نظر دکتر منتظری در مورد پوشش بانوان در فصل گرما
تعداد بازدید تعداد بازدید: 397 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 3:03 ب.ظ، چهارشنبه، 17 اردیبهشت، سال 1393 نظرات بدون نظر

غلامرضا منتظری هستم دارای مدرک دکتری فرهنگ و تمدن اسلامی و عضو هئیت علمی رسمی دانشگاه بنده حدود ۸ سال در اداره فرهنگ و ارشاد استان گلستان به عنوان مدیر این مجموعه خدمت می کنم. البته در کنار امور فرهنگی یک بخش از وقت من به امور علمی و پژوهش اختصاص دارد، بنده در این رابطه در ۵ کنفرانس بین المللی نیز شرکت نموده ام.

13910501000316_PhotoAبه گزارش رادکانا، سایت طوبی گلستان با مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد استان گلستان مصاحبه ای اختصاصی ترتیب داده است که در این گفتگو  مباحث زیادی مطرح شده است که در ادامه با هم می خوانیم.

لطفا خودتان را معرفی نمایید ؟

غلامرضا منتظری هستم دارای مدرک دکتری فرهنگ و تمدن اسلامی و عضو هئیت علمی رسمی دانشگاه بنده حدود 8 سال در اداره فرهنگ و ارشاد استان گلستان به عنوان مدیر این مجموعه خدمت می کنم. البته در کنار امور فرهنگی یک بخش از وقت من به امور علمی و پژوهش اختصاص دارد، بنده در این رابطه در 5 کنفرانس بین المللی نیز شرکت نموده ام.

باز خورد برنامه های اجرا شده در اداره فرهنگ و ارشاد را در طول هشت سال مدیریت خود چگونه می بینید؟

با توجه به ارزیابی های صورت گرفته توسط ناظرین و کسانی که ما را مورد ارزیابی قرار داده اند هر مجموعه ای به صورت کارنامه ای دارای نقاط ضعف و قوت است با این وجود مجموعه ما در دو سال اخیر رتبه اول کشوری را کسب نموده است و همچنین در یک مورد از ارزیابی ها هم بنده را به عنوان مدیر کل نمونه کشور انتخاب نمودند. البته در چشنواره شهید رجایی که همه ساله در استان برگزار می شود و معمولا همه دستگاها چه تولیدی ، خدماتی ،آموزشی و فرهنگی مورد ارزیابی قرار می گیرند ، سال گذشته اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی رتبه اول را کسب نمود .

با وجود این که در چند سال اخیر مجموعه ما در رابطه با ارزیابی رتبه های خوبی را کسب نموده است اما نظر من این است که در همه مجموعه ها نقاط ضعفی وجود دارد که باید به آن بپردازیم و این نتایج نباید ما را مغرور نما ید و الا توقف خواهیم نمود . ایشان افزودند : در مسائل علمی و معنوی به هر پله ای رسیدیم باید کم بدانیم و مواظب باشیم سازمان و افراد آن دچار غرور نشوند.

از جمله مشکلاتی که بر سر راه مجموعه خود می بینید چیست؟ و برای بر طرف کردن آن جه اقداماتی می توان انجام داد؟ مشکلات زیادی وجود دارد که باید حل شود از جمله مشکلات جدی حوزه عدم انطباق بین اعتبارات دستگاه و انتظارات است. تمامی انجمن های هنری و فرهنگی از ما انتظار دارند اما متاسفانه من شرمنده این بزرگواران هستم و پاسخ گوی این افراد نیستم در کل اعتبار ما در سال بین 300 الی 360 میلیون است .

با توجه به این بوجه ما فقط برای برگزاری یک نمایشگاه بین 150 تا 200 میلیون هزینه صرف می کنیم بنابراین با باقی مانده پول نمی توانیم مانور جدی دهیم و نمایشگاه ، همایش هایمختلف برگذار نمایم . البته انتظار هنرمندان بزرگوار به جا است . اینجا خانه فرهنگ ، ادب و هنر است لذا اولین مشکلی که وجود دارد و بنده به اطلاع مسئولین رسانده ام این است که باید به حوزه فرهنگ بیشتر توجه نمایند اگر این مشکلات حل شود ما می توانیم منشآ خدمات بیشتری به افراد بی حوزه فرهنگی و هنری باشیم. همچنین ایشان افزودند : اگر هم موفقیتی کسب شده بعد از لطف خداوند متعال و تلاش و کوشش همه موسسات ، انجمن ها و نقش آفرینان فرهنگ و هنر در مجموعه است.

با توجه به اینکه مقام معظم رهبری در شعار امسال کلمه فرهنگ را نیز گنجانده اند مجموعه شما در این زمینه چه اقداماتی را در دست اجرا دارد؟

پاسخ به این راهبرد بزرگ و تعیین کننده نباید صرفا روی نگاه سازمانی باشد بلکه زمانی که ولی امر مسلمین مسئله را بیان می کنند نگاه ما باید به آن مسئله به عنوان یک وظیفه و تکلیف دینی باشد ما باید معتقد باشیم مواردی که معظم له بیان می کنند مسئله کشور است نه موضوع ، بنابراین وقتی می گویم مسئله نیاز به پاسخ نیز در میان می آید و ایشان خود را بیان مسئله پاسخ را نیز بیان فرمودند، و پاسخ همان عزم ملی و مدیریت جهادی است .

بنابراین ما در اولین اقدام دستگاهای فرهنگی فعال استان را دعوت کرده و قرارگاه فرهنگی استان را تشکیل داده و همچنین در نخستین جلسه 4 مصوبه تصویب نموده ایم که عبارتند از: سند تحول استان را تنظیم نمودیم تا این سند نقشه راه ما شود و ما این سند را به شورای عمومی فرهنگی استان رساندیم تا کل استان این 10 اصل را فریاد بزنند و ار کارهای غیر ضروری کناره گیری نمایند. همچنین در مرحله دوم فراخوانی با موضوع ایده های برتر و خلاق در تحقق شعار سال و تجلیل از صاحبان این ایده ها را در دستور کار قرار داده ایم.

با توجه به تعبیر مقام معظم رهبری از فرهنگ به اکسیژن و رهایی این مسئله از آلودگی ها شما چه اقداماتی را در دست اجرا دارید؟

همانطور که مقام معظم رهبری بیان فرموده اند : فرهنگ مانند اکسیژن است بنابراین در تولید آثارادبی ، فرهنگی و هنری همه دستگاها فرهنگی باید مواظب باشند ، همانطور که آب و اکسیژن از نیاز های حیاتی مردم هستند و همه در حفظ آنها از آلودگی تلاش می کنند فرهنگ نیز از نیازهای حیاتی مردم است و آلودگی در فضای فرهنگی را به راحتی نمی توان لمس نمود بنابراین در درجه اول وظیفه متولیان این حوزه است که از این مسئله محافظت نمایند .

در درجه دوم وظیفه تولید کنندگان و دستگاهای نظارتی است که باید مراقب باشند چه چیز تولید می شود بنابراین هنرمندان و پدید آورندگان هنری باید مواظب باشند چون فرهنگ به عنوان غذای روح مردم مورد استفاده قرار می گیرد. اما نکته آخر این که همانطور که مردم اگر آبی دچار آلودگی شود به مسئولین اطلاع می دهند در مسائل فرهنگی نیز اگر متوجه مشکلی شدند به مسئولین آن حوزه اطلاع رسانی نمایند.

به نظر شما اقتصاد و فرهنگ چه رابطه ای می توانند با یکدیگر با هم داشته باشند؟

این دو با هم رابطه معنا داری دارند چون هر دو از عناصر تاثیر گذار در سربلندی ، عزت و استقلال یک کشور به حساب می آیند یک اصل کلی در اندیشه امام (ره) و مقام معظم رهبری وجود دارد و آن م این است که تا زمانی که نگاه مردم را در حوزه فرهنگی تغییر ندهیم در اقتصاد تحولی دیده نمی شود . تحول در حوزه ای لازمه اش تحول در مسئله فرهنگ است.

ایشان افزودند ما برای اینکه به اقتصاد مقاومتی جامع عمل بپوشانیم باید در اندیشه مردم کار کنیم باید به مردم الگوی اصلاح مصرف را آموزش دهیم این خود نمونه ای از کار فرهنگی در سطح جامعه است. البته نکته دیگر که در بحث اقتصاد حائز اهمیت است حمایت از هنرمندان و فعالان فرهنگی است تا ایشان بتوانند با بر پایی نمایشگاهای مختلف محصولات فرهنگی خویش را به مردم عرضه دارند و آثار ایشان زینت بخش محافل و مجالس خانواده های ایرانی باشد.

به نظر شما آیا سریال پایتخت بیانگر فرهنگ مردم استانهای شمالی کشور بوده است؟

این سریال دارای چندین ویژگی خاص بود . در درجه اول به صورت خیلی ساده و روان با مخاطب خویش سخن می گفت همچنین بعضی مسائل اخلاقی و اعتقادی را در غالب نمایشهای جذاب به مردم تفهیم می نمود. در کل می توان این گفت در نگاه کارنامه ای سریال موفقی بوده و توانسته است مخاطبین خویش را جذب نماید.

با توجه به نزدیک شدن فصل تابستان و گرمای هوا آیا برای زنان در بحث پوشش اقداماتی را در دست اجرا دارید؟

به نظر بنده نقش رسانه در این زمینه از اهمیت ویژه ای برخوردار است ایشان می توانند با ساخت مستندها و کلیپ های جذاب در رابطه با پوشش این مسئله را به مردم آموزش دهند.

البته یکی از مهمترین موارد نقش خانواده است که در شکل گیری ساختار فکری و اخلاقی افراد خویش بسیار موثر و حائز اهمیت است. همچنین با تولید آثار فرهنگی سودمند از جمله کتب داستانی ، شعر … می توان در ساختار فرهنگی جامعه موثر بود بنابراین هم آموزشهای انفرادی در منزل و هم آموزش های اجتماعی مکمل یکدیگر هستند و تاثیر گذار.

همچنین ایشان در رابطه با گشت امنیت اخلاقی این گونه افزودند : امر به معروف و نهی از منکر از وظایف دینی ما است همانطور که رهبر معظم انقلاب فرموده اند: تذکر لسانی ، این تذکر آداب خاص خود را دارد و افرادی که تذکر می دهند نیز باید خود از واجدین شرایط آمرین به معروف و نهی از منکر باشند تذکر باید به گونه ای باشد که سبب خشونت و عصبانیت فرد خاطی نشود .

جامعه ما نیز جامعه سالمی است اما هر فرد و جامعه سالمی نیاز به ایمن سازی دارد چون بدن سالم در تهدید میکروب ها همیشه هست باید در درجه اول برای ایمن سازی و معصون سازی خویش تلاش کنیم. در حوزه مسائل فرهنگی هم برای اینکه ایمن باشید باید باورهای دینی و مذهبی خود را تقویت کنید بهترین واکسن ها در مباحث دینی نماز است . نماز انسان را از زشتی ها باز می دارد این نماز نقش ایمن سازی انسان را برعهده دارد.

ارتباط با خدا انسان را بیمه می کنند. اول محاسبه هست یعنی اینکه به حساب خویش برسید قبل از اینکه به حساب شما برسند در مسائل دینی چکاب ماهانه نیست بلکه روزانه است بعد نوبت مراقبه است انسان باید مواظب تمامی اعضای بدن خویش از زبان ،چشم و گوش ….باشد که خطا از شما سر نزند بنابر این پیش گیری بهتر از درمان است اما در درجه آخر نتوانستی پیشگیری کنی و آلوده به گناهی شدی توبه کن یعنی تصمیم به پاک سازی بدن و روح خود بگیر البته با عزم راسخ توبه واقعی صورت پذیر است. البته هجوم های که تحت عنوان شبیخون و غیره به ما می شود نشان دهنده این است که برگ برنده در دست ما است و انقلاب اسلامی و نظام اسلامی در جهان تاثیر گذار بوده اند البته این مسئله از یک جهت سبب اعتماد به نفس ما می شود که تاثیر گذار بوده ایم اما از جهت دیگر نباید به خود مغرور شویم .

بخاطره اینکه بدنه نظام ما شکل گرفته است همانطور که مقام معظم رهبر فرموده اند : مراقب باشید آلوده نشوید ، آغشته نشوید و فائق شوید . سرمایه ما قوی است امکانات و نعمت های فراوانی داریم نعمت انقلاب ، رهبری و مردم خوب اینها فرصت هستند اگر در طول تاریخ نگاه کنیم این نزاع بین حق و باطل وجود دارد و راه بعدی بصیرت است که باعث می شود جامعه ما در سلامت به سر ببرد انسان بصیر در سر دو راهی دست به انتخاب شایسته می زند که به بی راهه پا نگذارد .امام صادق (ع) می فرمایند: کسی که در زندگی بصیرت ندارد مثل آدمی است که راه می رود و از مقصد دور میشود.

سخن پایانی دکتر منتظری:

در سالی که از سوی مقام مظم رهبری به این نام زینت پیدا کرده هرفردی چه حقیقی چه حقوقی فکر کند نقش او در تحقق این امر کجاست منتظر نباشیم کسی از ما بخواهد وارد میدان شویم.آستین همت بالابزنیم چه در مقام نظری و ایده و چه درمقام عملی.

ارسال نظر