مهد هنرهای سنتی اقوام ایران محروم از بازارچه دائمی صنایع دستی
تعداد بازدید تعداد بازدید: 2,165 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:12 ق.ظ، دوشنبه، 28 مرداد، سال 1392 نظرات بدون نظر

گلستان، مهد اقوام و قومیتهای مختلف با هنرهای دستی زیبا و رنگارنگ از داشتن بازارچه صنایع دستی دائمی محروم است.

IMG10273844به گزارش رادکانا،  بیش از 10 هزار هنرمند صنایع دستی در گلستان فعالیت دارند و مهد صنایع دستی اقوام ایران زمین فاقد بازارچه دائمی صنایع دستی است.
هم اکنون بازارچه های صنایع دستی به صورت موقت و یا فصلی در برخی مناطق استان گلستان دایر می شود که نیاز هنرمندان این رشته را تامین نمی کند.
سوزن دوزی های زیارت، ترکمن، بلوچ و قزاق، ابریشم بافی در شهرستان های رامیان ، آزادشهر ، مینودشت و گالیکش، صنایع دستی ترکمن شامل گلیم، گبه و زیور آلات ترکمن ،صنایع دستی که با کشاورزی ارتباط مستقیم دارد از جمله هنرهای سنتی و دستی استان در گلستان رواج دارد.
همچنین 25 رشته صنایع دستی گلستان مهر اصلت یونسکو دریافت کرده اند و با توجه به غنای محصولات، برنامه ریزی برای برپایی بازارچه دائمی امری ضروری است.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی میراث فرهنگی گلستان در این زمینه به خبرنگار مهر با اشاره به اینکه، بازارچه های صنایع دستی دایمی در استان نداریم، گفت: اما در سال جدید برای بازارچه های صنایع دستی برنامه هایی وجود دارد.
 
بازارچه صنایع دستی در پنج شهرستان ایجاد می شود
محمد کیخا افزود: یکی از این برنامه ها ایجاد بازارچه صنایع دستی در پنج شهرستان در مبادی ورودی یا خروجی، کمربندی، مناطق گردشگری است که قابلیت تبدیل به نمایشگاه دایمی، مرکز آموزش و قسمت اداری را داشته باشد، است.
وی اظهار داشت: همچنین یک مرکز در گزگان با عنوان بازارچه صنایع دستی در حال خریداری است و در ساحل بندرگز نیز مجوز بازارجه صنایع دستی داده شده است.
وی عنوان کرد: در برخی شهرستان ها مانند گرگان، و علی آباد و گنبد بخش خصوصی تقاضای فروشگاه صنایع دستی داشته و مجوز های آن صادر و فعالیت آن ها آغاز شده است اما برای رسیدن به جایگاه واقعی عرضه تولیدات صنایع دستی استان فاصله زیادی داریم.
کیخا تصریح کرد: تقویم اجرایی نمایشگاه ها برای هر استان مشخص و در برخی استان ها نمایشگاه هایی برگزار شده است، درخرداد ماه در تهران نمایشگاه کشوری داشتیم و در هفته آینده نیز در خراسان رضوی شرکت خواهیم کرد.
بازارچه قیصریه در حد وعده ماند
کیخا با اشاره به بازارچه صنایع دستی قیصریه گفت: در زمان مدیر کل قبلی با همکاری اداره کل تعاون و اتحادیه شرکت های صنایع دستی استان به صورت لفظی قول همکاری برای ایجاد بازارچه صنایع دستی قیصریه را دادند اما طرف مقابل به تعهدات عمل نکرد.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی میراث فرهنگی گلستان افزود:، برای به ثمر رساندن این طرح بخشی از گاراژ مهرآیین که تاریخی و ثبت شده است خریداری شده و مابقی نیز خریداری می شود، هزینه این کار دو میلیارد تومان است که پس از مرمت در اختیار هنرمندان قرار می گیرد.
وی به آموزش های ارائه شده در معاونت صنایع دستی اشاره کرد و گفت: هنرجویان دو بخش هستند، یک بخش به صورت رایگان در مراکز آموزشی صنایع دستی مرکز و شهرستان ها در هر فصل شرکت می کنند و یک بخش در دوره های آموزشی بخش خصوصی شرکت می کنند.
کیخا ادامه داد: در هر فصل در معانت صنایع دستی یک دوره از کلاس ها در هر رشته برگزار می شود، در تابستان امسال ظرفیت پذیرش هنرجویان تا 100 درصد افزایش یافته است و 220 هنرجو در رشته های نگارگری، گلیم، معرق، سفال، سوزن دوزی، بافتنی و سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی آموزش می بینند.
 
تخصیص 700 میلیون تومان اعتبار برای صادرات صنایع دستی
معاون صنایع دستی استان با اشاره به تسهیلات پرداختی اضافه کرد: در تابستان 80 میلیون تومان آماده عرضه به هنرجویان است که بازپرداخت این تسهیلات پنج ساله است و به هنرمندانی که کار صادرات انجام می دهند نیز بودجه ای معادل 700 میلیون تومان تخصیص یافته است و آماده پرداخت است.
وی تصریح کرد: معاونت صنایع دستی در هر شهرستان یک آموزشگاه خصوصی فنی و حرفه ای را به سازمان فنی و حرفه ای معرفی کند تا با شاخصه های صنایع دستی و شیوه نامه آموزش صنایع دستی این آموزشگاه ها مجوز آموزش کلیه رشته های صنایع دستی با اولویت رشته های که بتوانند محصولات خود را به بازار عرضه کنند و هنرجویان بتوانند هم از بیمه خویش فرما و هم درآمد مناسب استفاده کنند را دارند.
کیخا ادامه داد: با آموزشگاه های مورد نظر قرار گذاشته شد که در بخش تجهیز کارگاه های صنایع دستی هنرجویان خود سرمایه گذاری کنند تا نتیجه تفاهم نامه اداره کل میراث فرهنگی و سازمان فنی و حرفه ای ایجاد اشتغال پایدار و فراوانی اشتغال در گستره استان صورت بپذیرد.
وی تاکید کرد: در سال گذشته سه هزار و 200 نفر آموزش دیدند و بیمه شدند و امیدواریم با توجه به حضور بخش خصوصی در سال جاری این رقم بالاتر برود.
کیخا به امتیازات اشتغال در صنایع دستی اشاره کرد و گفت: صنایع دستی موجب تحکیم بنیان خانواده که عنصر اساسی جامعه اسلامی می شود، موجب می شودکه فرزندان ما در دامان مادران خود تربیت شوند و از حضور در مهرکودک ها کاسته شود و هنر نسل به نسل از پدران و مادران به فرزندان انتقال پیدا کند، آرامش در بستر خانواده ها وارد و بخشی از سبد درآمدی خانوار را شامل شود.
وی افزود: اشتغال در صنایع دستی، آسیبهای اجتماعی را به شدت کاهش می دهد و خانمها را در منزل شاغل می کند، گر صنایع دستی تا بحال باقی مانده هنر خانواده ها بوده است و به همین دلیل باید صنایع دستی را به خانواده ها برگردانیم./مهر
ارسال نظر