همایش ارتقاء سلامت با هدف پیشگیری از ایدز در بندرگز برگزار شد
تعداد بازدید تعداد بازدید: 486 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 9:55 ق.ظ، شنبه، 23 آذر، سال 1392 نظرات بدون نظر

دکتر محمدرضا زارع گفت: الگوی انتقال ایدز که در گذشته در یک گروه از معتادان به دلیل تزریق بیشتر بود در حال حاضر تغییر کرده و به سمت جنسی و اخلاقی سوق پیدا کرده و سن شیوع آن نیز پائین‌تر آمده است.

dsc01644به گزارش رادکانا، همایش ارتقاء سلامت با موضوع ایدز، اعتیاد، بیماری رفتاری، سلامت روان و داوطلبان سلامت با حضور بیش از 90 نفر از رابطین سلامت ادارات بندرگز، اعضای شورای اسلامی بندرگز، روسای ادارات و نهادها و داوطلبان سلامت شهرستان بندرگز در سالن همایش های مرکز بهداشت این شهرستان برگزار گردید.

دکتر محمدرضا زارع سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان بندرگز در این جلسه گفت: روز جهانی ایدز 10 آذرماه و هفته آن از نهم تا پانزدهم این ماه با شعار”انجام به موقع آزمایش HIV – تشخیص زودتر درمان موثرتر ” است.

وی افزود: ایدز فقط یک بیماری نیست، موضوع ایدز یک بحث فراتر از بیماری است که مسائل اقتصادی، فرهنگی، سیاسی جوامع را شامل می‌شود.

دکتر زارع ایدز را به پدیده کوه یخ تشبیه کرد و گفت: در این پدیده وقتی کوه یخ در آب است فقط راس هرم کوه یخ دیده می شود و قاعده کوه یخ که مقدار بسیار زیادی را شامل می شود در زیر آب بوده و دیده نمی شود لذا ایدز نیز چنین حالتی دارد.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان تصریح کرد: وقتی زندگی ایمن می شود که کمینگاه های خطر کمتر شوند و برای ایجاد اماکن امن باید باورهای سلامتی مردم تقویت شود.

وی با بیان اینکه فقط در سال 2012 ، 3/2 میلیون نفر در جهان به بیماری ایدز مبتلا گردیده اند از انتشار وسیع و سریع ایدز در جهان خبر داد و افزود: این انتشار گسترده به دلیل رفتارهای غیر ایمن انسان ها اتفاق افتاده است.

دکتر زارع افزود: این آمارها نشان می دهد که ایدز همواره در حال گسترش می باشد.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان بندرگز با بیان اینکه امروز رویکرد ایدز عوض شده خاطرنشان کرد: الگوی انتقال ایدز که در گذشته در یک گروه از معتادان به دلیل تزریق بیشتر بود در حال حاضر تغییر کرده و به سمت جنسی و اخلاقی سوق پیدا کرده و سن شیوع آن نیز پائین‌تر آمده است.

دکتر زارع با اشاره به اینکه این بیماری سن، جنس، نژاد و طبقه نمی شناسد و بنابراین همه افراد جامعه علی الخصوص افرادی که دارای رفتارهای پرخطر هستند در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند، بر لزوم اطلاع رسانی صحیح و گسترده درباره HIV و راههای انتقال آن به افراد جامعه تاکید کرد.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان در پایان از حاضرین درخواست کرد در هر زمانی و در هرکجا از اطلاع رسانی و آموزش به همنوعان غافل نشده و همه با هم در جهت ارتقاء سطح سلامت جامعه گام بردارند.

اجرای نمایش در خصوص بیماری ایدز، سخنرانی سرکار خانم حاجی ابراهیمی مسئول داوطلبان سلامت مرکز بهداشت گلستان در مورد داوطلبان سلامت و نقش آنان در اطلاع رسانی در مورد بیماری ایدز و تقدیر از داوطلبان سلامت از دیگر برنامه های اجرای شده در همایش بود.


مخاطبان محترم پایگاه خبری تحلیلی رادکانا می توانند اخبار، مقالات، اشعار، مطالب طنز، تصاویر و هر آن چیزی که در قالب اقتصاد، فرهنگ و هنر جای می گیرد را به آدرس info@radkana.ir ارسال کنند تا در سریع ترین زمان ممکن به نام خودشان و به عنوان یکی از مطالب ویژه رادکانا منتشر شود.

همچنین می توانند سوژه های خبری و مشکلات شهرستان را جهت پیگیری از طریق ایمیل فوق یا سامانه پیامک ۳۰۰۰۲۷۲۰۱۰ با ما در میان بگذارند.

ارسال نظر