نورقلی پور: ورود کالاهای چینی با لوگوی شرکت های داخلی به کشور / نوسازی و به روزکردن ساز و کارهای گمرک برای پیش گیری از قاچاق
تعداد بازدید تعداد بازدید: 197 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 12:21 ب.ظ، دوشنبه، 27 دی، سال 1395 نظرات بدون نظر

نماینده مردم کردکوی،بندر ترکمن و بندرگز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متاسفانه به دلیل نوع تقاضایی که در بازار ایران وجود دارد،افزود:از میان کالاهای چینی،کالاهایی با نازل ترین کیفیت وارد کشور می شود.

106837178673_Origبه گزارش سرویس اقتصادی رادکانا، رامین نورقلی پور در گفت وگو باخبرنگار خبرگزاری خانه ملت بااشاره به عرضه کالاهای چینی در بازار گفت: کالای چینی در خود بازارچین ،دارای استانداردهای مختلفی است به این معنا که بخشی از این کالاها از استاندارد کیفی بازار اروپا برخوردار بوده و بخشی دیگر نیز همراه با استانداردهای بازار آمریکا و استرالیا است و با کیفیت های مختلفی در سطح دنیا ارائه می شود.

ارتقای سطح استانداردهای واردات کالا روی بازار داخلی تاثیر می گذارد

نماینده مردم کردکوی،بندر ترکمن و بندرگز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متاسفانه به دلیل نوع تقاضایی که در بازار ایران وجود دارد،افزود:از میان کالاهای چینی،کالاهایی با نازل ترین کیفیت وارد کشور می شود.

واردات کالای چینی با لِیبل وطنی!

وی تصریح کرد:در بخش دیگری از تقاضای بازار برای ورود کالا از چین به داخل کشور شاهد کالاهایی هستیم که کاملا در کشور تولید شده و یا توان تولید آن وجود دارد،همچنین بخشی دیگر از کالاهای چینی که وارد می شود کالایی است که قبلا تولید شده اما در حال حاضر تولید نمی شود و امکان تولید آن به دلیل مسائل رقابتی وجود ندارد،از این رو تجار سفارش کالای مشابه در چین را ترجیح می دهند که بعضا این کالاها که عمدتا ساخت چین است با لِیبل و لوگوهای فارسی و شرکت های داخلی وارد کشور می شود.

نورقلی پور با اشاره به اینکه در مورد کیفیت کالاها باید گفت که واردکنندگان براساس نیاز بازار کالا وارد می کنند،خاطرنشان کرد:از سوی دیگر،در مبادی ورودی استانداردهای لازم برای ورود کالا اعمال نمی شود در حالی که اگر بتوانیم سطح استانداردهای خود را ارتقاء داده و قاچاق را کنترل کنیم ،قطعا می توانیم روی بخشی از بازار تاثیرگذار باشیم.

نوسازی و به روزکردن ساز و کارهای گمرک برای پیش گیری از قاچاق

این نماینده مجلس تاکید کرد:در حال حاضر موضوع مبارزه و جلوگیری از قاچاق کالا بحث بسیار مهمی در مجلس است و ما به دنبال راهکارهایی برای کاهش حجم کالای قاچاق در کشورهستیم که در این موضوع شاهد نوسازی و به روزکردن ساز و کارهای گمرک برای پیشگیری از قاچاق نیز هستیم.

نماینده مردم کردکوی،بندر ترکمن و بندرگز درمجلس شورای اسلامی تصریح کرد:واقعیتی که وجود دارد این است که بسیاری از کالاهای چینی که در بازار شاهد عرضه آن هستیم ،از مبادی رسمی وارد کشور می شود که دلیل عمده آن پائین بودن استانداردهای ما برای ورود کالا است  و به نظر می رسد که نظارت کافی بر آن وجود ندارد و این کالاها بدون حساب و کتاب وارد می شوند.

علاوه بر عوامل خارجی و تحریم ها خودمان نیز باعث گران بودن تولید نهایی داخلی شده ایم

نورقلی پور تاکیدکرد:در اینکه ورود و عرضه کالای چینی در بازار ضربات جبران ناپذیری به بدنه تولید کشور وارد می کند،هیچ تردیدی وجود ندارد و ما در این پروسه خود را مقصر می دانیم، هرچند که عوامل خارجی و تحریم ها قطعا نقش بسیار مهمی در این موضوع داشته اند؛ولی ما نیز باعث گران بودن تولید نهایی داخلی شده ایم.

وی تصریح کرد:بسیاری از کالاهایی که از چین وارد کشور می شود، قابلیت تولید در داخل با کیفیت های بسیار بهتر را دارند؛اما متاسفانه تولیدات ما گران تمام می شود و خریداران در داخل کشور نیز به دنبال قیمت پایین تر هستند که مجموع این عوامل دست به دست هم داده تا روز به روز در عرصه های مختلف،از کوچک ترین کالا گرفته تا کالاهای سنگین مثل خودرو پذیرای کالای چینی باشیم.

عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گسترش روابط سیاسی با چین یکی از دلایل دیگر است که ما را به سمت کالای چینی ترغیب کرده است،افزود:در رابطه با گسترش روابط سیاسی- اقتصادی دوکشور هیچ تردیدی وجود ندارد و باید انجام شود،اما مهم این است ما از چین کالایی وارد کنیم که حائز استانداردهای لازم باشد.

انتهای پیام/

ارسال نظر