مطلق اندیشی و درست نفهمیدن آزادی اسلامی، موجب پدید آمدن تکفیر و کشمکش‌های خونین فرقه‌ای شده است
تعداد بازدید تعداد بازدید: 97 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:26 ق.ظ، سه شنبه، 24 مرداد، سال 1396 نظرات بدون نظر

استاد حوزه علمیه گفت : برداشت‌های تنگ نظرانه، بد بینی، مطلق اندیشی و درست نفهمیدن آزادی اسلامی، موجب پدید آمدن تکفیر و کشمکش‌های خونین فرقه‌ای و کشتارهای وحشیانه شده است.

به گزارش سرویس سیاسی رادکانا؛ آیت الله میرنقی حسینی گرگانی از اساتید خارج فقه و اصول حوزه علمیه اظهار کرد : جمود فکری و عدم پذیرش اختلاف افکار و تعدّد برداشت‌ها و اجتهادهای ضابطه‌مند یکی از عوامل پیدایش چالش‌های فرقه‌ای می‌باشد.

آیت الله حسینی گرگانی افزود : برداشت‌های تنگ نظرانه، بد بینی، مطلق اندیشی و درست نفهمیدن آزادی اسلامی، موجب پدید آمدن تکفیر و کشمکش‌های خونین فرقه‌ای و کشتارهای وحشیانه شده است.

وی تصریح کرد : تکفیر ریشه‌های مختلفی دارد، از آن جمله به جهل به عقاید دیگران و تفسیرهای نابجا از اسلام و فضاسازی‌های مسموم و اختلاف‌های سیاسی، برتری طلبی و کسب قدرت، می‌توان اشاره کرد.

این استاد برجسته حوزه علمیه اضافه کرد : سلفی‌گری که همان سنّت‌گرایی غلط از اسلام و تاریخ است سبب شده که گروه‌های مختلفی با افکاری جاهلانه، تعصّب‌گرا و واپس‌گرا به مبانی اسلام، پس از تکفیر مخالفان، دست به اسلحه و خشونت بزنند.

آیت الله حسینی گرگانی گفت : اینان سلفیّت را چنین تعریف می‌کنند: راه و روش مسلمانان صدر اسلام. این توصیف اگر با تعصّبات مذهبی همراه شود مولودی غیر از داعش و گروه‌هایی همانند آنها نخواهد داشت که پدید می‌آیند.

ایشان تاکید کرد : گروه تکفیری داعش معتقد است که مسلمان‌های عصر کنونی دچار انحراف شده‌اند؛ چرا که اسلام امروز، اسلام حقیقی و واقعی نیست؛ چون اگر واقعی بود غرب بر ما حاکم نمی‌شد، اینان اسلام را در تضاد با مدرنیته می‌دانند و اگر کسی چنین فکری داشته باشد کافر است.

انتهای پیام /

ارسال نظر