مصاحبه اختصاصی رادکانا با مصطفی بالو
تعداد بازدید تعداد بازدید: 1,509 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 3:08 ب.ظ، جمعه، 17 خرداد، سال 1392 نظرات بدون نظر

مصطفی بالو در سال ۱۳۴۹ در خانواده ای مذهبی در شهرستان کردکوی دیده به جهان گشود. سوابق اجرائی: رئیس مرکز فرماندهی و کنترل اجرائیات شهرداری تهران، رئیس اجرائیات مجموعه فرهنگی ورزشی لویزان، رئیس مجموعه فرهنگی ورزشی مجموعه چیتگر، اداره حفاظت از شخصیت های داخلی و خارجی…

baloنام: مصطفی

نام خانوادگی: بالو

سال تولد: 1349

محل تولد: کردکوی

خانواده شهدا/جانباز: جانباز

 • سوابق، تحصیلات و تجارب:

رئیس مرکز فرماندهی و کنترل اجرائیات شهرداری تهران، رئیس اجرائیات مجموعه فرهنگی ورزشی لویزان، رئیس مجموعه فرهنگی ورزشی مجموعه چیتگر، اداره حفاظت از شخصیت های داخلی و خارجی، مسئول اداری هیئت کشتی باشگاه پاس، مدرس مرکز آموزش پلیس تهران در رشته های مرتبط به مسائل ناجا، نفر اول سلنیماتور پلیس های تخصصی تهران، رئیس کمیته داوران و مربی هیئت موتورسواری و اتومبیلرانی، رئیس موتورسواران اسکرت از شخصیت های خارجی در شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد و…

 • اهداف و برنامه های پیش رو:

– ایجاد مرکز تفریحی و شهربازی

– ایجاد مرکز خرید و فروش خودرو

– ایجاد سامانه فوریتهای خدمات شهری

– ایجاد پارک مخصوص بانوان

– راه اندازی درشکه

– ایجاد مرکز میوه و تره بار

– ساماندهی صنایع مزاحم

– ساماندهی مسئله بازیافت

– انجام خدمات شهری جهت بالا بردن انگیزه شهروندان

– ساماندهی سد معبر در سطح شهر

– ترویج گسترده روابط عمومی در شهرداری

– استفاده از بخش خصوصی در شهر

– جذب توریست

– احداث شهربازی برای کودکان و خانواده ها

– کم کردن بلند مرتبه سازی ساختمان ها

– تشکیل خانه فرهنگ

– داشتن شورا یاری در هر محله


شرح مصاحبه:

 

 •   از شورای اسلامی شهر چه می دانید و چند مورد از قوانین آن را بیان کنید؟

آقای شورا، آیا شورای شهر در مهر خلاصه می شود که ملت بیایند آه و ناله کنند و با آن مهر مشکلشان حل شود؟ به ولله اینطور نیست و حقیقتاً خیلی عقب هستیم. وظیفه شورا نظارت بر دستگاه خدمات رسان شهرمی باشد. حتما که نباید معطوف کنیم به بحث شهرداری. ما باید تیزبینانه و هوشیارانه مسائل و مشکلات مردم را بررسی کنیم.

داشتن شورا یاری در هر محله که متشکل از معتمدین محل باشد. باید مردم را دوست داشته باشیم چون مردم ما را انتخاب کردند. در ضمن این را هم باید فرهنگ سازی کنیم که هر ارگانی از ما نخواهد که شورا باید مهر بزند تا کار راه بیافتد. خب بابا خودتان بررسی کنید، خودتات کارشناس دارید خودتان نماینده دارید، چرا شورا را برای مهرش ترویج میدهید؟

یه سری مسائل هستند که نیاز دارد شورا دخیل و در جریان باشد. اما نه اینکه هر چیزی را به عهده شورا بگذارم. در کل مردم نباید در چالش های اداری قرار بگیرند.

 •    آیا اقداماتی در دستگاه های اجرایی داشته اید؟ اگر بله لطفاً مختصراً ذکر فرمایید؟

مقاطع مختلف تحصیلی را در شهرستان کردکوی سپری کردم. در سال 1367 به دلیل علاقه خاصی که به لباس مقدس انتظامی داشتم وارد مجموعه نیروی انتظامی شدم. سپس بعد از گذراندن یک سال دوره آموزشی به دلیل کسب رتبه برتر از بین 1000 نفر همکاران به صورت انتخابی وارد اداره کل اجرائیات شهرداری تهران شدم. در سال 1368 که مصادف شد با رحلت حضرت امام (ره) مسئولیت خطیری در برگزاری این مراسم بر عهده داشتم.

از سال 1368 وارد مجموعه شهرداری تهران در منطقه چهار (تهرانپارس) شدم که به مدت یک سال انجام وظیفه کردم. بعد از آن در سال 1369در منطقه شش (میدان ولیعصر) مشغول شدم.

در سال 1373 به دلیل توانایی در مباحث اداری و مسائل مربوط به اجرائیات شهرداری وارد دفتر اداره کل اجرائیات شهرداری تهران شدم. البته باید ذکر کنم که قبل از تغییر سمت در سال 1373 در قسمت کارگزینی به دلیل رصد کردن، بنده مشغول بودم. از سال 1373 که وارد این مجموعه شدم تا سال 1386 در نقاط مختلف انجام وظیفه کردم که در رأس آن رئیس دفتر اداره کل اجرائیات شهرداری تهران با 22 منطقه و 123 ناحیه و 1374 محله شهرداری در شهر تهران که مجموعه بسیار بزرگی است بنده باید مباحث اداری همکاران دیگر را رصد می کردم.

با حفظ سمت به دلیل علاقه خاصی که در امور مخابراتی داشتم بنا به پیشنهادات مدیر کل اجرائیات شهرداری تهران در مرکز فرماندهی و کنترل اداره کل اجرائیات شهرداری به عنوان رئیس در مرکز فرماندهی و کنترل اجرائیات شهرداری تهران منصوب گشتم.

تا سال 1382 که در پست های مختلف دیگر در حال انجام وظیفه بودم وارد مجموعه فرهنگی ورزشی لویزان به عنوان رئیس اجرائیات مجموعه منصوب شدم. بعد از آن وارد مجموعه سرخه حصار که بحث ساخت و سازهای غیر مجاز در محدوده تهران پارس مطرح بود شدم.

در آن موقعیت خدا رو شکر می کنم که توانستم خدمت بسیار مضاعفی برای مردم انجام دهم که بحث ساخت و سازهای غیر مجاز در ده ترکمن و سرخه حصار انجام شد برگ برنده ای داشتم که توانستم کارم را به نحو احسن به اتمام برسانم.

با توجه به حساسیت انتخابات سال 1384 توانستیم آن تنش را از موقعیت جمع کنیم.

بعد از آن وارد مجموعه فرهنگی ورزشی مجموعه چیتگر شدم که بسیار وسیع می باشد و فکر میکنم دو برابر شهرستان کردکوی است. جمع کردن مجموعه به این عظمت در شهر تهران بسیار کار سختی محسوب می شود. البته من سعی کردم تا جایی که توان دارم برای عزیزان تهرانی انجام وظیفه کنم و خدا را شاکرم که مرا در این امر یاری نمود. اگر بخواهید در هر بخش از شهرداری فعالیت های بنده را رصد کنید قطع به یقین واقف به این موضوع هستند.

اداره کل اجرائیات شهرداری تهران که در واقع یک اداره انتظامی، مستقل و تمامی کارهای اجرایی تهران را در بر می گیرد و مربوط به نیروی انتظامی می باشد در سال 1386 بنا به تقاضای مدیران عزیز وارد مجموعه های دیگر ناجا در مجموعه پلیس های تخصصی شدم که در سال 1391 این سعادت نصیب بنده شد که وارد اداره حفاظت از شخصیت های داخلی و خارجی که مربوط به ناجا می باشد گردم.

در فواصل مدت خدمت بنده مسائل ورزشی که انجام داده ام در سال 1375 و 1374 جناب آقای ضیاءالدین زنده شو که رئیس هیئت کشتی باشگاه پاس و مدیرکل اجرائیات شهرداری تهران بود بنده را به عنوان مسئول اداری هیئت کشتی باشگاه پاس که بزرگانی همچون علیرضا دبیر، محسن کاوه، پژمان درستکار از کشتی گیران قهار و قهرمانان جهان بودند و در هیئت کشتی باشگاه پاس حضور داشتند منصوب کردند.

سال 1387 مسئولیت دیگری در مرکز آموزش پلیس تهران داشتم که بنده را با عنوان مدرس مرکز آموزش در رشته های مرتبط به مسائل ناجا معرفی کرده اند.

به دلیل علاقه خاصی که به ورزش موتور سواری در رشته تریال (صخره نوردی) داشتم در آن زمان دوست عزیزم آقای نوروزیان به عنوان رئیس هیئت موتورسواری پلیس تهران منصوب شدند که با یازده کمیته بنده را به عنوان رئیس کمیته داوران و مربیان هیئت موتورسواری و اتومبیلرانی در آن مقطع معرفی کردند.

نفر اول رشته تیراندازی سلنیماتور، پلیس های تخصصی تهران انتخاب شدم.

در سال 1391 با توجه به مدارک و رتبه هایی که در این رشته داشتم به عنوان رئیس موتورسواران اسکرت از شخصیت های خارجی در شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد طی مدت مأموریت انجام وظیفه کردم که با همکاری همکاران به دنیا ثابت کردیم که ایران سربلند با اقتدار می تواند امنیت پایداری را برقرار کند.

بعد از مأموریت اجلاس رسماً به عنوان رئیس موتورسواران اسکرت از شخصیت های خارجی منصوب شدم. در مأموریت های متعددی که انجام وظیفه می کردم در یکی از مأموریت ها حین انجام مأموریت این سعادت نصیب بنده شد که از ناحیه گردن و کتف چپم تا پا مجروح شوم که به درجه جانبازی نائل آمدم.

در این راستا به دلیل مسائل پزشکی در سال 1391 بر اساس رأی کمسیون شورای عالی پزشکی با 25 سال خدمت بازنشسته شدم.

 •    مشکلات و معایب شهرداری و شورای شهر، محاسن و ظرفیت های مهم شهر را ذکر بفرمایید؟

اولین مشکل شهرداری کردکوی را در ساختار شهرداری فعلی می بینم. بنده خیلی نگران هستم که به عنوان یک شهروند کردکویی نمی توانم از استعدادهایم استفاده کنم.

اولین ایراد و معایب که نواقص نیست معایب است، قانونمند نبودن است.

طبق ماده 20 قانون شهرداری ها در شهرداری بحث ساماندهی صنایع مزاحم مطرح است.

در شهر کردکوی خیلی از صنایع مزاحم، فعالیت می کنند. مثلا در بزرگراهی که از سمت تهران وارد شهر می شویم، حجم بزرگی از سر و صدا (جوشکاری، صافکاری، نقاشی و …) وجود دارد که در شهرهای دیگر اینطور نیست.

پیشانی هر شهر هر گونه باشد همانگونه هم فراگیر می شود. واحد های تجاری که نماد شهر را از بین برده اند چرا به مکان مناسبی انتقال نمی دهیم؟! جایی که هم مسافران راحت باشند هم مردم؟! که تجمیع واحدهای تجاری در یک مکان حل شدن مسائل ترافیکی را در پی دارد.

در بحث بازیافت می بینیم که شهروندان آگاهی لازم را ندارند چرا آگاه سازی نمی کنیم؟! در شهرداری تهران در همین بحث بازیافت، درآمدسازی کلانی می کنند. یک شهروند نمی داند تفکیک مواد از مبدأ را چطور انجام دهد. بازیافت درآمددارترین موضوعی هست که در شهرداری مطرح می شود.

کسانی در شهر هستند که با گونی و سر و وضع نامناسب به دنبال زباله هستند. بیایم این ها را ساماندهی کنیم. خیلی شیک و ترو تمیز با وسایل نقلیه مناسب بیایند تفکیک زباله را انجام بدهند.

 • حدس می زنید چه تعداد رأی بیاورید و چه قشری از جامعه کردکوی بیشتر به شما رأی بدهند؟

خوشبختانه نگاه مردم دیگر نگاه قبل نیست نگاه مردم نگاه تیزبینانه ایی می باشد. تا آنجایی که من خودم رسد کردم تا این لحظه نفر اول و دوم هست. چرا؟ درک بالای مردم باعث شد مسائلی رو بیان کردند که بسیار هوشمندانه بود و من توانستم خوب قانعشان کنم. مردم دوست دارند فردی برایشان کار کند که در کار اجرایی توانایی بالایی داشته باشد و بتواند دفاع کند از حقوق شهروندان.

balo2

 • هر شهری ظرفیت هایی جهت انجام کارهای عمرانی و غیره را داراست. از نظر شما ظرفیت شهر کردکوی در چه زمینه ایی می باشد؟

بحث خدمات شهری است. در داخل شهر کردکوی واقعا نظافت افتضاح می باشد. فقط این نیست که خیابان اصلی را جارو بزنند. خیلی از مسائلی وجود دارد که ما باید در بحث خدمات شهری به آن نگاه کنیم.

موضوع بعدی، سد معبرمطرح می شود. هر کسی بوسیله یک چرخ دستی سد معبر می کند. بیاییم این ها را ساماندهی کنیم. بیاییم مکانی را برایشان در نظر بگیریم تا آن بنده های خدا هم بتوانند امرار معاش کنند.

روابط عمومی شهرداری که خیلی ضعیف به نظر می رسد. بنده فقط یک تابلو دیده ام که روی آن نوشته شده بود روابط عمومی شهرداری و شورای شهر.

روابط عمومی باید بیشتر فعال باشد. مردم را آگاه کند. خیلی از مسائل شهرداری را به مردم گوشزد و یادآوری کند. مردم خیلی از مسائل را نمی دانند و حقشان است که بدانند وظایف شهرداری چه می باشد.

بخش خصوصی را وارد شهر کنیم. به نظر شما چند سرمایه گذار در شهر کردکوی هستند؟! بنده که به شخصه ندیده ام. واقعا ناراحت هستم بخاطر اینکه شهرداری می تواند کم و کاستی ها را برطرف کند اما این کار را انجام نمی دهد.

باتوجه به اینکه فضای سبز خوبی در شهر کردکوی داریم بیاییم جذب توریست کنیم.

بلند مرتبه سازی را کم کنیم. بخاطر اینکه کردکوی شهر توریستی محسوب می شود. بیاییم ویلا بزنیم فضای سبز داشته باشیم.

تشویق مردم برای پرداخت عوارض؛ کسانی که عوارض را به موقع پرداخت کردند مورد تشویق و تقدیر قرار دهیم. به نظر شما آیا نباید بین کسی که بیست سال عوارض نداد با کسی که همیشه به موقع پرداخت کرده فرقی وجود داشته باشد؟!

خانه فرهنگ داشته باشیم. چرا نباید از جوانان استفاده کنیم، تا برای شهر خودشان فعالیت کنند. با مدیریت خودشان و با استفاده از تجارب بزرگان انواع کلاس را می توان برگزار کرد.

 •    فکر می کنید چه ویژگی بارزی دارید که شما را لایق و شایسته شورای شهر شدن می کند؟

اولین ویژگی بنده واقف بودن و نظارت داشتن به مسائل کلان شهری و خدمات شهری که مربوط به شهرداری می شود. و افتخار میکنم به عنوان یک فرد مستقل که وابسته به هیچ گروهی نیستم این توانایی را دارم که در صدر جدول شورای شهر قرار بگیرم.

 •  چقدر به نوستالوژی اهمیت می دهید؟ چون بعضی افراد با این شعارها میخواهند رأی بیاورند:

بسیار فکر غلطی است. کردکویی، ولاغوزی، بالابلوکی، میرخلی و … اینان همه انسان هستند و احترام به آنها واجب است. اگر بیاییم تفاوت قائل بشویم خیانت به شهدا و خیانت به محل کردیم. من با این نگاه بیایم که چون من اهل ولاغوز یا عقیلی محله و یا … هستم بسیار نگاه غلطی می باشد. اگر کسی به واسطه احساس به بنده رای دهد بسیار کار اشتباهی انجام می دهد. باید بررسی کنند که آیا بنده صلاحیت دارم یا نه؟! آیا می توانم برایشان خدمت کنم یا نه؟!

قسم به خون شهدا نیازی به چیزی ندارم و فقط به این خاطر پا به عرصه می گذارم که دلم برای شهر و همشهریانم سوخت و بنده 100 درصد این موضوع را رد میکنم.

 •     نظرتان را در مورد شعار سال بیان فرمایید؟

با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری که فرمودند سال 1392 سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی است. باید برای حماسه سیاسی مشت محکمی بر دهان کسانی بزنیم که فکر می کنند ایران عراق، افغانستان و … می باشد. ما با حضورمان در پای صندوق های رای در 24 خرداد باری دیگر عظمت، شجاعت و رسالت اصیل ایرایی خودمان را نشان دهیم. که میتوانیم همیشه سربلند باشیم و خواهیم ماند. در بحث اقتصادی عرض کنم با آمدن دولت جدید و ادامه خدمات رسانی به مردم مشکلات اقتصادی که واقعا دغدغه بزرگی محسوب می شود حل می شود.

 •    آیا اطلاع دارید بودجه شهرداری چقدر است و تا چه حدی می تواند برنامه ها را حمایت کند؟

اگر من الان اعلام کنم که بودجه شهرداری چقدر مبلغی است دروغ گفته ام. چون من در شهرداری کردکوی نبودم و نمیدانم. به این دلیل نمیدانم که شهرداری ما نیامده بر اساس قانون هر شش ماه یکبار عملکرد بودجه خودش را و درآمد حاصله از شهرداری را در سه نسخه شورای شهر، وزارت کشور و عموم مردم ارائه کند.

ماده و قانون داریم، باید هزینه تمام عملکرد را به مردم هر شش ماه یکبار اعلام کنیم. مردم باید بدانند چقدر درآمد داشتند در هر مبحثی. به نظر بنده بودجه از طریق شهر فروشی برای کردکوی به دست می آید که این خیلی کار اشتباهی است.

 •     شعار ستاد انتخاباتی شما چیست؟

عزت و سربلندی ایرانی – مردی از جنس پایداری در مقابل سختیها.

 •     جمله حکیمانه یا لطیفه ای که در حال حاضر به ذهنتان میرسد را بیان فرمایید؟

یه بنده خدایی رفته بود پابوس امام رضا (ع)، آه و ناله می کرد که یا امام رضا من تو انتخابات قبول بشم. شب داداشش خواب میبینه و میگه پسر خوب تو که اصلا ثبت نام نکرده بودی!!!

 •       آخرین صحبت با شهروندان؟

از عزیزان مسئول که این حقیر را به عنوان فردی جهت کاندیدا شدن در شورای اسلامی شهر تأیید کردند تشکر میکنم. برای شهروند عزیزم تنها دعایی که می توانم کنم این است که خدایا مردم ما نیاز دارند که ایده آل باشند انشاالله در این انتخابات سرافراز و پیروز بیرون بیایند و فردی را انتخاب کنند که از پس خواسته هایشان بر آید و آرزوی بنده این می باشد که هفت نفری که انتخاب می شوند انشاالله هفت نفری باشند که از روی احساس انتخاب نشوند و بتوانند که برای مردمشان قدم بردارند.

تشکر ویژه از تمامی دستگاهها، وزارتخانه (اطلاعات، ناجا، قوه قضائیه، اداره ثبت احوال، فرمانداری کردکوی و کلیه اعضای ستاد انتخابات کردکوی دارم.

در پایان هم از گروه فعال خبری تحلیلی رادکانا شهرستان تقدیر و تشکر می کنم که چنین قدم های بزرگی بر می دارند و آرزوی موفقیت روز افزون برای شما جوانان عزیز را دارم.

 •        راههای ارتباطی با مصطفی بالو، کاندیدای چهارمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر کردکوی:

آدرس ایمیل:Email:komisergbn@gmail.com

شماره تماس: 09122056142

ارسال نظر