ملک سلمان پادشاه جدید عربستان کیست؟ / مدرن گرایی که معتقد به تغییرات تدریجی است
تعداد بازدید تعداد بازدید: 381 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 8:49 ب.ظ، شنبه، 4 بهمن، سال 1393 نظرات بدون نظر

نزدیکان به دربار آل سعود در باره رفتار و منش ملک سلمان اظهار نظر های متفاوتی داشته اند. از جمله اینکه شاه جدید فردی پر توان ، مسلط ، پر تحرک و وفادار به گفته ها و وعده های خود است که کمتر تحت تاثیر عامل یا عوامل بیرونی و خارجی قرار می گیرد.

273300_213به گزارش رادکانا، مرگ عبدالله بن عبدالعزیز ششمین پادشاه خاندان سعودی ، آل سعود را در وضعیت تازه ای قرار داده است.

از زمان درگذشت ملک عبدالله تا به امروز اما و اگر های زیادی در باره آینده پادشاهی سعودی و روی کار آمدن شاه جدید مطرح شده است. بر اساس گزارش منابع خبری معتبر نزدیک به دربار آل سعود ، ظاهرا قرار است هیچگونه تغییری در سیاست خارجی و داخلی عربستان بوجود نیاید و ملک سلمان پادشاه جدید کماکان راه شاه قبل را ادامه دهد تا خللی در ادامه سیاستهای منطقه ای و جهانی سعودی ها بوجود نیاید.

نزدیکان به دربار آل سعود در باره رفتار و منش ملک سلمان اظهار نظر های متفاوتی داشته اند. از جمله اینکه شاه جدید فردی پر توان ، مسلط ، پر تحرک و وفادار به گفته ها و وعده های خود است که کمتر تحت تاثیر عامل یا عوامل بیرونی و خارجی قرار می گیرد.

سلمان همچنین منشی محافظه کارانه دارد و در عین حال از تغییرات تا حدی که بنیادین نباشد استقبال می کند. بر پایه استدلال ناظران، سلمان معتقد است که نباید در اعمال تغییرات شتاب داشت و تا جائیکه ممکن است باید اصلاحات را به آرامی دنبال کرد . او این شیوه سیاست خود را در دوران تجربه کاری خود نیز به کار برده است.

ملک سلمان در دوران ” امیری شهرها”  تمرین قدرت کرد و به این لحاظ نمی توان گفت که در سیاست ورزی فردی دست و پا بسته و نا آگاه است.  او در سال 1935 به دنیا آمده اما در سال 1955 یعنی در سن 20 سالگی نخستین دوره “امیری ” خود را  تجربه کرد. او بعد از مدتی از منصب امیری کنار رفت و سمت جدیدی را عهده دار شد. در کوران تجاوز روسها به افغانستان ، به او ماموریت داده شد که مجاهدان افغان را در نبرد با شوروی سابق مورد حمایت مالی قرار دهد. به همین لحاظ منابع مالی هنگفتی در اختیار او قرار گرفت تا آن را صرف خرید سلاح یا دستمزد مجاهدین کند.

بعدها که طالبان در افغانستان شکل گرفت  “سلمان” کمک های مناسبی را در اختیار این گروه قرار می داد اما حتی المقدور تلاش می شد این نقش او مخفی بماند . گرچه استدلال او این بود که باید به نهضت های اسلامی آزادیبخش کمک شود اما در دوران مسئولیت او منابع مالی مجاهدان افغانی که بعدها طالبان را شکل دادند به خوبی تامین می شد.

ملک سلمان را به عنوان یک چهره آشتی دهنده و سفیر صلح در دربار می شناسند. او فردی است که با استفاده از زیرکی های منحصر بفرد خود مدیریت اختلافات میان شاهزادگان را عهده دار بود. همچنین ، مدیریت سفرهای خارجی پادشاه  در دوره ای بر عهده او بود .
وجود این نقش های مثبت موجب شده بود که او در میان درباری ها و خاندان سلطنت وجهه مقبولی بدست بیاورد .

آنگونه که منابع نزدیک به دربار گفته اند ملک سلمان در دوره ای که مسئولیت ” امیری” شهر ریاض را بر عهده داشت به مدرن سازی این شهر پرداخت و آن را از حالت قبیله ای خارج کرد . طبقه متوسط عربستانی در دوران او از ریاض شروع به رشد کردند ، ساختمان های بلند و بر افراشته به سبک غربی در زمان او در ریاض قد کشیدند و در ظاهر شکل و شمایل مدرنی به سیستم شهری پایتخت عربستان داده شد.

ملک سلمان درحال حاضر قرار است فرزند خود محمد را به عنوان وزیر دفاع  و رئیس دربار انتخاب کرده است. همچنین او مقرن بن عبدالعزیز را ولیعهد اعلام کرده است .

شاه جدید همچنین با برکناری “خالد التویجری”  رئیس گارد سلطنتی که فرد مورد اعتماد شاه سابق بود ، تلاش دارد افراد مورد اعتماد خود را به سمت های کلیدی و حساس بگمارد.

در حال حاضر آخرین تحولات عربستان حاکی است که در غروب روز مرگ عبدالله ، شاهزادگان بیعت با سلمان را آغاز کرده اند. همچنین مفتی های وابسته به دربار سعودی نیز بر لزوم اتحاد و یپارچگی پادشاهی سعودی پس از مرگ عبدالله تاکید دارند.

ارسال نظر