موزه ها آینه دار پیشینه و گذشته ملت ماست
تعداد بازدید تعداد بازدید: 792 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 11:42 ق.ظ، یکشنبه، 29 اردیبهشت، سال 1392 نظرات بدون نظر

باید توجه داشته باشیم که حفاظت از عرصه های تاریخی و جلوگیری از تخریب و غارت آنها وظیفه همه ماست و اگر می بینیم که گروهها و تیمهای متعدد داخلی و خارجی در صدد تخریب و غارت آنها هستند به خاطر این می باشد که دشمن هویت ما را نشانه رفته است.

DSC06456به گزارش خبرنگار رادکانا محمد مهدی برهانی مدیر میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان کردکوی در نماز جمعه عنوان کرد: توجه و دقت در گذشته و گذشتگان همانطور که خداوند فرموده عبرت آموز است.

وی در ادامه  افزود: عبرت از آن جهت که ببینیم اقوام گذشته به چه راهی رفتند و نابود شدند و یا به چه مسیری حرکت کردند و ماندگار شدند. بدون شک ملتهایی که سنتهای خداوند و دستورات الهی رو تایید کردند و تکذیب نکردن پایدار مانده اند.

مدیر میراث فرهنگی و گردشگری کردکوی 28 اردیبهشت ماه را روز جهانی موزه و میراث فرهنگی وگردشگری دانست و افزود: 28 اردیبهشت ماه هر سال مصادف است با روز جهانی موزه و ایام پس و پیش آن به نام هفته میراث فرهنگی نامگذاری شده است و این مناسبت یادآور این مطلب است که همه ما باید در مسیر حفاظت از میراث فرهنگی کشور و تمدن اسلامی مان جدیت داشته باشیم.

وی در ادامه افزود: میراثی که بیانگر هویت دینی و ملی ماست و همچون شناسنامه ملت ما درخشش جهانی دارد. همین میراث فرهنگی است که توانسته برای آحاد این ملت غرورآفرین و افتخارآور باشد.

وی تصریح کرد: بدون شک ملتها و کشورهای تازه رسته ای که چند صباحی است در جغرافیای جهان ظاهر شده اند نمی توانند در برابر ارزشهای غنی و قوی میراث فرهنگی ایران قد علم کنند و همیشه مجبور بودن تا در برابر فرهنگ دینی و ملی ایران سر تعظیم فرود آورده اند.

وی خاطرنشان کرد: هیچ وقت از خودتان پرسیده اید چرا دولتهایی مثل امارات و عربهای ساحل دریای فارس هیچ توفیقی برای ادعاهای ارضی شان بر جزایر ایرانی ندارند؟؟ یا هر وقت نقشه ای یا مطلبی با عنوان خلیج مجعول عربی منتشر می کنند بلافاصله مجبور به اصلاح آن میشوند. چون تمامی شمال و جنوب خلیج فارس و جزایرش از شواهد و نشانه های فرهنگ و تمدن ایران اسلامی پر شده است. چون حتی در همان کشورهای عرب خلیج فارس و حتی تا مصر رد پای تمدن و فرهنگ اسلامی ایران به وضوح دیده میشود.

محمد مهدی برهانی حفاظت از عرصه های تاریخی و جلوگیری از تخریب و غارت آن را وظیفه عمومی دانست و افزود: باید توجه داشته باشیم که حفاظت از عرصه های تاریخی و جلوگیری از تخریب و غارت آنها وظیفه همه ماست و اگر می بینیم که گروهها و تیمهای متعدد داخلی و خارجی در صدد تخریب و غارت آنها هستند به خاطر این می باشد که دشمن هویت ما را نشانه رفته است.

وی یادآور شد: بد نیست اگر از خودمان بپرسیم که چرا تمامی اموال فرهنگی یا عامیانه تر بگویم همین عتیقه ها که از طریق حفاریهای قاچاق بدست می آید سراز موزه ها و مجموعه های خارجی در می آورد. یا چرا وقتی رد پای تمامی نسخی که به عنوان نسخه گنج توزیع میشوند را می گیریم به یهودیان میرسیم.

پاسخ روشن است؛ برای اینکه دشمنان اسلام – دشمنان ایران برنامه ای در دست دارند تا هویت ما را مدیریت کنند. تا هویت ما را دچار استحاله کنند. تا با دست خودمان زیر پای بناهای اسلامی مان رو به خاطر و شوق گنج بی رنج تخریب کنیم. خوب اگر در انتهای کار اگر گنجی نبود که نیست حداقل یکی از بناهای اسلامی تخریب شده باشد.

مدیر میراث فرهنگی کردکوی با بیان این نکته که شبیخون فرهنگی فقط توسعه نفوذ ماهواره به تمام خانه ها نیست اشاره داشت: شبیخون فرهنگی فقط توسعه نفوذ ماهواره به تمام خانه ها نیست فقط ترویج ضد ارزشها نیست بلکه تسخیر هویت یک ملت هم بخشی از هدف دشمن در شبیخون فرهنگی آنهاست.

وی افزود: جامعه شناسان معتقد هستند که وقتی هویت یک ملت را از آنها گرفتید تسخیر جغرافیای آن ملت و عبور از مرزهای زمینی آن ملت کار سختی نیست. وقتی شخصیت یک ملت را از آنها گرفتی تسخیرش، استثمارش و استعمار آن ملت سهل و راحت می شود.

وی با اشاره به این نکته که گرامیداشت 28 اردیبهشت و روز جهانی موزه ها اعتماد ملی ما را تقویت میکند اظهار داشت: گرامیداشت 28 اردیبهشت و روز جهانی موزه ها اعتماد ملی ما را تقویت می کند. زیرا در این موزه هاست که افراد، جوانان و تک تک افراد جامعه به داشته های خود آشنایی پیدا می کنند و به آن افتخار می کنند و این یعنی واکسینه شدن در برابر زرق و برق تمدن غرب.

وی افزود: موزه ها آینه دار پیشینه و گذشته ملت ماست. آینه دار امروز ما هم نمایشگاههای متعدد صنعتی است که شاهد آنیم.

وی در ادامه با توجه به حفظ میراث فرهنگی کشور از شهروندان خواست: شهروندان عزیز در تمامی عرصه های اجتماعی یار و یاور ارزشهای نظام و انقلاب اسلامی بوده اند همانا در حفاظت از میراث فرهنگی کشور عزیزمان کوشا باشند. چه بسا یک تماس و یک اطلاع رسانی به موقع شما، از تخریب یک عرصه تاریخی جلو گیری می کند.

محمد مهدی برهانی با بیان اینکه نکته که استان گلستان با قریب به دو هزار اثر تاریخی یکی از غنی ترین حوزه های فرهنگی ایران است افزود: از دوره پارینه سنگی میانه که حدود 100 تا 40 هزار سال رو شامل میشه در همین استان اثر داریم تا بناهای متاخر و جدیدتری همچمون مدرسه نظامی کردکوی که انشالله با همکاری آموزش و پرورش به موزه مردم شناسی کردکوی تبدیل خواهد شد.

وی ثبت آثار تاریخی در فهرست آثار ملی را یکی از روشهای حفاظت حقوقی و قضایی از عرصه های تاریخی در برابر قاچاقچیان دانست و یادآور شد: تاکنون 650 اثر تاریخی استان به ثبت رسیده و ما در این حوزه کاری 70 اثر تاریخی رو در فهرست آثار ملی به ثبت رسانده ایم.

مدیر میراث فرهنگی کردکوی در خصوص ثبت جهانی برخی آثار فرهنگی و گردشگری استان گفت: ثبت جهانی هم یکی از فعالیتهای سازمان میراث فرهنگی می باشد که سال گذشته جشن ثبت برج قابوس در فهرست یونسکو با حضور ریاست جمهور در این شهر برگزار شد. دیوار تاریخی گرگان هم که دومین دیوار بزرگ جهان می باشد که 200 کیلومتر طول دارد یکی دیگر از برنامه های ثبت جهانی برای استان گلستان است. انشالله پس ازاتمام مطالعات ثبت دیوار تاریخی گرگان و ارائه آن به یونسکو برج تاریخی رادکان هم در برنامه میراث فرهنگی برای ثبت جهانی قرار میگیرد.

وی در ادامه در خصوص تقویت صنایع دستی و تولیدات سنتی بیان داشت: حوزه صنایع دستی بخش دیگری از حوزه کاری میراث فرهنگی و گردشگری می باشد. تقویت صنایع دستی و تولیدات سنتی ما می تواند در عین آنکه برای خانواده ها درآمد زا باشد به عنوان یک ابزار توسعه فرهنگی ما هم باشد.

وی افزود: از طریق نقوش، سمبلها و سایر عناصر تزیینی روی این تولیدات صنایع دستی هست که می توانیم ارزشهای دینی خود را به تمامی جهان نفوذ بدهیم و این به معنای توسعه فرهنگی می باشد.

محمدمهدی برهانی بااشاره به برگزاری کلاس های آموزش صنایع دستی ابراز داشت: در این حوزه سعی کردیم تا با برگزاری کلاسهای آموزش صنایع دستی در رشته های مختلف برای بانوان جامعه، یک توانمندی در خانواده ها ایجاد کنیم تا آنها بتوانند با تولید صنایع دستی و فروش آنها در بهبود درآمدهای خانواده موثر باشند.

وی ادامه داد: جدای از این، با کمک مرکز آموزش فنی و حرفه ای و تأمین اجتماعی زمینه اشتغال و بیمه این عزیزان هم فراهم شده و در همین دوسال اخیر در حوزه کاری اینجانب 615 نفر اشتغال ایجاد شده که 471 نفر هم بیمه شده اند. این یعنی یک اعتماد به نفس، یعنی یک آرامش خیال برای این تولید کننده صنایع دستی. چرا ؟  چون همزمان که تولید کننده است و درآمد زا هم می باشد و بیست سال بعد هم بازنشسته خواهند شد.

وی بیان داشت: جا دارد که همینجا از تمامی خواهران دعوت کنم که برای آموزش صنایع دستی و استفاده از این فرصت ایجاد شده به میراث فرهنگی و گردشگری مراجعه کنند. ما در خدمت این عزیزان خواهیم بود.

وی تصریح شد: سومین حوزه کاری ما حوزه گردشگری است. مستحضر باشید که سازمان میراث فرهنگی برای توسعه عرصه های گردشگری برنامه های زیادی دارد. وسعت و بهره مندی هر شهرستان از این برنامه ها به فراخور استقبال و پیشنهادات شهرستانها متغیر است. برنامه گسترش و تجهیز پارکهای جنگلی مثل پارک امام رضای کردکوی یا سواحل تجهیزشده استان در شهرهای همسایه از محل همین اعتبارات گردشگری ایجاد شده است.

وی در ادامه یادآور شد: در دوره ای که ما در خدمت شما بودیم در حوزه غرب استان قریب به 8 میلیارد تومان سرمایه گذاری دولتی صورت گرفته و این غیر از آن بخشهایی هست که از طریق تسهیلات به بخش خصوصی کمک شده است. هتل پارتیا که در دست ساخت است، هتل آقای عقیلی در خیابان یکشنبه بازار، مجموعه آقای زاهد در پارک جنگلی امام رضا، مجموعه پذیرایی اقامتی آقای حقیقی در سرکلاته و یا مشابه همین در روستای دنگلان، از جمله کمکهای دولت به بخش خصوصی است.

باید این مطلب را هم به عرض برسانم که سازمان میراث فرهنگی آماده است تا برای توسعه گردشگری به کلیه طرحهای گردشگری تسهیلات اعطا کند. یا هم اینکه به طرحهای تهیه شده از سوی شهرداری های محترم از محل اعتبارات خود مبالغی را برای اجرایی شدن آنها تخصیص دهد.

در پایان لازم است تا مجددا اعلام کنم که آمادگی داریم تا در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیش از پیش در خدمت مردم شریف غرب استان به ویژه کردکوی عزیز باشیم.

ارسال نظر