هنجارشکنی در آموزشگاه‌های آزاد تئاتر و تماشاخانه‌های خصوصی + فیلم
تعداد بازدید تعداد بازدید: 186 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 1:50 ب.ظ، جمعه، 25 فروردین، سال 1396 نظرات بدون نظر

آموزش تئاتر مسئله‌ای است که طی سال‌های متمادی در شکل‌های مختلف وجود داشته، اما …

به گزارش سرویس اجتماعی رادکانا به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ آموزش تئاتر مسئله‌ای است که طی سال‌های متمادی در شکل‌های مختلف وجود داشته و اکثرا در آموزشگاه‌های آزاد ثبت شده در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت گرفته است.
هنجارشکنی در آموزشگاه‌های آزاد تئاتر و تماشاخانه‌های خصوصی
این روزها با رواج تماشاخانه‌ها و پلاتوهای خصوصی که برخی حتی مجوزی برای آموزش تئاتر ندارند، شاهد برگزاری کلاس‌های مختلف و البته «مختلط» هستیمٍ! البته بازی با واژه‌ها نقشی مهم در این امر دارد. به طور مثال می‌توان به کلاس‌های مختلط با عنوان «حرکات فرم و بدن» و «تمرین‌های زیرزمینی تئاتر» اشاره کرد.

اکنون در شهر تهران شاهد برگزاری کلاس‌های مختلطی با عنوان آموزش حرکات فرم و بدن با مربی خانم هستیم. دوره‌هایی که کم کم از زیرزمین سر در می‌آورند تا بشکنند حرمت آنچه را که نباید.

کلاس‌هایی با رنگ و لعاب غربی که در سایه غفلت مسئولان مربوطه با تبلیغات علنی مشتری‌هایی هم‌سنخ برای خود جور می‌کند تا از این طریق صحنه گردان نمایش‌هایی باشند، خارج از شرع و عرف جامعه ایرانی.
هنجارشکنی در آموزشگاه‌های آزاد تئاتر و تماشاخانه‌های خصوصی

کلاس‌هایی که با همکاری مراکز خصوصی برگزار می‌شود. پوسترهایش بر روی دیوارهای شهر باعث جلب هنرجویانی می‌شود و هنر را آن طور که می‌خواهند به خوردشان می‌دهند.

اما بازار گرمی و فعالیت آزادانه این دست فعالیت‌ها زمانی بیشتر به چشم می‌آید که چشم‌هایی محو بازی بازیگرنماها می‌شود.

 هنجارشکنی در آموزشگاه‌های آزاد تئاتر و تماشاخانه‌های خصوصی + فیلم
نقش، بازی، صحنه و صحنه‌گردان این نمایش اما از پشت پرده‌ فرهنگ غربی به روی سن رسیده و مسلماً اینجا کسی پرسش و پاسخی برای این اجراها نداشته است.

حالا اگر مجوزهای لازم را هم کنار بگذاریم، شاهد برگزاری کلاس‌های آموزشی مختلط هستیم که از تبلیغات گسترده‌ای برخوردارند؛ البته بدون گفتن آدرس و صرفا با یک شماره تلفن! و اینجاست که مسئله عدم نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جدی‌تر می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر