منشا چشم چرانی در بازار نعلبندان ؛ چهارشنبه بازار و بازارچه ترکمن چیست؟
تعداد بازدید تعداد بازدید: 1,375 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 12:50 ب.ظ، دوشنبه، 11 شهریور، سال 1392 نظرات یک نظر

پوشش نامناسب برخی بانوان در اماکن عمومی مانند بازار نعلبندان ، چهارشنبه بازار و بازارچه بندر ترکمن باعث شده تا برخی مردان هوسران و سست به عمل چشم چرانی که نوعی بیماری اجتماعی است روی بیاورند .

thumb271-5b470d8aa37f69d5d9633c7c6d440529به گزارش رادکانا، هر ساله با شروع فصل تابستان و گرمای هوا نوع پوشش مردم مخصوصا بانوان تغییر می کند . البته این را هم باید قبول کنیم که تغییر و تنوع طلبی و شیک پوشی در بانوان بسیار بیشتر از آقایان است که این خود معلول دو عنصر است : یکی ذات زن که تمایل به زیبایی دارد و دیگری تبلیغات فزاینده که متاسفانه بر اثر تبلیغات سوء ماهواره ها در کشور ما شاهد استفاده از پوشش های نامناسب در بانوان هستیم .

این ها در حالیست که در تمامی اقوام و مناطق ایران زنان پوشش مخصوص به خود داشته اند که در اثر مرور زمان بر اثر تبلیغات ماهواره ای پوشش های غربی و زننده جایگزین آنها شد .

این پوشش ها که از مصادیق آن را می توان به مانتوهای تنگ و چسبان و شلوارهای نازکی بنام ساپورت اشاره کرد که در نگاه اول هر مردی تحریک احساسات و غرایز وی را به همراه دارد .

فراموش نکنیم که مردها هم طالب زیبایی هستند و بسته به درجات مختلف عقاید درونی هر فردی می تواند به دنبال این زیباییها برود . برخی مردان بولهوس زیبایی را در زنان و آرایش آنان خلاصه می کنند و با دیدن یک چنین موجودی عنان خود را از دست می دهند و براحتی فریفته وی می شوند .

با همه این تفاسیر امروز در شهر ما گرگان باید نگران وضع بد پوشش باشیم . امروز زنان ما باید بدانند که ساپورت پوشش مناسبی برای بیرون آمدن از منزل و رفتن به اماکن عمومی و بازار نیست چرا که نگاههای گرسنه و حریصی به دنبال فرونشاندن عطش هوس درونی آنهاست .

آنچه که نگران کننده به نظر می رسد وضعیت بد بازار نعلبندان ، چهارشنبه بازار و بازارچه ترکمن است که هر هفته شاهد حضور تعداد زیادی از مسافرین ، گردشگران و بازدیدکنندگان استانی است که چشم چرانی در ان بیداد می کند .

پیامبر اکرم (ص) فرموده اند که حیا ده قسم دارد که 9 قسم آن را باید زن رعایت کند . یعنی زن در پوشش ، راه رفتن و حرف زدن خود چنان باید باشد که مرد بویی از تحریک احساسات جنسی نبرد .

اما بازارهای ما امروز چنین چیزی را به تصویر نمی کشد . با کمی دقت متوجه هیزی افرادی می شویم که نگاهشان به تار و پود نازک ساپورت دخترکانی دوخته شده که ناغافل از همه چیز مستمسک هوسرانی اذهان این نابکاران شده اند .

شاید شما هم این جمله برخی فروشندگانی بازار نعلبندان را شنیده اید که با صدای بلند و با اهداف خاصی داد می زنند : خیاره خیار و یا بادمجان فلان . . . و یا هیز بودن برخی فروشندگان که نگاهشان از سنگ نیز عبور می کند .

از چهارشنبه بازار گرگان که تبدیل شده به مکانی برای نمایش لباس ها و مانتوهایی که در هیچ جا دیده نمی شوند و متاسفانه زنانی از شهرهای دیگر استان و حتی بیرون از استان به این بازار می آیند و نظارتی هم بر آن نمی شود .

model-manto-2013-muj-ir-4335788-3

پوشش های نامناسب غربی که وارد کشور شده اند:

از این صحنه ها در شهرمان زیاد می بینیم اما بدون هیچ دغدغه ای از کنار آن می گذریم .

برخی ها فکر می کنند وقتی از محیط شهری دور شده اند و وارد یک فضای گردشگری شده اند دیگر نیازی نیست که حجاب را بطور کامل رعایت کنند .

یکی از این موارد بازارچه بندرترکمن است که برخی بانوان با تیپ های خاص به این مکان می آیند و نگاه های مردان را به خود جلب می کنند .

هفته گذشته نیز شنیده شد که گروهی از دختران دانشجو در منطقه جهان نما بدون روسری دور می زدند که شاهدان عینی ماجرا با دیدن این صحنه ها ابراز تاسف کردند .

نکته دیگر اینکه ما همیشه افراد مجرد و دختران دم بخت را مقصر می گیریم اما امروزه شاهدیم که برخی از بانوان متاهل حتی در کنار شوهران خود اقدام به پوشیدن لباس های نامناسب می کنند که بعضا یا موجب خجالت شوهر شده و یا اینکه در اثر چشم چرانی دیگر افراد درگیری هایی پیش آمده است .

اگر امروز می بینیم که زنان و بانوان احساس نا امنی و ترس می کنند بخشی از آن بواسطه پوشش نامناسب خود آنهاست که با تحریک مردان سست عنصر آنها را پی خود می کشانند که نهایت قصه درگیری ، نزاع و یاقتل و هتک حرمت است .

بهترین راه حل برای این مساله در کنار وظایفی که برای برخی ادارات و نهادهای مسئول در این موضوع شمرده می شود توجه خود بانوان ، خانواده ها ، والدین و شوهران به موضوع عفاف و حجاب و رعایت حد معمول و متعارف از آن است تا خدای ناکرده باعث توسعه و عمیق تر شدن سطح آسیب ها و ناهنجار های ناشی از آن نباشیم .

نویسنده : کریم ده چناشکی

youri می گوید:

سلام آقای کریم ده چناشکی
از متن خبرت زیاد خوشم نیومد بهتر بود بجای اینکه یکی به نعل بزنی یکی به میخ درست و حسابی مشکلات رو بازگو میکردی واقعا این فقط مشکل منه که نمیدونم تو یه مملکت اسلامی به تعبیر شما این دخترکان ناغافل از همه چیز مستمسک هوسرانی اذهان این مردان نابکار شده اند. یا چیز دیگه ایه؟!!!
چه جالب! ناغافل!!! غفلت در چی؟
چطور کسی ناغافل پوششی رو برای خودش انتخاب میکنه؟!!!! که شما این تعبیر رو برای این افراد به کار میبرید
تو خبرتون داشت بهم القاء میشد که نکنه این فقط مردها هستن که وظیفه دارن به حجاب احترام بذارن

ارسال نظر