منطقه آزاد تجاری عقب ماندگی استان را جبران می کند
تعداد بازدید تعداد بازدید: 269 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 7:55 ب.ظ، پنج شنبه، 11 دی، سال 1393 نظرات بدون نظر

نماینده شهرستان های غرب گلستان در مجلس شورای اسلامی با مهم دانستن منطقه آزاد تجاری در توسعه اقتصادی گفت: ایجاد این منطقه، عقب ماندگی چند دهه این استان را جبران می کند.

IMG11484765به گزارش رادکانا، ‘محمدجواد نظری مهر’ روز پنجشنبه در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گلستان اظهار کرد: مدیران استانی باید با جدیت این مصوبه سفر را پیگیری و اجرایی نمایند تا به سرنوشت پتروشیمی تبدیل نشود.

وی گفت: مدیران استان باید از هم اینک برای ایجاد زیرساخت های منطقه آزاد تجاری اقدام نمایند تا پس از تصویب نهایی، این پروژه مهم به سرعت اجرایی شود.

نظری مهر همچنین با اشاره به ظرفیت های بنادر گلستان، بر لزوم توجه به این ظرفیت ها و ایجاد زیرساخت های مناسب برای آن تأکید و اضافه کرد: با ایجاد زیرساخت های توسعه در دو بخش منطقه آزاد تجاری و بنادر می توان نسبت به جذب اعتبارات ویژه در این خصوص و یا افزایش سهم بودجه استان اقدام کرد.

نماینده مردم شهرستان های کردکوی، بندرگز، بندرترکمن و گمیشان در مجلس شورای اسلامی همچنین با ابراز گله از نحوه توزیع بودجه و اختصاص سهم بیشتر به استان های بزرگ کشور گفت: این شیوه ناعادلانه است و غالبا استان های کوچک و کم تر توسعه یافته از اعتبارات کمتری بهره مند می شوند.

نظری مهر پیشنهاد کرد: دولت باید به هر استان حداقل یک هزار میلیارد تومان بودجه بدهد زیرا استان های بزرگ به واسطه استقرار صنایع و داشتن زیرساخت های مناسب از درآمدهای لازم بهره مند هستند.

وی معتقد است: با این که گلستان قطب مهم تولید شیلات و ماهیان خاوری در کشور است اما سهم بودجه ای این استان در حوزه شیلات نسبت به استان های دیگر بسیار اندک است و می طلبد تا دولت در نحوه توزیع بودجه بازنگری نماید.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار گلستان نیز در این جلسه گفت: تمامی 121 پروژه مصوبه سفر ریاست جمهوری به استان به جز چند پروژه مهم از جمله ‘زهکشی 22 هزار هکتار اراضی کم بازده شمال گلستان، راه آهن گرگان – مشهد، منطقه گردشگری آشوراده و منطقه آزاد تجاری’ از پروژه های نیمه تمام بوده و دارای ردیف اعتباری هستند.

‘عباسعلی نیاوند’ با تأکید بر ضرورت پیگیری اعتبارات پروژه های مصوب سفر از سوی مدیران دستگاه های اجرایی گلستان طی امسال و سال 94 افزود: باید تلاش شود پروژه های مهم سفر نیز در بودجه سال 94 دارای ردیف شود.

در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه گلستان که با حضور استاندار و سه تن از معاونین وی، فرمانداران و مدیران کل استان برگزار شد، مقرر شد دستگاه های اجرایی و نیز واحدهای تولیدی و صنعتی نسبت به تسویه حساب با شرکت های خدماتی ‘ آب، برق و گاز’ اقدام کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر