نتانیاهو با حضور در آمریکا تمام رشته های روحانی را پنبه کرد
تعداد بازدید تعداد بازدید: 487 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 3:25 ب.ظ، چهارشنبه، 10 مهر، سال 1392 نظرات بدون نظر

هنوز چند روز از سفر پرحاشیه حسن روحانی رئیس جمهور ایران به آمریکا و مذاکرات وزاری خارجه دو طرف نگذشت بود که نتانیاهو نخست ویزر رژیم صهیونیستی با سفر خود به آمریکا و دیدار با اوباما همه رشته های حسن روحانی را پنبه کرد .

thumb271-18eb606f547a12d6b3dd6946a2567302به گزارش رادکانا، اتفاقات هفته اخیر در تاریخ سیاسی ایران بعد از انقلاب اسلامی بی نظیر بود . دیدار وزاری خارجه ایران و آمریکا بعد از سی و سه سال و اولین تماس تلفنی روسای جمهور ایران و آمریکا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی حوادثی نیست که حامل پیام های خاص نباشد .

بطور عام اکثر مسئولان کشوری و نهادها نظامی حضور حسن روحانی در آمریکا و سازمان ملل را مقتدرانه ارزیابی کردند البته تماس تلفنی دقیقه نود کار را خراب کرد و هنوز کسی نفهمیده این تماس از طرف روحانی بوده یا اوباما ،  اما باید به این نکته اشاره شود که اوباما در کشور خودش ، بلافاصله بعد از تماس تلفنی با روحانی اقدام به مصاحبه خبری کرد در حالیکه حسن روحانی در هواپیما بود و دسترسی به رسانه های خبری نداشت تا از خودش دفاع کند .

بسیاری از کارشناسان بین المللی بر این باورند که انعکاس سریع خبر گفتگوی تلفنی توسط اوباما در یک نشست خبری یک پیام مهم برای دنیا و بخصوص کشورهای مسلمان و گروه های مخالف آمریکا و استکبار داشته است و آن اینکه کشور ایران و انقلاب اسلامی به عنوان سمبل مبارزه با استکبار و امپریالیسم بالاخره پس از 34 سال مقاومت تسلیم شد و در مقابل نظام سلطه به زانو در آمد ، پس شماها دیگر لازم نیست این راه طی شده را تجربه کنید .

خیانت آمریکایی ها از همان جا آغاز شد که اقدام به برقراری تماس را به گردن طرف ایرانی انداختند . از طرف دیگر بازگرداندن جام شیردال به ایرانیان که چند سال پیش توسط آمریکایی ها از ایران دزدیده شده بود ، توسط مقامات ایرانی نشانه حسن نیت ارزیابی شد که این امر با واکنش داخلی مواجه شد .

کارشناسان بر این باورند که بازگشت مال دزدی که نمی تواند نشان حسن نیت باشد چرا که این جام متعلق به ایران بوده و این چنین منت گذاشتن اصلا درست نیست .

این سفر هر چه بود گذشت اما روز گذشته نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به دیدار اوباما رفت تا احتمالا از وی در مورد وقایع اخیر مرتبط با ایران توضیح بخواهد . اوباما در دیدار با نتانیاهو با چرخش 180 درجه ای عنوان کرد که همه گزینه ها در مورد ایران از جمله گزینه نظامی روی میز است .

اوباما تامین امنیت اسراییل را نقطه قرمز آمریکا خواند و گفت : تمام تلاش خود را برای تامین امنیت اسراییل بکار خواهیم بست .

نکته ای که ما را بعد از سی و چهار سال استقامت مردم ایران را رنج می دهد این است که مذاکرات بین ایران و آمریکا را ، استیصال ایران از تحریم ها و نشان دهنده نوشیدن جام زهر تعبیر کردند و گفتند که ایران از تحریم ها خسته شده و به ما روی آورده است .

خنده های اوباما و نتانیاهو نشان می دهد که آنها از این که ایران به آنها از ناچاری روی آورده خوشحال هستند و از اینکه تحریم ها را در ایران تاثیر گذار دیده اند خرسندند .

به هر حال نتانیاهو با حضور خود در آمریکا و صحبت هایش با اوباما بنظر می رسد دستاوردهای سفر روحانی را خنثی کرده و حال باید منتظر و ماند و دید که آیا وعده های اوباما و جان کری در مورد ایران به تحقق خواهد پیوست یا نه .

شواهد تاریخی نشان می دهد که آمریکا هیچگاه دوست ایران نبوده و نیست . از طرف دیگر همین شواهد تاریخی نشان داده که آمریکا تا پای جان به اسراییل فکر می کند . پس بعید است که اوباما ایران را به اسراییل ترجیح دهد .

 

نویسنده : محسن دلاورنیا

ارسال نظر