نگرانی از افزایش حضور دختران زیر ۲۰ سال در ناهار خوران گرگان
تعداد بازدید تعداد بازدید: 2,656 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 11:38 ق.ظ، جمعه، 27 اردیبهشت، سال 1392 نظرات بدون نظر

این روزها ناهارخوران گرگان شاهد حضور دختران زیر ۲۰ سالی است که اکثرا بدون اجازه و اطلاع داشتن والدین به این مکان آمده اند و دانش آموز یا دانشجو بوده و در این مکان احساس راحتی می کنند .

bibandobariهفته قبل نزاع یک دختر و زن میانسالی ما را کنجکاو کرد که به حلقه دعوی نزدیک شویم . وقتی از ماجرا خبردار شدیم فهمیدیم که این دختر که حدودا 19 سال سن داشت برخی غروب ها به اتفاق دوستش به ناهارخوران می رفتند که مادر این دختر با تعقیب وی متوجه می شود و درگیری لفظی سختی بین مادر و دختر در می گیرد که باعث می شود مردم دور آنها جمع شوند .

این روزها خیلی از والدین نگران فرزندان خود مخصوصا دختران جوان هستند ، دخترانی که به دلیل سن و سال کم و هجمه مد های غربی از طریق ماهواره ها خیلی راحت فریب کلمات عاشقانه را می خورند و خودشان را در ورطه نابودی می اندازند .

ناهار خوران گرگان امروز مامنی شده برای این افراد که دید و بازدیدهای شان را در این مکان بگذارند ، ملاقات هایی که معمولا با کشیدن قلیان همراه است و در برخی موارد بعد از مدتی به تماس های فیزیکی و کج رفتاری جنسی نیز خواهد رسید .

این لجام گسیختگی فرهنگی در بین نسل جوان و کم سن و سال رو به افزایش است و شاهدیم که این روزها ناهارخوران دختران زیر 20 سال که عموما دانش آموز یا دانشجو هستند به همراه همکلاسی های خود و گاها هم دانشگاهی های پسر بوده و هیچ ارتباط محرمیت بین آنها وجود ندارد ، خیلی راحت دور می زنند و به کوهنوردی می روند ، قلیان می کشند و به این ترتیب دوران گذار به لیبرالیسم را تجربه می کنند .

حتی شاهدیم که در پوشش کوهنوردی و یا اردوهای دانشجویی و گروه های چندین نفره ، خیلی راحت به درون طبیعت می روند اما نمی دانند که دل مادر و پدر درون خانه مدام می لرزد که پسر یا دخترش الان چه می کند .

متاسفانه مسئولین فرهنگی شهر هیچ واکنشی به این ناهنجاری نشان نمی دهند و یا برای آن برنامه ای ندارند و این امر باعث شده تا ناهارخوران گرگان به عنوان یک محیط ضد فرهنگی لقب بگیرد و خانواده های مذهبی نتوانند از این محیط که حق مسلم آنها نیز هست استفاده کنند .

آنچه که بیشتر از همه دل فرهنگ دوستان گرگانی را آزرده ، کم کاری متولیان فرهنگی نظیر ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر ، کارگروه حجاب و عفاف ، کمیسیون فرهنگی شورای شهر و … می باشد .

در دل ناهارخوران برای هر اقدام ضد فرهنگی بستری فراهم است اما برای کارهای فرهنگی نه تنها برنامه ریزی نمی شود ، هیچ ، در مقابل آن هم موضع گیری می شود که نمونه بارز آن ساخت پارک موزه دفاع مقدس استان گلستان بود که با مخالفت برخی از کرسی نشنیان شورای شهر گرگان روبرو شد .

نتیجه اینکه مردم با هزار امید و آرزو دختران و پسران خود را بزرگ می کنند و با هزینه های هنگفت تحصیلی ، امید دارند فرزندشان با درس خواندن آینده خودش را تضمین کند اما وجود چنین معضلاتی باعث شده تا خیلی از جوانان پاک و معصوم ناخواسته به این وادی وارد شده و قربانی این جریان شوم شوند .

متاسفانه بعد از تصادفات سخت و مرگ باری که در محور ناهارخوران روی داد تمرکز نیروی انتظامی بیشتر بر روی رویکرد راهنمایی و رانندگی بوده و از بحث مفاسد اخلاقی و بی بند و باری در این مکان غفلت شده است .

در این زمینه به نظر می رسد یکی از مسائل بسیار مهمی که نیاز است شورای شهر آینده گرگان که از میان کاندیداهای فعلی و با رای همین مردم انتخاب می شوند به آن توجه کنند ؛ مسائل و معضلات فرهنگی و اجتماعی موجود در مجموعه ناهارخوران است و آن را در سرلوحه برنامه های خود قرار دهند ./گلستان ما

ارسال نظر