نوروز خوانی بالاجاده قابلیت ثبت ملی دارد
تعداد بازدید تعداد بازدید: 235 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:00 ق.ظ، چهارشنبه، 23 فروردین، سال 1396 نظرات بدون نظر

یکی از سنتهای دیرین روستای بالاجاده، سنت نوروزخوانی است که باید ثبت ملی شود.

به گزارش سرویس اجتماعی رادکانا؛ یکی از سنتهای دیرین روستای بالاجاده، سنت نوروزخوانی است که از دیرباز با آداب و رسومی خاص آمدن فصل بهار و عید نوروز را سر می دادند.

نوروزخوانی که به خوبی از نسلهای پیشین به نسلهای امروزی انتقتال یافته است در سالهای اخیر در آستانه نوروز یکی از برنامه های پر مخاطب فرهنگی و اجتماعی در روستا و فراتر از آن در رسانه استانی (شبکه سبز گلستان) و حتی در شبکه های ملی هم این سنت و فرهنگ روستایی پرداخته می شود.


تا جائیکه علاوه بر اجرای نمایش خیابانی این سنت در روستای بالاجاده که در سالهای اخیر با اهتمام و کوشش کوروش فرخی، علی اکبر بهرامی و دستیارانشان به شایستگی به نمایش گذاشته می شود ترویج این سنت از ورای روستا هم عبور کرد و با دعوت بسیاری از ارگانهای مسئول در ستادهای تسهیلات نوروزی و کمپین های گردشگری یکی از برنامه های جذاب فرهنگی و بومی و محلی به شمار می آید.

در سال جاری کوروش فرخی، نوروز خوان بالاجاده ای با حضور مستمر در شبکه استانی و نمایش های زنده در کمپین های گردشگری جایگاه رسانه ای و فرهنگی خاصی داشته است.

با توجه به این قابلیت و توان فرهنگی و حمایت همه جانبه دستگاههای عامل در شهرستان و استان بالاخص اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان گلستان، زمان آن فرا نرسیده است تا برای ثبت این سنت و فرهنگ برنامه ریزی و اقدام شود؟

مدیران برنامه ریزی و فرهنگی روستا بالاخص رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان کردکوی با مساعدت فرماندار و بخشدار مرکزی برای ثبت تاریخی این سنت اقدام نمایند.

انتهای پیام/

ارسال نظر