مسئولان، شرکتهای تعاونی خدمات رسان کشاورزی را دریابند
تعداد بازدید تعداد بازدید: 129 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 2:38 ب.ظ، جمعه، 3 آذر، سال 1396 نظرات بدون نظر

مدیرعامل شرکت تعاونی چند منظوره تلاشگران کوثر گلستان گفت: انتظار آن است شعارها در سال اقدام و عمل اجرایی شود و مدیران و مسئولان در بارور و توانمندسازی شرکتهای تعاونی خدماتی در بخشهای مختلف نگاه و توجه جدی نمایند و در کاهش و تعدیل مشکلات فراروی تعاونی گران و فعالان اقتصادی بخش خصوصی راهکارهای مناسب اتخاذ شود و شاهد شکوفایی و تعالی توسعه ای این بخشها باشیم.

به گزارش سرویس اقتصادی رادکانا؛ با ابلاغ سیاستهای اقتصاد مقاومتی و تأکید بر اهتمام به این مهم، شرکت تعاونی چند منظوره تلاشگران کوثر گلستان در روستای بالاجاده از سال 1391 با هدف خدمات رسانی به بخش کشاورزی با همت تعدادی از تعاونی گران روستا تأسیس و فعالیتهای خدمات رسانی خود را به کشاورزان منطقه آغاز کرد.

یکی از مهمترین دغدغه های ایجاد بنگاه اقتصادی زود بازده نظیر شرکتهای تعاونی خدمات رسان در بخش های مختلف، تأمین منابع اعتباری مورد نیاز برای شکل گیری، تأسیس، تجهیز و تهیه الزامات اولیه می باشد که لازمه آن صرف اعتبارات بسیاری برای خرید زمین، تغییر کاربری، اخذ مجوزهای فعالیت، ساخت و ساز سوله و انبارهای دپوی محصولات می باشد.

این دغدغه مهم که بخشی عمده منابع را به خود مصروف می سازد منابع تعاونیگران را بجای پرداختن به اصل موضوع تعاونی گری و خدمات رسانی به زیر ساختهای ایجاد، احداث صرف و هزینه می کند که سرمایه تملیکی است و قابلیت گردش منابع را نخواهد داشت.

مهندس اسماعیل نورمحمدی مدیرعامل این شرکت تعاونی می گوید ” منابع سرمایه گزاری اولیه تعاونی گران بیشتر صرف تهیه ملزومات اجرای تعاونی گری می شود و این مشکل مهمی است که برای اصل تعاونی گری منابعی به عنوان سرمایه در گردش برای سرمایه گزاران بخش تعاونی به منظور اجرای طرحهای خدمات رسانی و تولیدی در اختیار نخواهند داشت ” .

نورمحمدی به نقش حمایت دستگاههای عامل برای توسعه صنعت تعاونی گری و تحقق برنامه های اقتصاد مقاومتی و اصول 44 و 88 قانون اساسی واگذاری خدمات عمومی به بخشهای خصوصی و تعاونی اشاره کرد و آنچه را موجب تقویت بخش تعاونی در جامعه می شود توجه و نگاه خاص مدیران برنامه ریز اقتصادی به تأمین منابع شکل گیری و ظهور تعاونی ها می باشد و تهیه ساز و کاری مناسب برای فعالیت تا تثبیت و توسعه و تعیین زمانی برای ثمر دهی فعالیتها که متاسفانه در برنامه حمایتی دستگاهها مورد غفلت قرار گرفته است.

از مدیرعامل شرکت درباره فعالیتهای این تعاونی جویا شدیم. وی نیز به تهیه و تأمین بذر، کود شیمیایی زراعی و سموم؛ خدمات کشاورزی در کاشت، داشت و برداشت محصولات و جمع آوری محصول و علوفه دام و… اشاره کرد.

همچنین از نورمحمدی موانع و مشکلات در مسیر را سوال کردیم و اینگونه بیان داشت که: ” دست اندازهای بسیار اداری در مسیر خدمات رسانی از سوی دستگاههای عامل و حامی نظیر اعطای امتیازات نمایندگی توزیع بذر،کود، سم و عدم پذیرش، تحویل و خرید بموقع محصولات کشاورزی از شرکتهای تعاونی و نگرانی های فراروی تعاونی گری های بخش کشاورزی در دپو و نگهداشت زمانی محصولات در شرایط مختلف آب و هوایی و… می باشد.

نورمحمدی سطح گردش فعالیت این شرکت را به میانگین هر سال خرید بیش از 3200 تن محصول گندم و 2800تن محصول سویا و صدها تن محصول کلزا و … و خدمات رسانی کشاورزی چون شخم و دیسک زمینها، جابجایی بار، سمپاشی با تجهیزات مکانیزه، تامین و هماهنگی ماشین آلات برداشت و جمع آوری و دپوی کاه و خوراک دام و… را از مهمترین فعالیتهای این شرکت یاد کرد.

مدیرعامل شرکت تعاونی تلاشگران کوثر گلستان کمبود نقدینگی تعاونی گرها و عدم حمایتهای نظامهای مالی و اعتباری و بانکی و دستگاههای عامل در زمان خرید محصولات و توقع کشاورزان به فروش نقدی و در مقابل مشکلات پرداخت از سوی شرکتهای مادر (غله و دانه های روغنی و…) با توجه به حجم گردش فعالیت خرید و فروش محصول شرکتهای تعاونی را به چالش مهم نقدینگی مواجع می سازد و به ناگریز از وامهای با سودهای بالا و روشهای غیر معمول تامین منابع می شود که بخشی اعظمی از سود های گردش فعالیتها به سودهای حاصله از تامین منابع برای فرصتهای محدود خرید محصولات از کشاورزان تا بازگشت منابع از سوی شرکتهای مادر کشاورزی هزینه و مصروف می شود و عملا تعاونی گری مقرون به صرفه نمی باشد.

نورمحمدی توجه مدیران بخشهای کشاورزی و تعاونی را به شرکتهایی که در راستای سیاستهای حمایتی دولت در اقتصاد مقاومتی و به کارگیری از پتانسیلها و توانمندیهای بخشهای غیر دولتی در (خصوصی و تعاونی ) اشاره کرد و اعطای تسهیلاتی نظیر در اختیار قراردادن منابع اعتباری به شرکتهای تعاونی در زمان خرید محصولات و بازپرداخت بموقع و زود هنگام دستگاهها و شرکتهای مادر تخصصی کشاورزی به تعاونیها و تسهیلات واقع بینانه کارشناسان اداره مالیات و بیمه، می تواند بازوان اجرایی دولت را در بخش خدمات کشاورزی قوی تر نماید.

وی به مشکل دپوی محصولات خریداری شده از کشاورزان در انبار شرکت تعاونی هم اشاره و آن را از مشکلات اساسی دانست و عدم تحویل بموقع شرکتهای عامل را موجب خسارات سنگین افت محصول و عدم گردش منابع و از سوی مطالبه کشاورزان برای خرید نقدی محصولات کشاورزی دانستند

در تایید این نظر در زمان تهیه گزارش بیش از 300 تن محصول سویا دپو شده در انبار و سوله شرکت تعاونی تلاشگران کوثر گلستان مشهود بوده است.

از مدیرعامل این شرکت درباره جذب مستقیم و غیر مستقیم نیروی انسانی پرس و جو کردیم که وی نیز بکارگیری 10 نفر نیروی انسانی تمام وقت و ثابت و دهها نفر غیر مستقیم در انجام فعالیت های همسو در منطقه اعلام کرد.

انتظار آن است شعارها در سال اقدام و عمل اجرایی شود و مدیران و مسئولان در بارور و توانمندسازی شرکتهای تعاونی خدماتی در بخشهای مختلف نگاه و توجه جدی نمایند و در کاهش و تعدیل مشکلات فراروی تعاونی گران و فعالان اقتصادی بخش خصوصی راهکارهای مناسب اتخاذ شود و شاهد شکوفایی و تعالی توسعه ای این بخشها باشیم.

گزارش و گفتگو: از عبدالرسول جوادی بالاجاده

انتهای پیام/

ارسال نظر