معضلی با نام خانه‌های مجردی/ بالا رفتن سن ازدواج؛ زنگ خطری برای افزایش تجرد زیستی
تعداد بازدید تعداد بازدید: 535 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 9:29 ب.ظ، یکشنبه، 7 اردیبهشت، سال 1393 نظرات بدون نظر

معضل جدی خانه های مجردی و حواشی پیرامون آن برای جامعه می تواند با توجه بیشتر پلیس و سایر نهادهای فرهنگی و امنیتی حل گردد.

40به گزارش رادکانا، روزگاری بود که به ندرت پیش می‌آمد جوانی از خانواده‌ فاصله بگیرد یا حوصله و گوشی برای شنیدن نصیحت‌های والدین نداشته باشد، ‌ جایی برای بی‌حوصلگی، جسارت و گستاخی به والدین وجود نداشت، اما گویی امروز دنیا وارونه شده است، تنها یک جمله نصیحت آمیز از سوی والدین بهانه‌ای است برای برخی جوانان تا به سمت زندگی مجردی بروند.

بخشی از جوانان کشور ما زندگی مجردی دارند. این مساله متاسفانه در کلان شهرها نمود بیشتری داشته و هشداری برای خانواده ها محسوب می شود.

واقعیت این است که خانواده ها خواسته و ناخواسته زمینه را برای زندگی مجردی فرزندانشان فراهم کرده و در برابر این دگرگونی و تمایلات جوانان سکوت میکنند.

بالا رفتن سن ازدواج؛ زنگ خطری برای افزایش تجرد زیستی

رفتارشناس و آسیب شناس اجتماعی گفت: تغییر سبک زندگی و کاهش آمار ازدواج ، سبب افزایش خانه های مجردی در کشور شده است.

محمد رضا اکرمی تاکید کرد: افزایش خانه های مجردی تاثیر مستقیم در بروز رفتارهای غیر اخلاقی دارد و این موضوع باعث ضعف علاقه به ازدواج در جوانان می شود.

وی با بیان اینکه، حضور روز افزون دختران در دانشگاهها و ادارات و استقلال مالی انان باعث می شود که دختران به سادگی تن به ازدواج ندهند، افزود: امروزه توقع دختران بالا رفته و ترس پسران از تشکیل خانواده رابه دنبال دارد، بنابراین دختران برای مستقل شدن و آقابالاسر نداشتن تن به زندگی مجردی می دهند و پسران نیز به دلیل فرار از ازدواج و تعهدات آن به زندگی مجردی در کنار دوستانشان روی می آورند.

وی علت اساسی جدا شدن دختران از خانواده را تحقق اهداف تحصیلی و کاری آنها عنوان می کند و می گوید: زنانی که در برخی شهرهای ایران به صورت مجردی زندگی می کنند، اغلب به دلیل مشغله های کاری و تحصیلی و دور بودن از خانواده پدری به این زندگی روی آورده‌ اند.

وی خاطرنشان کرد: دختران ساکن درخانه های مجردی در دوره اشتغال و تحصیل نیز باتوجه به بافت فکری تیم های ساکن از ازدواج کناره گرفته و گرایش چندانی به جداشدن از دوستان خود ندارند.

وی تصریح کرد: دخترانی که درخانه های مجرد زندگی می کنند امکان ازدواج برای آنها به مراتب سخت تراست چراکه اصولا پسرانی که قصد ازدواج با اینگونه دخترها دارند شاید کمی محتاط تر باشند و یا اینکه اصلا ازدواج نکنند.

کمرنگ شدن ارزش های دینی و مذهبی منجر به افزایش تک زیستی شده است

وی با بیان اینکه ،کاهش انگیزه ازدواج و افزایش دختران و پسران مجرد به دلیل پررنگ شدن ارزش های جهان مدرن یعنی فردگرایی است، افزود: کسانی که به صورت تک زیستی زندگی می کنند از قشرهایی هستند که باورهای مذهبی و سنتی در آنها ضعیف است، آنها طرفدار جامعه مدرن و پای بند ارزش ها و اصولحاکم بر آن هستند و تلاش می کنند، از خود فردی بسازند که در یک جامعه مدرن زندگی می کند.

وی با اشاره به اینکه شبکه های ماهواره ای در سست شدن باورهای دینی و تقویت ارزش های مدرن دخیل هستندافزود: آنها با نمایش زندگی افراد جوامع دیگر که به صورت مجردی زندگی می کنند، به تبلیغ مزایا و مواهبی که این شیوه زندگی دارد، می پردازند، متأسفانه افرادی که شناخت درستی نسبت به فرهنگ خود ندارند، از آن استقبال کرده و تصور می کنند آنها هم می توانند به این صورت زندگی کنند.

افزایش آمار طلاق؛ افزایش تک زیستی

وی با بیان اینکه، طلاق یکی از مواردی است که منجر به گرایش جوانان به زندگی مجردی می شود،افزود: فردی که طلاق گرفته دیگر سبک زندگی اش تغییر کرده است و نمی تواند به همان سبک زندگی که پیش از ازدواج داشته، بر گردد؛ بنابراین تحت فشارهای بیرونی مجبور می شود از خانواده جدا شده و مستقل و به تنهایی زندگی کند.

آثار منفی خانه های مجردی

رفتارشناس و آسیب شناس اجتماعی در پایان تصریح کرد: فاصله گرفتن فرزندان از والدین، بروز رفتارهای ناهنجار،اعتیاد، مصرف مشروبات الکلی و روابط غیر اخلاقی و بی انگیزه شدن در ازدواج و تشکیل خانواده ، از آثارمنفی خانه های مجردی است./صبح توس

ارسال نظر