معاون میراث فرهنگی گلستان خبر داد ثبت ۱۴ اثر معنوی گلستان در فهرست آثار ملی کشور
تعداد بازدید تعداد بازدید: 917 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:43 ب.ظ، جمعه، 15 دی، سال 1391 نظرات بدون نظر

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گلستان گفت: تاکنون ۱۴ اثر معنوی این استان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

13901221000200_PhotoA-1یادداشت از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان: حمید عمرانی‎رکاوندی با بیان اینکه 12 اثر دیگر از مواریث معنوی استان گلستان برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور پیشنهاد خواهد شد اظهار داشت: با توجه به اهمیت ثبت مواریث معنوی استان گلستان در فهرست آثار ملی کشور، در هفتمین نشست شورای عالی ثبت کشور در استان سمنان که در بهمن ماه برگزار می‎شود، 12 اثر دیگر از این استان برای ثبت پیشنهاد می‎شود.

وی با اشاره به این آثار پیشنهادی افزود: ساخت دو تار ترکمن، جاجیم‎بافی گرگان، سوزن‎دوزی ترکمن، چادرشب‌بافی گرگان، خوراک سنتی ساک گرگان، نمدمالی ترکمن‎صحرا، قزاق‎دوزی، زین‎سازی اسب ترکمن و خوراک سنتی چکدرمه در ترکمن صحرا از جمله این آثار پیشنهادی است و سوارکاری سنتی ترکمن، مراسم قاشق‎زنی چهارشنبه‌سوری گرگان، شیرینی اوماج، نان خرمایی و زنجفیلی گرگان نیز از دیگر  آثار معنوی است که برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور پیشنهاد خواهند شد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گلستان ادامه داد: هم‌اکنون در حال تکمیل پرونده‎های ثبت این آثار هستیم.

عمرانی‎رکاوندی همچنین خاطرنشان کرد: رقص خنجر، آیین آق‎قویون (63 سالگی)، موسیقی ترکمن، آیین پرخوانی، مولودی‎خوانی، پوشاک و پای‎پوش ترکمن، پوستین‎دوزی، فرش ترکمن، و طوق‎بندان گرگان، آیین دسته‎چوبی بافت قدیم گرگان و نخل پا روستای بالاجاده از جمله آثار معنوی ثبت شده در این استان هستند.

وی ابریشم‎بافی (به شماره548 )، زیورآلات ترکمن (به شماره 549)و مراسم چهل‎منبر (به شماره 550) را از دیگر آثار معنوی برشمرد که به تازگی شماره ثبت دریافت کرده‎اند.

عمرانی‎رکاوندی افزود: تاکنون 14 اثر معنوی این استان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گلستان اضافه کرد: در اجرای ماده یک قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‎المللی حفظ میراث فرهنگی ناملموس مصوب سال 1384 هجری شمسی مجلس شورای اسلامی و در اجرای ماده 12 کنوانسیون فوق و مواد دو و سه بین نامه اجرایی قانون مذکور با رعایت مقررات آیین‎نامه اجرایی مذکور، آثار فرهنگی ناملموس در فهرست آثار ملی کشور (فهرست نمونه و در خطر) به ثبت رسیده و از تاریخ ثبت هرگونه اقدام که منجر به حفظ و احیای اثر شود مورد تاکید است.

وی اظهار امیدواری کرد که با ثبت آثار معنوی و ناملموس فرهنگی این استان و معرفی هر چه بهتر این آثار، گام‎های ارزنده‎ای برای حفظ این مواریث فرهنگی برداشته شود.

ارسال نظر