نماز اول وقت یا اکران فیلم؟ اداره ارشاد اسلامی توجه کند
تعداد بازدید تعداد بازدید: 619 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 7:34 ب.ظ، پنج شنبه، 8 اسفند، سال 1392 نظرات یک نظر

نادیده گرفتن شدن اوقات شرعی و انجام واجبات دینی در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کردکوی برای بار چندم باعث به وجود آمدن انتقادها و دغدغه های فراوانی در این خصوص شده است.

12به گزارش رادکانا، نادیده گرفتن شدن اوقات شرعی و انجام واجبات دینی در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کردکوی برای بار چندم باعث به وجود آمدن انتقادها و دغدغه های فراوانی در این خصوص شده است.

برکسی پوشیده نیست که شهرستان کردکوی هنرمندان و جوانان خلاق و مستعد بسیاری در زمینه های فرهنگی و هنری  را دارا میباشد و در طول سال نمایش ها و فیلم های خوبی در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان اجرا و اکران میشود که در این میان تلاش جوانان هنردوست و همکاری مسئولین ذی ربط جهت به سرانجام رسیدن این امور ستودنی وقابل تقدیر است

اما مدتی است که مجوز های اکران فیلم ها و نمایش های  این اداره تناقض مشهودی را با نام و وظیفه این نهاد فرهنگی پدیدار میکند،برنامه هایی که برای مردم در این اداره به مرحله نمایش میرسد دقیقا هم زمان با لحظات ملکوتی اذان و نماز است و این امر در کنار عدم توجه مسئولین مربوط همچنان ادامه دارد. پر مخاطب بودن و یا سطح خوب هنرمندان و نمایش ها هیچکدام دلیل بر این نمیشود که در شوق و ذوق اجرای یک برنامه برخی از اصول و واجبات به فراموشی سپرده شوند، بلکه توجه به چنین فرایضی در  چنین سطوحی میتواند بیشتر و بهتر اهمیت آنها را از جمله اذان و نماز اول وقت نشان دهد

در جدید ترین اقدام فیلم چاله دو (ویروس) که مخاطبان خود را جذب کرده است از روز دوشنبه در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اکران میشود اما باز هم ساعت قید شده شروع این نمایش دقیقا همزمان با نماز مغرب بوده و بار دیگر نقد هایی را متوجه اداره ارشاد کرده

[تصویر:  139318180627161.jpg]

همزمان بودن ساعت اکران نمایش با اذان و نماز آن هم در اداره ای مانند ارشاد اسلامی که مسئولیت های خطیر فرهنگی را به منظور ارتقای سطح آگاهی و بینش دینی و اسلامی مردم عهده دار است اصلا قابل توجیح نیست و با تغییر ساعت بلیط فروشی و ورود مردم برای تماشای این فیلم که امری کاملا ساده و بی هزینه است میشد احترام به فرایض دینی مردم  و سفارشات دینی و اسلامی گذاشت.

امام خمینی به دلیل آن که بنیان گذار و رهبر نظامی مبتنی بر اندیشه های اسلامی بوده، و از آن جا که تبیین سیاست های کلان نظام ناشی از نظریات ایشان است و ایشان در مواقع مختلف وظایف و مسئولیت های نهادهای گوناگون نظام را تبیین کرده و به مناسبت های مختلف این وظایف را گوشزد نموده، بدیهی است که از جمله نهادهای که از نگاه امام دارای موقعیت و مسئولیت بسیار حساس و خطیر است، فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

حال آنکه وظایف سازمان و نهاد فرهنگی همچون ارشاد اسلامی رشد فضائل اخلاقی بر اساس ایمان و تقوی و رواج فرهنگ و هنر اسلامی و انجام همکاری های فرهنگی و ارشادی با مراکز اسلامی و فرهنگی به منظور اشاعه فرهنگ اسلامی است.

اما چنین امر مهمی به مانند اقامه اذان و نماز با وجود انتقاد های مکرر نادیده گرفته میشود و زمانی که مردم باید برای خواندن نماز در مساجد یا در خانه ها روی سجاده مشغول عبادت به درگاه خداوند باشند ،با برنامه ریزی بدون تدبیر و نادیده گرفتن برخی امور ، مردم را ناچار به تهیه بلیط و یافتن مکانی مناسب برای دیدن نمایش میکند که اینجا اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مفهوم و هویت اصلی تشکیل خود را عملا نادیده میگیرد.و انتقادات فراوانی را به سوی خود روانه میکند. در حالی که اداره ارشاد باید سرلوحه سایر ارگان ها و نهاد ها در زمینه مسائل فرهنگی و دینی باشد.

بلا شک انسان ممکن الخطاست و اشتباه از همگان به غیر از معصومین (ع) سر میزند و این نقد و انتقاد است که باعث بهبود و شکوفایی و نشان دادن مشکلات موجود میشود.

رسیدگی و رفع این مشکل توجه سرپرست و مسئول اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آقای قلندری که خود از خانواده شهدا هستند و اهداف و آرمان های شهدا و انقلاب اسلامی را به خوبی میدانند را می طلبد.

امیدواریم از این پس برنامه ریزی اکران فیلم ها و نمایش ها در این اداره فرهنگی و اسلامی با اندکی تامل و تدبیر همراه شود که نه همزمانی با لحظات عبادت اول وقت را شاهد باشیم و نه موجبات دغدغه مردم برای تهیه بلیط و مکان مناسب را فراهم آوریم که مبادا با خواندن نماز ، نتوانند به موقع به نمایش برسند

با اندکی جابجایی و تغییر ساعت ، اداره ارشاد ؛ هم به وظیفه اصلی خود میپردازد، هم مسئول به تاخیر افتادن نماز بسیاری از مردم که برای دیدن نمایش در دام بی برنامگی افتاده اند نمیشود و به قول حکیمی : هم خدا راضی و هم بنده خدا راضی می شود./کردکوی نیوز

حسین محمدی می گوید:

ارشاده دیگه!! اومده ارشاد فرهنگی و اسلامی بکنه..موقع اذان و نماز مردم رو میاره برای گرفتن بلیط و دیدن نمایش.
رفعش خیلی ساده هست ، عجیبه که توجهی نمیشه

ارسال نظر