نقش کوهستان در توسعه طبیعت گردی و گردشگری شهرستان کردکوی
تعداد بازدید تعداد بازدید: 665 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 8:50 ق.ظ، دوشنبه، 17 خرداد، سال 1395 نظرات بدون نظر

شهرستان کردکوی بعلت داشتن طبیعت زیبا و قرار گرفتن در دامان پرمهر البرز که چون دایه مهربان آن را در آغوش گرفته است توان بالایی در توسعه طبیعت گردی و گردشگری در ارتفاعات درازنو دارد.

00000000به گزارش سرویس گردشگری رادکانا، تنوع شرایط فیزیکی، زیستی، اکولوژیکی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در کوهستان آن را به ذخیره گاه و محلی برای حفاظت، مشاهده و بررسی علمی و تفریحی تبدیل کرده است؛ به همین دلیل کشورهای پیشرفته، تمام مراکز علمی، مشاهداتی و تفریحی خود را در ارتفاعات ساخته اند.

امروزه اغلب کانونهای تفرجگاهی در مناطق کوهستانی مستقر شده اند زیرا اکوسیستم های کوهستانی تفاوتهای اکولوژیکی را در جهت عمودی و در سطح محلی به وضوح نشان می دهند.

کوهستانها به دلیل جزیره ای بودن و دشواری دسترسی، از نظر ذخایر ژنتیکی بسیار غنی هستند و به جزیره تنوع زیستی معروف شده اند.

00000

شهرستان کردکوی بعلت داشتن طبیعت زیبا و قرار گرفتن در دامان پرمهر البرز که چون دایه مهربان آن را در آغوش گرفته است توان بالایی در توسعه طبیعت گردی در ارتفاعات درازنو دارد.

اگر برای ایجاد این امکانات سرمایه گذاری خوبی از طرف بخش خصوصی و دولتی صورت گیرد این شهرستان یکی از مهمترین قطب های گردشگری ایران خواهد شد.

با نگاهی واقع بینانه به شهرستان کردکوی متوجه تنوع پدیده های طبیعی، ژئومورفولوژیکی و میکرو اقلیم های متعدد خواهیم شد که هر کدام به نحوی می تواند سهم قابل توجهی در صنعت نوپا گردشگری داشته باشند. 

نقاط کوهستانی از جمله اماکن طبیعی هستند که گردشگران زیادی را به سوی خود جلب می کنند.

فعالیت های کوهنوردی، کوهپیمایی، صخره نوردی و غارنوردی در چند سال اخیر مورد توجه اقشار مختلف مردم در سطح شهرستان کردکوی قرار گرفته است.

به خصوص کوهپیمایی، که مسیرهای کوهپیمایی غالبا برای استفاده همگانی از قبل توسط گروهای کوهنورد آماده شده و موانع موجود بر طرف شده است.

00

موقعیت قرارگیری و جهت ارتفاعات شهرستان کردکوی در ذخیره سازی برف و ذوب تدریجی آن و ایجاد منابع آب کافی به منظور توسعه فعالیتهای گردشگری بسیار مناسب است.

معرفی و شناسایی نقاط منحصر به فرد شهرستان کردکوی از طریق نقشه های توپوگرافی به گردشگران می توان مناسب ترین مسیر امن جهت دستیابی به نواحی موردنظر را انتخاب نمود.

000000000000

ارتفاع برف مسیر درازنو

با مطالعه نقشه های توپوگرافی شهرستان کردکوی می توانیم، نقاطی مانند قله های بلند، دامنه های ممتد با شیب تند، دیواره ها، دره های عمیق، میزان تراکم شبکه هیدروگرافی و مسیر رودها و… را به خوبی تشخیص دهیم و دیواره های مناسب با میزان شیب موردنظر برای ابزارگذاری صخره نوردان و همچنین شناسایی مکانهای کم خطر جهت احداث اقامتگاههای گردشگری امکان پذیر ساخت.

نمونه ای از این اشکال فرسایش کاوشی را در ارتفاعات جنوبی مسیر می توان مشاهده کرد.

بدون شک با معرفی و بازدید از این عوارض ژئومورفولوژیکی می توانیم قابلیت های اکوتوریستی شهرستان کردکوی را به نمایش بگذاریم.

0000000000

در سطح شهرستان کردکوی برخی از ارتفاعات مورد توجه هیئت های مختلف کوهنوردی و علاقه مندان به فعالیتهای کوهپیمایی می باشد که به منظور امکان سنجی ویژگیهای اکوتوریستی یا همان طبیعت گردی به بررسی و معرفی هر یک از آنها می پردازیم  و دو قابلیت مهم صخره نوردی و دامنه نوردی را در آنها مورد بررسی قرار خواهیم داد:

1- قله های دو کالی، درازنو و جهان نما، بلندترین ارتفاع در سطح شهرستان می باشند. این قله ها در جنوب شهرستان کردکوی قرار دارند.

در دامنه های شمالی و حتی جنوبی البرز کردکوی امکان انجام ورزشهای زمستانی از جمله برف نوردی وجود دارد.

قله های دو کالی، درازنو و جهان نما مورد توجه هیئت های مختلف کوهنوردی استان و حتی در سطح کشور می باشند و هر سال چندین هیئت کوهنوردی جهت صعود به این کوه عازم شهرستان کردکوی می شوند.

DSC00819

مسیر دسترسی به این کوه از طریق شهر کردکوی و عبور از پارک زیبای جنگلی امام رضا (ع) و از طریق یک جاده آسفالته و خاکی امکان پذیر است .

وجود چشمه های متعدد و آبشار های زیبا در مسیر قله قابلیتهای طبیعی مناسبی را برای توسعه فعالیتهای اکوتوریستی در آن فراهم ساخته است.

بر روی دامنه های شمالی کوه البرز در شهرستان کردکوی به دلیل وضعیت خاص توپوگرافی و جهت قرارگیری آن گاهی تا اواسط خرداد ماه برف مشاهده  می شود که قابلیتهای مورد نیاز در اکوتوریسم زمستانی مانند برف نوردی را فراهم می سازد.

دیدن دریای خزر و خلیج گرگان، مناظر و چشم انداز زیبای کوهپایه های اطراف می تواند گردشگران زیادی را جذب کند.

0000
قله های دو کالی

2- وجود امام زادگان هزار منزل در بالاترین ارتفاع باعث شده زائران زیادی برای زیارت به این مکان مذهبی عزیمت کنند.

مهم ترین راه دسترسی به امام زادگان هزار منزل از طریق روستای ییلاقی درازنو می باشد.

در ضلع شرقی قله دو کالی دیواره هایی قرار دارند که به دلیل مقاومت سنگهای تشکیل دهنده آن و بالا بودن ضریب سختی برای عملیات صخره نوردی مناسب بوده و مورد توجه صخره نوردان و هیئت های مختلف کوهنوردی است.

این کوه سرچشمه رودهای متعددی است که به صورت چشمه سارهایی از منافذ و شکستگی های عمیق کوه خارج شده و کیفیت مناسبی دارند.

در این کوهستان دیواره هایی وجود دارد که هنوز مسیر آنها جهت فعالیتهای صخره نوردی بازگشایی نشده است.

000000
گروه کوهنوردی سبز تمیشه کردکوی

* غارهای مهم منطفه کردکوی

غار یخچال: این جاذبه طبیعی از مکان های دیدنی منطقه کردکوی است که در محدوده روستای درازنو قرار دارد و این غار در زیر موقعیتی به نام قلعه دکانی و در کنار سنگ بسیار بزرگ که محوطه ای در حدود 20 متر مربع در بر گرفته، قرار دارد.

در شهریور ماه نیز در داخل این محفظه برف موجود است، به همین دلیل، این مکان، یخچال نام گرفته است.

دسترسی به داخل غار یخچال از طریق سوراخی به اندازه عبور یک انسان میسر است.

غار گنج خانه: این غار، از استالیکتها و استاگمیتهای زیبائی به رنگهای نارنجی و طلائی تشکیل شده است که چشم را خیره می کند.

غار جهان نما: این غار در منطقه حفاظت شده جهان نما در شهرستان کردکوی واقع است.

غار اژدرک: این غار در بالاجاده (سوم راه) شهرستان کردکوی واقع است.

000
غار یخچال

بررسی قابلیت های صخره نوردی در ارتفاعات کردکوی

صخره نوردی یکی از جذاب ترین و هیجان انگیزترین فعالیتها در هوای آزاد می باشد. صخره نوردی به همراه کوهنوردی در شرایط یخ و برف را اکوتوریسم ماجراجویانه می نامند.

از آنجایی که عملیات صخره نوردی اختصاص به طبیعت بکر خارج از سکونتگاههای انسانی دارد، موجب  می شود تا برای فراهم ساختن تسهیلات مورد نیاز در محیط طبیعی تغییراتی ایجاد کنند که متاسفانه فرسودگی مناطق بکر را به همراه دارد.

با توجه به تنوع کانیهای تشکیل دهنده ارتفاعات در شهرستان کردکوی تمامی آنها از ضریب اطمینان کافی به منظور انجام کارهای فنی و عملیات میخ کوبی به منظور صخره نوردی برخوردار نمی باشند.

در حال حاضر تربیت بدنی کردکوی جهت فراگیری و آموزش به منظور آمادگی بدنی در سالن امام (ع) دیوار صخره نوردی ایجاد کرده است.

00000000000

بررسی قابلیت های دامنه نوردی در شهرستان کردکوی

دامنه نوردی در مفهوم عام کلمه و بر اساس تعریف مرکز اطلاعات سیاحتی آمریکا، معادل طبیعت گردی گرفته شده و شامل دیدار از چشم اندازها و آثار طبیعی، دیدار از حیات وحش، آموزش و پژوهش در طبیعت و سفرهایی است که به منظور تفرج در طبیعت و استفاده از آن برای تغییر حال و هوای روزمره انجام می شود.

شاید بتوان رشته کوه البرز در قسمت جنوب و حتی شمال شهرستان کردکوی را که دارای شیب مناسبی می باشد، معادل دامنه نوردی در نظر گرفت که کاربران در طی آن علاوه بر جنبه های ورزشی از هوای پاک و سالم و چشم اندازهای کوهستانی بهره مندمی شوند.

شرایط دامنه نوردی در قسمت شمالی ارتفاعات البرز برای گروههای مختلف سنی فراهم است و مناسب ترین راههای دسترسی از میان دره های زیبای مشجر و ییلاقی می گذرد که انگیزه بیشتری را برای فعالیتهای اکوتوریستی فراهم می کند.

000000000
دامنه نوردی گروه سبز تمیشه در مسیر درازنو

0
روستای ییلاقی درازنو

گزارش از نویسنده رادکانا: یعقوب محمودی

انتهای پیام/

ارسال نظر