نگرانی حوزه های علمیه از اشتباهات پیاپی فرهنگی دولت یازدهم / بیانیه طلاب: دولت، اخطار حوزویان در عرصه فرهنگ را جدی بگیرد + حضور معنادار علما و بزرگان حوزه در این اجتماع
تعداد بازدید تعداد بازدید: 379 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 9:37 ق.ظ، یکشنبه، 4 خرداد، سال 1393 نظرات یک نظر

حضور پرشور و حماسی طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در این همایش که زیر باران رحمت الهی برگزار گردید تجدید بیعتی دیگر از مردم ولایتمدار قم با آرمان ها و ارزش های انقلاب اسلامی و رهبر انقلاب بود که چهره ها و شخصیت های مختلف حوزوی و سیاسی در این برنامه حضور پیدا کردند.

54714_962به گزارش رادکانا، همزمان با فرارسیدن سوم خرداد سالروز آزاد سازی خرمشهر و همچنین آغاز هفته مقاومت و پیروزی، طلاب و فضلاء حوزه های علمیه در اجتماعی عظیم و با شکوه با عنوان “مانگرانیم” اعتراض خود را از رویکردهای فرهنگی اخیر نشان دادند.

حضور پرشور و حماسی طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در این همایش که زیر باران رحمت الهی برگزار گردید تجدید بیعتی دیگر از مردم ولایتمدار قم با آرمان ها و ارزش های انقلاب اسلامی و رهبر انقلاب بود که چهره ها و شخصیت های مختلف حوزوی و سیاسی در این برنامه حضور پیدا کردند.

در همایش “ما نگرانیم” حجت الاسلام ملکا رئیس دفتر مقام معظم رهبری در قم، حجت الاسلام و المسلمین سعیدی امام جمعه قم، آیت الله حسن ممدوحی و آیت الله عبدالهی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، حجت الاسلام آشتیانی نماینده مردم قم، آیت الله کعبی عضو مجلس خبرگان رهبری، حجت الاسلام نبویان نماینده مردم تهران در مجلس، علی اصغر زارعی نماینده مردم تهران در مجلس  و مهدی امیرآبادی نماینده مردم قم در مجلس و عبدالرحیم بیرانوند نماینده مردم بروجرد، حجت الاسلام سالک رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، مهندس بذرپاش، الیاس نادران و حسین طلا نمایندگان مردم تهران در مجلس و جمع کثیری از اساتید حوزه های علمیه قم حضور داشتند.

در بیانیه پایانی همایش بزرگ “ما نگرانیم ” که به امضاء طلاب و فضلاء حاضر در این برنامه رسید تذکراتی در خصوص رویکرد های فرهنگی دولت یازدهم بیان شده است که متن کامل این بیانیه به این شرح می باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم
وصلی‌الله علی محمد و آله الطاهرین

انقلاب اسلامی ایران در امتداد بعثت انبیای الهی، به رهبری مردی از سلاله پیامبر خاتم (ص) و بر امواجی از خون‌های مطهر شهیدان به وقوع پیوست و به پیروزی رسید. همان‌گونه که امام راحل فرمود: «مبدء اسلام است و مقصد هم اسلام،» و هدف انقلاب اسلامی تحقق بخشیدن به فرهنگ و ارزش‌های اسلام ناب محمدی‌صلی‌الله‌علیه‌وآله در جامعه به‌منظور تأمین سعادت دنیا و آخرت انسان بود. فرمایشات امام راحل‌ رضوان‌الله‌ تعالی‌علیه و رهبر معظم انقلاب‌ادام‌الله‌ ظله‌العالی درباره وظیفه دولت‌ها در ترویج گفتمان اعتقادی و آرمان‌های انقلاب، اهمیت و جایگاه راهبردی فرهنگ را در مجموعه سیاست‌ها و برنامه‌های نظام آشکار می‌سازد. تأکید قانون اساسی و سوگند رئیس جمهور بر پاسداری از مذهب رسمی و ترویج دین و اخلاق مؤید این حقیقت است. متأسفانه کارگزاران جمهوری اسلامی چنان که باید به این وظیفه خطیر توجه نکرده، و بعضاً به دلیل خودباختگی و ازخودبیگانگی فرهنگی، راهی را انتخاب کرده‌اند که با اهداف مقدس نظام اسلامی سازگار نیست، و بدین جهت موجبات نگرانی رهبری معظم و مراجع عظام و دلسوزان نظام را فراهم کرده‌اند. ما برای لبیک به فراخوان رهبری و پی‌گیری دغدغه‌های مراجع عظام در همایشی به نام «ما نگرانیم» گردهم‌آمده‌ایم تا بدین وسیله صدای خود را به گوش مسئولان رسانده، مطالبات فرهنگی را پی‌گیری نماییم.

1. از دولت یازدهم که در رأس آن فردی در کسوت روحانیت قرار دارد و خود از سابقین انقلاب و از چهره های فرهنگی می باشد، انتظار می‌رفت بیش از دیگران به این امر توجه کند و در جهت تحکیم مبانی اعتقادی و احیای ارزش‌های اسلام و انقلاب تلاشی چشم‌گیر به عمل آورد. علی‌رغم این انتظارِ به‌جای نیروهای مؤمن و انقلابی، عمل‌کرد دولت یازدهم خلاف این روند را نشان می‌دهد، به‌گونه‌ای که با ربودن گوی سبقت از پیشنیان در تحریف باورها و تخریب ارزش‌های اسلامی، نگرانی رهبری معظم انقلاب، مراجع عظام تقلید، دلسوزان نظام، و امت حزب الله را به دنبال داشته است. ما به پیروی از امر ولی فقیه مبنی بر این‌که رخنه‌های فرهنگی را رصد کرده، به رخ مسئولان بکشانید، بدین‌وسیله برائت و مخالفت خود را با چنین سیاست‌ها و برنامه‌هایی اعلام می‌داریم، و با جدیت مطالبات رهبری معظم و مراجع عظام را در زمینه‌های فرهنگی پی‌گیری خواهیم کرد.

2. اساس نظام جمهوری اسلامی بر عقاید و ارزش‌های ناب اسلامی استوار است، و هرگونه بی‌توجهی یا خدشه در آنها موجب خروج از دایره نظام و سلب مشروعیت از متصدیان است. کسانی که در مطبوعات، کتابها، سایت‌ها و سایر رسانه‌ها به احکام نورانی اسلام طعنه می‌زنند یا صریحاً آنها را ضدانسانی می‌نامند، به مراجع عظام تقلید توهین می‌کنند، و اصول ثابت دین را پایمال می‌کنند، باید حکم تعیین‌شده در اسلام درباره آنان جاری شود. ما ضمن پی‌گیری این امر، خواستار رسیدگی جدی به وضعیت مسئولانی هستیم که با درپیش‌گرفتن سیاست تساهل و تسامح دربرابر دشمنان اسلام، عملاً از این‌گونه فعالیت‌های ضدفرهنگی حمایت می‌کنند و زمینه فتنه‌ای به مراتب مخرّب‌تر از فتنه سال 88 را فراهم می‌آورند.

3. اصل ولایت فقیه شاخصه نظام جمهوری اسلامی، و التزام نظری و عملی به آن شرط مشروعیت کارگزاران نظام است. پدیده شومی که این روزها با آن مواجهیم، تفسیر به رأی فرمایشات روشن و خدشه‌ناپذیر امام راحل و مقام معظم رهبری در جهتی کاملا مخالف منویات آن بزرگواران، و حتی بعضاً مقابله صریح یا ضمنی با دستورات ولی فقیه است، که به این شکل کم‌سابقه یا بی‌سابقه می‌باشد. ما این رویّه را محکوم کرده، خواستار مقابله جدی مسئولان قضایی با این انحراف بزرگ هستیم.

4. از آغاز تشکیل نظام جمهوری اسلامی، یکی از دغدغه‌های اصلی حضرت امام‌رضوان‌الله‌علیه و مقام معظم رهبری‌ادام‌الله‌ظله‌العالی، ریشه دواندن علوم انسانی سکولار در دانشگاه‌ها و دستگاه‌های تصمیم‌گیرنده و اجرایی نظام بوده‌است. متأسفانه دستور مؤکد حضرت امام راحل به ستاد انقلاب فرهنگی و تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری به دستگاه‌های مختلف نظام در این زمینه تاکنون به طور جدی پی گیری نشده است. آنچه بر نگرانی‌ها می‌افزاید، مخالفت صریح برخی مسئولان رده اول دولت یازدهم با این مسأله است. یکی از مظاهر عملی این بی‌اعتقادی، بازگرداندن عناصر سکولار و فتنه‌گر به دانشگاه‌ها و گماردن آن ها در رأس بعضی مسئولیت‌های فرهنگی و علمی است. این روند باید متوقف و اصلاح گردد.

5. دیگر از نگرانی‌های فرهنگی، اظهارات و عملکردهای مخالف قانون مسئولان در زمینه‌های فرهنگی است که قوانین رسمی کشور را صریحاً زیر پا می‌گذارند و خود را محور و مرجع قانون و ارزشها تلقی می‌کنند. تخطئه صریح قانون منع ماهواره، فیلترینگ سایت‌های غیرمجاز، ممیزی کتاب، و اسلامی‌سازی علوم انسانی و دانشگاه‌ها تنها چند نمونه از این خطاهای فاحش است که فقط طی چند ماه اول دولت به وقوع پیوسته است. ما خواستار گردن‌نهادن مسئولان به قوانین رسمی جمهوری اسلامی، و پی‌گیری تخلفات از سوی مراجع ذی‌صلاح هستیم.

6. با کمال تاسف، فرهنگ عمومی کشور امروز درسایه سیاست تساهل و تسامح دولت، صحنه تاخت و تاز عناصر بی‌تعهد، بی‌هویت، ضدانقلاب، فتنه‌گر و معاند واقع شده است. عناصر طاغوتی توسط دستگاه‌های رسمی مورد تشویق و تکریم قرار می‌گیرند، شعارها وسمبل‌های طاغوت (مانند شیروخورشید) توسط برخی مسئولان دولتی احیا می‌شوند، گفتمان انقلاب در تریبون‌های رسمی مورد تمسخر قرار می‌گیرد، فتنه‌گران برانداز از سوی مقامات رسمی دولت مورد حمایت واقع می‌شوند، ائمه محترم جمعه در سفرهای رسمی دولت تحقیر می‌شوند، فرهنگ اشرافیت توسط مسئولان دولتی ترویج می‌شود، شارلاتانیزم مطبوعاتی توسط متولیان امر فرهنگ دامن زده می‌شود، و این فهرست بلندبالا ادامه دارد. با این نگاه غلط و این عمل‌کرد سراسر اشتباه فرهنگی، ما به جدّ نگران انقلاب و نظام جمهوری اسلامی، آرمان‌های امام راحل، و فرهنگ اسلامی هستیم.
 
7. در پایان ما طلاب و فضلای حوزه های علمیه از باب وظیفه امر به معروف و نهی از منکر ، مسوولان امر را نسبت به پیامدهای خطاها و لغزش هایی که در مجموعه آن ها صورت می گیرد هشدار می دهیم و به عنوان افسران جنگ نرم، ضمن رصد عملکرد آن ها، روشنگری و انتقاد سالم را وظیفه خود می دانیم و البته در اینجا صریحا اعلام می کنیم چنان چه این روند ادامه یابد وظیفه شرعی و دینی خود عمل خواهیم کرد.

بابک می گوید:

چقدر هماهنگ تو کل کشور!
بقول فردوسی پور حرکت خودجوش!!!
هنوز یکسال نگذشته از دولت روحانی. دارن اینطور تخریبش میکنن
این دلواپسان کجا بودن دوران احمدی نژاد?
که بیشترین دولت قانون گریز و اختلاس کننده بوده..
اینا براشون دلواپسی نبوده؟

ارسال نظر