مراسم عید سیاه (راسر) در کردکوی
تعداد بازدید تعداد بازدید: 2,080 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:28 ق.ظ، سه شنبه، 29 اسفند، سال 1391 نظرات یک نظر

راسر یک مراسم سنتی در شهرستان کردکوی می باشد که در اولین روز از عید نوروز و ساعاتی بعد از تحویل سال مردم به خانه افرادی که در سال گذشته فوت کرده اند می روند و برای شادی روح آن مرحومان فاتحه ای قرائت می کنند.

13635661461به گزارش رادکانا به نقل از سایت خبری کردکوی نیوز، راسر یک مراسم سنتی در شهرستان کردکوی می باشد که در اولین روز از عید نوروز و ساعاتی بعد از تحویل سال مردم به خانه افرادی که در سال گذشته فوت کرده اند می روند و برای شادی روح آن مرحومان فاتحه ای قرائت می کنند.
چند سالیست که مسجد انصارالحسین(ع) محله بالابلوک شهرستان کردکوی برای کاهش هزینه های پذیرایی از این مهمانان، طرحی را در این راستا به اجرا درآورده است که اسامی فوتی های سال را در  اعلامیه  ای چاپ کرده و از مردم می خواهد که ساعت مشخصی برای برگزاری مراسم راسر در مسجد حضور پیدا کنند که هزینه ها را از خانواده های درگذشتگان  می گیرد.

اجرای چنین طرح منظمی دارای محاسن خوبی می باشد که خیلی کمتر ازآن هزینه ای است که هر شخص برای برگزاری مراسم خودش خرج می کند و مزیت دیگر این است که افراد بیشتری برای نثار فاتحه حضور پیدا می کنند. ایجاد یک محل واحد و مشترک برای این امر، موثر و خوب بوده و در وقت و زمان نیز کاملا صرفه جویی می شود.

کاردملی می گوید:

کار بسیار درست و پسندیده ای رو انجام می دهند دستشون درد نکنه

ارسال نظر