معرفی محله ولاغوز شهرستان کردکوی
تعداد بازدید تعداد بازدید: 2,040 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 9:19 ق.ظ، شنبه، 8 تیر، سال 1392 نظرات یک نظر

ولاغوز یکی از روستاهای قدیمی استان مازندران بوده که بدلیل تقسیم جغرافیایی و تشکیل استان جدید جزء استان گلستان محسوب می شود که از لحاظ موقیعیت جغرافیایی این محله زیبا در استان گلستان، شهرستان کردکوی واقع می باشد که در حال حاضر از عنوان روستا به محله ولاغوز تغییر نام داده است.

 

81q97p01acgvv1knr14x
ولاغوز مردمانی مومن و متعهد ،ساده و پرتلاش در خود جای داده است و محبت و مهمان نوازی این مردمان خونگرم زبانزد منطقه می باشد.

گویش و زبان ساکنین این محله زیبا ( محلی مازندران )می باشد و هنوز سنتها و رسم و رسوم قدیمی خود را فراموش نکرده اند و چه بسا در مراسم عروسی ( ساز و دئیل و تفنگ ) و عزاداری امام حسین ( ع ) این رسومات دیده می شود.

مردم این منطقه در طول جنگ تحمیلی شهیدان گرانقدری را تقدیم انقلاب و اسلام نمودند.

در قدیم پیشه این مردمان کشاورزی و دامداری بوده است و بعداز انقلاب بدلیل رشد علمی و فرهنگ اجتماعی از سواد علمی برخوردار شدند و اکثریت نسلهای سوم افرادی تحصیلکرده دانشگاهی می باشند.

کوچه و پس کوچه های این محله هنوز بوی طراوت و خاطره می دهد و هنوز نام قسمتهای محله را با نام های قدیمی می شناسند: زواردشت ، غازمله،تپه سر ،ازگرد، مازو مله و …. همدلی ،صفا و صمیمیت در چهره مردمان موج می زند و چقدر زیباست.

این دیار سرسبز پهلوانان کشتی همانند مرحوم کل مشتی مصدق و بهمن طیبی در دل تاریخ خود جای داده است.

ازمناطق دیدنی این منطقه زیبا می توان به جنگل چهارکوه و امامزاده و آب انبار آن اشاره کرد.

از مسیرهای جنگل بکر چهارکوه می توان به بازگیرتپه ، افراگلی ، زکی دره ، زواردشت ، قلی سنگ و … اشاره نمود که لذت و زیبایی آن را فقط باید درآنجا یافت.

 

 

روستای ولاغوز

 

روستای ولاغوز در پهنه شمالی رشته کوه البرز مرکزی ، بین دریا و کوه در شمال و جنوب ، روستای سالیکنده در غرب و کردکوی در شرق آن، قرار دارد.

آب و هوای معتدل خزری با تابستان های گرم و شرجی و زمستانهای معتدل، جمعیّت ولاغور بر طبق آمار اداره بهداشت در سال 1382 برابر5427 نفر می باشد.

رشد جمعیّت در ولاغوز بر طبق همان آمار 1/1 است که این رشد در سطح شهرستان کردکوی بی نظیر بوده و این امر خود به تنهائی دلیل بر سطح درک مردم این روستا نسبت به آینده نگری و جمله فرزند کمتر زندگی بهتر میباشد، البته نباید از تلاش مروَجان بهداشتی روستا در جهت ترویج این مهم غافل بود.

از محصولات کشاورزی آن، گندم ،پنبه ،جو، سویا و کلزا و همچنین محصولات جالیزی و صیفی مانند هندوانه ،گوجه فرنگی و خیار می توان نام برد..

همچنین در سالهای اخیر بدلیل رونق گرفتن بازار مرکبات و محصولات باغی، میل و اشتیاق بطرف تبدیل زمینهای کشاورزی به اینگونه محصولات افزایش یافته است.

ریشه وزبان و آداب و رسوم

مردم ولاغوز از دسته جات و طایفه های گوناگونی تشکیل شده اند.که از اطراف و اکناف استان مازندران و دیگر مناطق ایران به این مکان کوچ کرده اند.

طایفه های چون کیانیها، امامی ها، نجّار، دلاک، مازندرانی، مسگر، حسینی و ظالم رودی از طایفه های قدیمی روستای ولاغوز میباشند.

قدمت ولاغوز دقیقاً مشخص نیست ولی بر طبق سنگ قبری که در قبرستان امامزاده چهار کوه یافت شده حداقل 150 سال قدمت آن است.

علاوه بر آن بدلیل موقعیت ولاغوز، به جهت وجود مردمی که ظلم و ستم را تحمّل نمی کردند، کسانیکه در مناطق دیگر خرده حسابهای با ملّاکان و اربابان داشتند به این روستا کوچ میکردند.

زبان مردم ولاغوز مازندرانی است، دین اسلام و مذهب تشیع اثنی العشری میباشد.

سبک و نحوه لباس پوشیدن مردم بر طبق عادت ملت ایران میباشد، البته تا ابتدای قرن حاضر لباسهای مخصوصی که اکثر مردم مازندران از آن استفاده میکردند در اینجا هم مرسوم بود. مخصوصاً چرم پاتو- لم چوقا برای مردان و پن شلوار و چین دار جامه، برای زنها . با انجام اصلاحات رضا خانی به مرور این گونه لباش پوشیدن هم از میان رفت.

از غذا های سنتی میتوان به دو آش، ماش پتی، بز باش، اشکنه ساق، و ترشه آش و از نان های و شیرین ها میتوان به قتلمه، بنجی نون ،کماچ و کلوا را نام برد.

اعیاد مذهبی در این روستا گرامی داشته میشود، اما عید نوروز با شکوه و آمیخته با آئین مذهبی بر گزار میشود.

جشن چهارشنبه سوری در این روستا مرسوم نیست اما خانه تکانی و دیدو بازدید بشدّت در ایام نوروز رونق دارد.

صنایع دستی خاصی در روستای ولاغوز وجود ندارد اما در سالهای دورتر که هنوز تکنولوژی به مدد خانواده ها نیامده بود ، گلیم بافی و حصیر بافی (کوب) از صنایعی بود که خانواده ها جهت رفع نیاز از آنها بهره می بردند. البته امروزه با توجه به حمایتهای دولت از صنایع دستی ً قالی بافی هم بطور محدود در حال گسترش می باشد.

در روستای ولاغوز در سال 1341 یک مدرسه ابتدای دایر شده به نام مدرسه دولتی که اکنون مدرسه حمزه طیبی در محل آن قرار دارد.

هم اکنون در ولاغوز یک زمین ورزشی اهدائی مرحوم حاج سید وجیه موسوی با تشکیلات محدود ساخته شده که به هیچ وجه کفاف نیاز های جوانان ورزش دوست روستا را نمی دهد.

 

برگرفته از وبلاگ: محله ولاغوز

RAHA می گوید:

ASLAN HAM MARDOMANE KHUBI NADARE KHEILI BI FARHANG HASTAN HAME BE HAM NASEZA MIGAN

ارسال نظر