقاط برجسته و در خور تحسین فعالیتهای شهردار گرگان را که از جمله می توان به اِعمال مدیریت جهادی در احداث و افتتاح تقاطع غیر هم سطح میدان شهید قندهاری در مدت 6 ماه، اتمام احداث پارک بانوان که آغاز آن به دوره دوم شوراها بر می گردد، آغاز مطالعات انبوه بر شهری (مونو ریل)، پیگیری طرح جامع ترافیک شهر، افتتاح پارکینگ طبقاتی و مجتمع تجاری تفریحی در عدالت 17 پس از سالها، آغاز عملیات اجرایی 209 پروژۀ عمرانی در سطح شهر و پایان حدود 65 پروژه در مدت اخیر، اطلاع رسانی دقیق و شفاف از طرح جامع شهر در پایگاه اطلاع رسانی شهرداری به همراه کلیۀ کاربری ها، پیشرفت بیش از 80 در صدی مطالعات 3 تقاطع غیر هم سطح شهر، افتتاح حدود 10 پارک محله ای در سطح شهر، آغاز نهضت درختکاری با پیش بینی کاشت 10 هزار اصله نهال، فعالیت شتابان و شبانه روزی در اجرای زیر گذر میدان معلم، تهیۀ طرح تفصیلی شهر، تصویب شرایط بلند مرتبه سازی در سطح شهر با توجه به ارزش زمین و کنترل بیشتر بر حاشیه نشینی، ایجاد بستر لازم برای جذب سرمایه گذار، به افکار عمومی یادآور شویم، تا ضمن سد نمودن راه سهم خواهان و منفعت محوران، مردم بتوانند به درستی در خصوص عملکرد شهردار قضاوت نموده و ما نیز به غرض ورزی، لابی گری، حرکت در راستای منافع گروه خاص و یا انتقال نا درست و یک جانبۀ واقعیات، متهم نشویم.

موضع رسانه ها در خصوص ایراداتی که در مورد اشتیاق برخی شورانشینان برای سوار شدن بر خودروهای خارجی، زمان افتتاح زیر گذر میدان معلم و یا صرف هزینۀ بالا برای ترمیم دفتر شهردار مطرح شده است، هم چنان به قوت خود باقی بوده و به دلیل وجود عقب ماندگی ها و نارسایی های بسیاری که از گذشته ها تا کنون سبب عدم توسعۀ شهر شده است، با هدف تلاش برای رفع نقایص و حرکت در مسیر پرداختن به ضروریات و اولویت ها، در آینده نیز از سوی تحلیل گران پیگیری خواهد شد؛ اما در کنار این انتقادات، نمی توان آن روی سکه را نا دیده گرفت و از سعۀ صدر و انتقاد پذیری شهردار، آن هم در روزهایی که شدیداً در معرض قضاوت افکار عمومی بود، سخن نگفت که این مهم در جای خود، سزاوار تحسین بوده و مبیّن آبدیده بودن سکاندار مدیریت شهری در روزهای سخت است.

همگان می دانند فلسفۀ تشکیل شوراها، مشارکت مردم در مدیریت شهری است و نمایندگان مردم نیز موظفند با تصویب قوانین و نظارت بر اجرای آن، شهر را به سوی افق های ترسیم شده سوق دهند.

در چند روز اخیر باز هم شهرداری و شورای شهر گرگان خبر ساز شده و این بار موضوع استیضاح شهردار در صدر اخبار رسانه ها قرار گرفته است. موضوعی که به دلیل اصرار و پافشاری قاطبۀ اعضای شورای شهر در انتخاب صادقلو و حتی سفرهای متوالی به تهران و متقاعد نمودن وزیر کشور، برای مردم غیر طبیعی جلوه نموده و چندان قابل هضم نیست.

با وجود آنکه شهردار گرگان از ابتدای تصدی کرسی عالی مدیریت شهری، همواره مخالفان نشان دار را مقابل دیدگان خود می دید، اما موافقان شهردار که اکثریت کرسی های شورا در تصاحب آنان بود، با تاکید بر تجربه، سوابق روشن، جدیت و انضباط در امور و مهم تر از همه شناخت کامل ویژگی های رفتاری صادقلو، بر صلاحیت او صحه گذاشته و او را بر گزینه های دیگر ترجیح داده اند.

سوالی که ذهن ناظران و تعقیب کنندگان اوضاع و احوال این روزهای شهرداری را به خود مشغول کرده است این که، با وجود آنکه می توان انتقاداتی را به کم رنگ بودن فعالیتهای یک سالۀ شهردار در برخی حوزه ها وارد دانست، اما هر عقل سلیم و وجدان بیداری به این امر گواهی می دهد که حجم قابل ملاحظۀ اقدامات انجام شده در مدت مذکور به ویژه در حوزۀ عمرانی، شائبۀ هر گونه کم کاری و یا تساهل و تسامح را از کارنامۀ شهردار دور می نماید که می توان آن را از برجستگی های مجموعۀ مدیریت شهری گرگان در یک سال اخیر دانست.

حال چه شده است، همان اعضایی که برای نشاندن صادقلو بر کرسی شهردار گرگان، برای رقبا خط ونشان می کشیدند، اکنون تبر خود را برای شکستن پایه های کرسی مدیریت شهری تیز کرده اند؟

عقل سلیم می گوید، صادقلو، همان کسی است که مخالفان امروز، یک سال پیش برایش سر و دست می شکستند، آیا صادقلو کارآیی اش را از دست داده و ناتوان شده است؟ آیا صادقلو در یک سال اخیر، وقت، انرژی و توان خود و حوزۀ تحت فرمانش را در مسیر نامشخص مصروف ساخته است؟ آیا صادقلو با وجود اقدامات شاخصی که در رسانه ها منعکس شده است، در انجام امور کوتاهی نموده است؟ آیا همان کسی که شهرهای بزرگ و حساس شمال کشور را مدیریت کرده و نام نیک از خود بر جای گذاشته است، توانایی مدیریت شهری گرگان را ندارد؟

یا اینکه ندادن فضای لازم برای تاخت و تاز به برخی فرصت طلبان و تسویه حساب های شخصی، نام شهردار را با استیضاح پیوند داده است؟

گرگان، شهردار، شورا، مردم، کدام یک مقصرند؟ 

نمی خواهیم عجولانه قضاوت کنیم و یا یک شبه ردای حامی سینه چاک شهردار را بر تن کنیم اما هماگونه که رسالت ذاتی و حرفه ای ایجاب می کند، اصل مطالبه گری و حاکمیت عقل و وجدان حکم می کند، در کنار انتقادات سازنده و منطقی، خدمات را نیز نادیده نگیریم.

اینکه حاصل عملکرد شهردار در یک طول سال فعالیت، وداع با شهرداری باشد یا ماندن و تلاش مضاعف برای سرعت دهی به چرخهای توسعۀ شهر، باید منتظر ماند و دید. اما هر چه باشد، مردم بهتر از هر کسی می توانند قضاوت کنند.

نویسنده: اسماعیل البرزی

ارسال نظر