مراسمات و سنت عزاداری امام حسین(ع) در روستای ایلوار
تعداد بازدید تعداد بازدید: 1,436 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:14 ب.ظ، پنج شنبه، 23 آبان، سال 1392 نظرات یک نظر

نگاهی به سنت عزاداری سیدوسالار شهیدان ابااعبدالله الحسین(ع) در روستای ایلوار

شیعه در طول تاریخ با برپایی مراسمات هدف دار این حرکت را زنده نگه میدارد در واقعه عاشورا اقلیت حق با کمترین امکانات سخت افزاری در مقابل اکثریت باطل با امکانات وسیع قرار می گیرد و با خون خود که در بستر تاریخ جاری است به پیروزی می رسد بر گزاری مراسم عزاداری سرو و سالار آزادگان جهان امام حسین (ع) و یاران باوفایش در جای ممالک شیعه بخصوص ایران بر تداوم این راه خونین می افزاید در ماه محرم شیعیان به بهترین نحوه ممکن حضور پرشور خود را به منصفه ظهور و ثبوت می رسانند در هر نقطه از کشور ایران چه در شهرها و روستاها و قصبات این معنا بعینه مشهور است . واقعه خونبار کربلا یک حادثه نیست بلکه واقعیتی جاودانه در بستر تاریخ است که دو اردوگاه حق و باطل را در بستر زمان در تقابل با یکدیگر قرار می دهد . در یک اردو حق مداران در راستای احقاق حقوق قطعی و مسلم در مبارزه با اردوی ستمکاران و جباران می ایستند و در راه رسیدن به اهداف الهی و برپا داشتن سنت پیامبران خون خویش را نثار می کنند و محرم سرفصل این کشمکش تاریخی در قرون و اعصار است .

13844260302

در هر منطقه بر حسب آداب و رسوم خاص که در مجموع یک سمفونی واحد را می نوازد به این مهم پرداخته می شود در روستای ایلوار نیز همانند دیگر مناطق مردم بر حسب آداب و رسوم برجای مانده از نسل های پیشین با شور زاید الوصف در برگزاری محرم ایفای نقش می نمایند . از آغازین روز محرم مردم بخصوص جوانان فهیم و عاشق با حضور در مسجد و تکایای روستا و شرکت در اطعام شبانه به نوبت محلات شرکت و به مدیحه سرایی و عزاداری می پردازند این اطعام در ده شب متوالی صورت می گیرد . در روز هفتم مراسم علم بندان توسط بانیان این کار انجام و سادات روستا خانه به خانه علم گردانی می کنند و در فواصل مراسم به اتفاق قاطبه مردم به منزل متوفیانی که در طول سال به رحمت ایزی می پیوندند می روند به خانواده متوفی تسلیت و تعزیت می گویند که به این مراسم ( لاسر ) می گویند . از شب هفتم دو روستای ایلوار و چهارده در هر شب در مسجد یکدیگر مراسم سینه زنی و زنجیر زنی برپا می کنند و در روز هشتم محرم زنجیر زنان و همه مردم روستای چهارده به روستای ایلوار مشرف و بعد از مراسم زنجیر زنی و مرسیه سرایی در مسجد و حسینیه و منازل مردم ناهار صرف و متعاقب آن در روز نهم محرم مردم روستای ایلوار به روستای چهارده مشرف و همین برنامه در آنجا صورت می گیرد و در برگشت به روستا به مزار شهدا عزیمت و مراسم زنجیر زنی و فاتحه به متوفیان را تا اذان مغرب انجام می دهند . این رسم پر شور بیش از یک قرن در این دو روستا جاری است که باعث تقویت ارتباطات و همدلی و وفاق مردم دو روستا می شود .


در روز دهم محرم مردم با اتفاق روحانی محل سینه زنان به منازل کسانی که نذری روضه خوانی دارند می روند و متعاقب آن جوانان پرشور روستا فاصله مسجد ایلوار یکدانگه تا ایلوار پنجدانگه و سپس به امامزاده روستا در صفوف منظم عزاداری می کنند و در ظهر عاشورا با حضور در مسجد و اجرای فریضه نماز جماعت اطعام می شوند . از نکات مثبت و برجسته و مجموعه مراسمات ایام عاشورا حضور مردم روستا که بعضا در اقصی نقاط کشور ساکن هستند بسیار چشمگیر است .

 

مراسم جوش زنی در هر شب در مسجد که از سنوات قبل به صورت حلقه های متحدالشکل با دست در کمر یکدیگر و کوفتن پای بر زمین با ریتم و آهنگ مزین و مرشد که هم خود می خواند و ایجاد نظم می کند مورد عنایت مردم قرار دارد . چند سالی است که جوانان روستا در هر کوی و برزن مخصوصا در خیابان های اصلی و پر ازدحام پایگاه صلواتی دایر و با پذیرایی از عزاداران حضور گسترده خود را به نمایش می گذارند . امیدواریم جوانان و نوجوانان این روستا همانند دیگر مناطق کشورمان با حضور پرشور خود در مراسمات محرم یاد و خاطره جانبازی های دلاوران دشت کربلا را زنده نگه داشته و در مسیر حق طلبی امام حسین (ع) گام بردارند . انشالله

نویسنده : محمد رستمانی

محسن بای می گوید:

عاشورای باشکوه رامیان

آپم منتظر حضورت هستم

ارسال نظر